میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۲
 
 
تکرار اشتباه محاسباتی

هنوز زمان زیادی از سخنان ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه نمی‌گذرد که یک منبع در نهاد موسوم به «شورای مدنی دیرالزور» اعلام کرد که یک گروه از نیروهای نظامی آمریکا از سوریه خارج شدند. این منبع به نقل از شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» تأکید کرد که این کاروان به سمت گذرگاه «سیمالکا» و از آنجا به سمت کردستان عراق حرکت کرد.در همین ارتباط، «یحیی رسول» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق اظهار داشت که «منطقه کردستان» مقصد نخست نظامیان آمریکایی بعد از خروج از سوریه خواهد بود. آنچه از سوی برخی محافل رسانه‌ای و سیاسی مطرح شده آن است که این نیروها در کردستان عراق نمی‌مانند و آنجا صرفا محلی برای جمع شدن نیروها و اعزامشان به کشورشان و یا سایر نقاط جهان است. این ادعا در حالی مطرح شده که ترامپ چندی پیش در سفری سرزده به عراق اعلام کرد که ما در عراق خواهیم بماند. این نوع گفتار این امر را در ذهن ایجاد می‌کند که مقامات اقلیم کردستان عراق با پذیرش حضور نیروهای آمریکایی باردیگر درحال تکرار اشتباهات محاسباتی گذشته هستند.
در سال ۲۰۱۴ وقتی نیروهای داعش وارد عراق شدند دولتمردان اقلیم به جای رویکرد به عراق واحد در مسیر منافع خویش پیش رفته بگونه‌ای که برخی اخبار از همکاری آنها با داعش حکایت دارد در حالی که در همان مقطع زمانی به جای کمک به ارتش عراق با حضور غیر قانونی در کرکوب و حتی اقدام علیه برخی ساکنان مناطق نزیک تحت قلمرو خود به آواره سازی آنان پرداختند. آنها با تصور رسیدن به قدرت و منافع بیشتر در حالی این اقدامات را صورت دادند که در نهایت داعش که نتوانسته بود به سمت بغداد برو به اربیل روی کرد و می رفت تا تمام اقلیم کردستان عراق را در دست گیرد. به اذعان مقامات اقلیم اگر کمک‌های ایران نبود داعش بر این منطقه مسلط می‌شد. جالب توجه آن بود که آمریکا به اقلیم برای مقابله با داعش صورت نداد.
در اقدامی دیگر در حالی که عراق نیازمند وحدت و یکپارچگی بود سران اقلیم اقدام به برگزاری همه پرسی جدایی طلبی کردند. اقدامی که از یک سو وحدت درونی کردهای عراق را با چالش مواجه ساخت و از سوی دیگر واکنش‌های منطقه‌ای و جهانی این منطقه را در محاصره و وضعیت بحرانی اقتصادی قرار داد. مجموع این وضعیت‌ها در حالی روی داد که همه آنها از یک منبع نشات گرفته و آن اشتباه محاسباتی سران اقلیم بوده که برای رسیدن به منافع شخصی زمینه ساز بحران‌های بسیار برای ساکنان منطقه تحت حاکمیتشان شدند. اکنون نیز این سناریو مطرح است که نیروهای آمریکایی با ادعای خروج از سوریه به دنبال توسعه حضور نظامی در مناطقی از عراق هستند. اقدامی که هم تهدید برای امنیت عراق است و هم منطقه. بر این اساس مقامات اقلیم کردستان عراق باید از گذشته درس گرفته و با همگرایی با دولت مرکزی و کشورهای منطقه که همواره در مبارزه با تروریسم پیش گام بوده‌اند از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کرده و با تامل بیشتری به وعده‌های آمریکایی بنگرند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 107464
 
Share/Save/Bookmark