میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۳
 
 
سفارت آمریکا به بیت‌المقدس در هفتادمین سالروز اشغال فلسطین انتقال می‌یابد
هدیه ترامپ به صهیونیست‌ها در روز نکبت
هدیه ترامپ به صهیونیست‌ها در روز نکبت
 

سکوت کشورهای اسلامی و بویژه کشورهای عربی در قبال اعلام پایتختی قدس برای صهیونیست‌ها موجب شده تا سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا خبر انتقال سفارت این کشور به «بیت‌المقدس» در هفتادمین سالروز اِشغال فلسطین به دست رژیم صهیونیستی را تأیید کرد.
دو ماه از اعلام پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی توسط آمریکا می‌گذرد که سکوت جهان اسلام و بی تفاوتی مجامع جهانی گستاخی بیشتر آمریکا را به همراه داشته چنانکه دو مقام رسمی در وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کردند که «رکس تیلرسون» وزیر خارجه این کشور ترتیبات امنیتی برای انتقال رسمی سفارت آمریکا از «تل آویو» به «بیت المقدس» در اواسط ماه مه را تأیید کرده است؛ تاریخی که مصادف با هفتادمین سالروز تأسیس رژیم اشغالگر قدس (چهاردهم ماه مه/ ۲۴ اردیبهشت ماه) است. «هیثر نائورت» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز اندکی بعد اظهارات این دو مقام آمریکایی را تأیید کرد.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در ماه مه، آمریکا درنظر دارد که یک سفارت جدید در اورشلیم (بیت‌المقدس) بگشاید. افتتاح این سفارت مصادف با هفتادمین سالروز شکل گیری اسرائیل خواهد بود».
در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «ما از برداشتن این گام تاریخی هیجان زده‌ایم و مشتاقانه منتظر روز افتتاح این سفارتخانه در ماه مه هستیم». لازم به ذکر است که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا در سفر اخیر خود به سرزمین‌های اشغالی، از انتقال سفارت آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی خبر داده بود!
در این میان در اقدامی که پیش زمینه همراهی عربی با طرح صهیونیست‌ها خواهد بود مقام‌های آمریکایی بامداد دیروز از تصمیم سران کشورهای عربستان، امارات و قطر برای دیدار با رئیس‌‌جمهور آمریکا خبر داده‌اند. «محمد بن‌سلمان»، ولیعهد عربستان، «شیخ محمد بن‌زاید آل‌نهیان»، ولیعهد ابوظبی و «تمیم بن‌حمد بن‌خلیفه آل‌ثانی»، امیر قطر قصد دارند در ماه‌های مارس و آوریل با ترامپ دیدارهای دوجانبه برگزار کنند.
در این میان کازینودار آمریکایی که از حامیان سرسخت رژیم صهیونیستی محسوب می‌شود، پیشنهاد تأمین بخشی از هزینه‌های انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی را مطرح کرده است. «شلدون آدلسون»، میلیاردر آمریکایی حامی رژیم صهیونیستی پیشنهد داده دست‌کم بخشی از هزینه‌های انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس را تأمین کند.
مقامات و ­گروه‌های مختلف فلسطینی به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره از بین بردن راه‌حل تشکیل دو کشور و متشنج کردن اوضاع منطقه درپی تصمیم وی به انتقال سفارت آمریکا به قدس در سالروز نکبت هشدار دادند. جنبش جهاد اسلامی فلسطین این اقدام
قریب‌الوقوع آمریکا را دلیلی بر نقش این کشور در تهدید و ضربه زدن به امنیت و ثبات منطقه و حمایت از اقدام تروریستی مقامات اسرائیلی در حق مردم فلسطین دانست. جنبش جهاد اسلامی فلسطین در بیانیه‌ای افزود این تصمیم ترامپ باطل و غیر قانونی است و باعث استمرار اقدامات اسرائیلی‌ها علیه فلسطینیان، اعراب و مسلمانان می‌شود.
مصطفی البرغوثی دبیرکل جنبش ابتکار ملی فلسطین نیز انتقال پایتخت آمریکا از تل‌آویو به قدس را تحریک‌آمیز توصیف و بر ضرورت واکنش عملی فوری به آن تاکید کرد. البرغوثی در بیانیه‌ای گفت: «سازمان آزادیبخش فلسطین ساف باید هر چه زودتر به این تصمیم جدید دولت آمریکا پاسخ عملی بدهد و مصوبات شورای مرکزی فلسطین و در راس آن هماهنگی امنیتی با اسرائیل را به طور کامل اجرا کند.
نبیل ابوردینه سخنگوی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین نیز گفت: هر اقدام یکجانبه‌ای که با قوانین بین‌المللی هماهنگ و همسو نباشد در مسیر هرگونه تلاشی که برای محقق شدن صلح در منطقه صورت می‌گیرد مانع تراشی و فضای منفی و زیانباری ایجاد خواهد کرد.
دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین (ساف) نیز اعلام کرد انتقال سفارت آمریکا به قدس در سالروز «نکبت» باعث تحریک احساسات مسلمانان می‌شود. صائب عریقات گفت: تصمیم آمریکا درباره انتقال سفارت این کشور به قدس و تعیین سالروز «نکبت» به عنوان روز اجرای این تصمیم باعث تحریک احساسات عرب‌ها و مسلمانان و از بین رفتن گزینه تشکیل کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل می‌شود.
از سوی دیگر جنبش حماس اعلام کرد انتقال سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی از تل آویو به قدس، موجب بپا خاستن منطقه علیه رژیم صهیونیستی خواهد شد. عبداللطیف القانوع سخنگوی حماس در بیانیه‌ای هشدار داد عملی شدن تصمیم انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به قدس همه منطقه را در مقابل اسرائیل قرار خواهد داد. لازم به ذکر است منابع رسانه‌ای اعلام کردند که در جریان درگیری‌های جمعه خشم در فلسطین در غزه و کرانه باختری طی روز گذشته بیش از ۸۰ نفر زخمی شدند.

کد مطلب: 103369
 
Share/Save/Bookmark