میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
آنچه در جلسه روز چهارشنبه مجلس گذشت
نخستین کارت زرد مجلس یازدهم به وزیر نفت اعطا شد
نخستین کارت زرد مجلس یازدهم به وزیر نفت اعطا شد
 

نخستین کارت زرد مجلس یازدهم به وزیر نفت، اصلاح طرح واگذاری سهام بانک رفاه کارگران، تصویب اعتبارنامه ۱۰ نماینده جدید مجلس یازدهم، تصویب کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین و... از مهمترین رویدادهای جلسه علنی روز گذشته مجلس بود. جلسه علنی مجلس به ریاست محمد باقر قالیباف برگزار شد و بررسی گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات در خصوص رد طرح یک فوریتی اصلاح ماده الحاقی مصوب سال ۱۳۹۷ به قانون تعیین تکلیف آموزشیاران نهضت سوادآموزی، بررسی گزارش شعب ۱۵گانه در خصوص اعتبارنامه نمایندگان مجلس و همچنین بررسی سوال ابراهیم رضایی و گروهی از نمایندگان از وزیر نفت در دستور کار نمایندگان قرار گرفت. نماینده دشتستان در توضیح سوالش از وزیر نفت درباره علت بهره‌برداری نشدن از فاز ۱۴ پارس جنوبی گفت: هدف از طرح سوال، تأمین منافع ملی و روشن شدن وضعیت و تلاش برای تحقق سند اقتصاد مقاومتی،‌ دفاع از توان و توانمندی جوانان متخصص و کارکنان شریف شرکت نفت است. ابراهیم رضایی افزود؛ارائه پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی با تأخیر مواجه شده که این به دلیل تصمیم نادرست مدیریتی بوده و خساراتی را به کشور تحمیل کرده است. وزیر نفت در پاسخ به این سوال گفت: پیشرفت پروژه در ماه‌های اول با ماه‌های آخر تفاوت دارد. در آخرین ماه‌ها نمی‌توان با درصد پیشرفت پروژه را بیان کرد بلکه باید با سنگ نشانه فعالیت‌ها را بسنجیم. هزاران میلیارد دلار به تلاش سربازان گمنام این سرزمین از محل پارس جنوبی منابع برای کشور حاصل شده است و آنچه که در پارس جنوبی انجام شده کاری بی‌سابقه است. بیژن زنگنه تاکید کرد که هزاران میلیارد دلار به تلاش سربازان گمنام از پارس جنوبی منابع برای کشور حاصل شده و پارس جنوبی حاصل تلاش‌های مردان و سربازان گمنام این سرزمین می‌باشد. بعد از توضیحات وزیر نفت، رضایی گفت که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده و تقاضای رسیدگی حقوقی درباره‌ این موضوع را داشته چون تکمیل نشدن فاز ۱۴ پارس جنوبی مصداق ترک فعل است و حتی باید در این باره تحقیق و تفحص صورت گیرد.
نمایندگان با ۸۲ رای موافق، ۱۲۹ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۴۱ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که آنها هم از پاسخ‌های وزیر نفت قانع نشدند، لذا مجلس یازدهم اولین کارت زرد را به زنگنه داد. در ادامه جلسه، نمایندگان ایراد شورای نگهبان درباره طرحی مربوط به واگذاری سهام بانک رفاه کارگران را رفع کردند. محسن دهنوی، عضو هیأت رئیسه مجلس هم از اعلام وصول طرح عقد قرارداد مستقیم با نیروهای خدماتی توسط دستگاه‌های اجرایی و حذف شرکت‌های پیمانکار، طرح اصلاح قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و طرح اصلاح قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخابیه مجلس خبر داد.
در این جلسه پس از ارائه گزارش شعب در مورد اعتبارنامه منتخبان جدید در مرحله دوم انتخابات مجلس، رئیس جلسه با توجه به نبود اعتراض از سوی نمایندگان نسبت به اعتبارنامه منتخبان تصویب اعتبارنامه آن‌ها را در صحن علنی مجلس اعلام کرد.
همچنین نمایندگان سه تن از اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها و دو تن از اعضای کمیسیون اصل ۹۰ را به عنوان عضو در هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور انتخاب کردند.
نمایندگان با کلیات طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی (حذف آزمون داخلی برای استخدام در آموزش و پرورش) موافقت کردند.
علی کریمی فیروزجایی، عضو هیات رئیسه بیانیه نمایندگان مجلس را در خصوص حمایت از مردم یمن و اعزام کاروان کمک رسانی برای این مردم قرائت کرد.
وی همچنین تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. علی نیکزاد در پایان جلسه اظهار کرد: جلسه بعدی مجلس یکشنبه ۲۷ مهرماه برگزار خواهد شد. بر این اساس مجلس در دو هفته آینده برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه جلسه علنی نخواهد داشت. نایب رییس مجلس همچنین یادداشت اعتراضی نمایندگان در مورد وضعیت اسفناک مسکن را در جلسه علنی مجلس قرائت کرد. 

کد مطلب: 115564
 
Share/Save/Bookmark