میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۷
 
 
روحانی در جلسه ستاد ملی کرونا:
پاسخ ترور شهید محسن فخری‌زاده را به موقع خواهیم داد
پاسخ ترور شهید محسن فخری‌زاده را به موقع خواهیم داد
 

رئیس‌جمهور با اشاره به ترور شهید «فخری‌زاده»، گفت: مسئولان پاسخ این جنایت را به موقع خواهند داد و مردم هم در دام توطئه‌های صهیونیست‌ها نخواهند افتاد.
حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ترور و شهادت محسن فخری‌زاده معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری دفاعی (سپند) در یک عملیات تروریستی، گفت: مردم کشورمان و جهان در جریان یک اقدام تروریستی از سوی ایران‌ستیزان علیه یک پژوهشگر و دانشمند ایرانی بودند که اتفاقاً در ماه‌های اخیر وقت خودش را صرف مبارزه با کرونا، پژوهش‌ها و ساخت کیت‌ها کرده بود.
وی افزود: او در واقع برای خودکفایی کشور در دارو و تجهیزات تلاش می‌کرد و مسئولیت بخش پژوهشی در وزارت دفاع را برعهده داشت و کارهای زیادی را انجام داد و بخشی از نیازهای مردم را در زمینه مقابله با کرونا توانست تأمین کند و در اختیار ما قرار دهد.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: این ترور وحشیانه نشان می‌دهد که دشمنان ما در هفته‌های پر اضطرابی هستند، هفته‌هایی که احساس می‌کنند دوران فشار آنها کم می‌شود و شرایط جهانی تغییر می‌کند و این چند هفته برای آن‌ها مهم است که حداکثر استفاده را از این روزها ببرند تا هم بتوانند شرایط نامطمئنی را در منطقه به وجود بیاورند و هم توجهات جهانی را از ترور و ارعابی که در مناطق اشغالی به وجود آورده‌اند، دور کنند. روحانی گفت: همه اتاق‌های فکر و همه دشمنان ایران به خوبی بدانند که ملت ایران و مسئولین کشور شجاع‌تر و غیورتر از آن هستند که این اقدام جنایتکارانه را بی‌پاسخ بگذارند. مسئولین مربوطه به موقع پاسخ این جنایت را خواهند داد.
روحانی تاکید کرد: ملت ایران هوشمندتر و حکیم‌تر از آن هستند که در دام توطئه صهیونیست‌ها بیفتند، آنها در فکر ایجاد یک آشوب و بلوا هستند و بدانند که ما دست آنها را از پیش خواندیم و آنها موفق نخواهند شد که به اهداف خبیثانه خودشان دست پیدا کنند. هم رژیم صهیونیستی و هم آنهایی که ضد ایران هستند بدانند، مسیر توسعه و تحقیقات کشور به سرعت ادامه خواهد یافت و با از دست رفتن فخری‌زاده، فخری‌زاده‌های فراوان کمر همت را خواهند بست و در این صحنه وجود او جبران خواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه از مردم ایران در یک هفته اخیر تشکر می‌کنم، گفت: ما ناچار شدیم محدودیت‌ها را افزایش دهیم البته به خوبی می‌دانیم که محدودیت راهکار اصلی نیست، محدودیت یک علامت و هشدار بزرگ است و پشت سر آن اقدامات زیادی باید انجام بگیرد تا ما به هدف خودمان برسیم.
وی با اشاره به اینکه همه مردم ما می‌دانند راه حل اصلی برای مقابله با این بیماری تغییر رفتار اجتماعی است، هیچ راه دومی ندارد، اظهار داشت: مردم عزیز ما باید سبک زندگی خودشان را عوض کنند، فاصله اجتماعی را مراعات کنند، در تجمعات شرکت نکنند، ترددها را به حداقل ضروری برسانند تا ما در این شرایط بتوانیم به نقاط مطلوبی که مدنظر است، برسیم.
وی گفت: در یک فضای بسته در فصل سرد و زمستان، جمعی از اعضای خانواده در کنار هم جمع می‌شوند، تهویه هم وجود ندارد و اگر زمان طولانی باشد، که معمولاً تمام احوالپرسی‌های ما خیلی طولانی است و یک نفر هم مبتلا باشد و فقط صحبت کند، همین حرف زدن و صحبت کردن در فاصله‌هایی که غیر استاندارد است، می‌تواند مشکل ایجاد کند. روحانی ادامه داد: مساله دیگر ما آمادگی کادر درمان و تجهیزات درمانی است. وزارت بهداشت و درمان همه تلاش خود را خواهد کرد تا تسهیلات بیشتری را برای کادر درمانی که به طور طبیعی بعد از ۹ ماه خسته شده‌اند، فراهم کنند تا به خوبی مراقبت‌های لازم را انجام دهند. ما در یک شرایطی هستیم که امروز اعلام شد ۱۴۸ هزار تخت بیمارستانی آماده است، چه زمانی این چنین بوده است؟
رئیس‌جمهور افزود: این تعطیلات یک یا دو هفته است و بالاخره تمام می‌شود اما همه آن کارهای اصلی باید باقی بماند نه اینکه وقتی ۱۵ روز تمام شد به زندگی عادی خود ادامه بدهیم. زندگی تا پایان سال عادی نیست بلکه ممکن است ماه‌های اولیه سال آینده هم عادی نباشد. تا واکسن و درمان قطعی نرسد، ما تا شرایط مطمئنه خیلی فاصله داریم. وی در ادامه با اشاره به کنترل مرزهای کشور، گفت: امروز باید از مرزها مراقبت کنیم، چون ما که نمی‌دانیم در کشورهای همسایه چه خبر است و این ویروس چقدر جهش پیدا کرده است، بنابراین باید مرزها را به طور کامل کنترل کنیم و مطمئن شویم افرادی که وارد می‌شوند مشکلی ندارند و اگر لازم است قرنطینه شوند. روحانی خاطرنشان کرد: برخورد قاطع با متخلفین از اصولی است که تا پایان بیماری باید ادامه دهیم و این ربطی به ۱۵ روز ندارد. همانطور که در مصوبات آمده و جریمه و غیر جریمه است را باید اعمال کنیم.
روحانی تصریح کرد: دوره‌های دو هفته‌ای قرمز و زرد و نارنجی هم که تمام می‌شود همچنان ماسک الزامی است و همچنان فاصله اجتماعی الزامی است و در آن شرایط هم الکترونیکی کردن خدمات دولتی در حد امکان ضروری است، نظارت شدید بر پروتکل‌ها هم الزامی اس. یک تقسیم کاری هم باید بین مسئولین مختلف انجام بگیرد. رئیس‌جمهور گفت: مردم ما بدانند که دوهفته‌ها ممکن است تمام شود اما اصل ترددها باید حداقل باشد و تجمع‌ها نباید باشد. تا زمانی که ما با این ویروس مواجه هستیم، این اصول مورد تاکید وزارت بهداشت و قرارگاه و ستاد ملی است. 

کد مطلب: 116266
 
Share/Save/Bookmark