میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۶
 
 
بحران سیاسی ساختار حاکم بر آمریکا هر روز قربانی می‌گیرد
صف طولانی استعفای نزدیکان ترامپ

در روندی که برگرفته از ساختار شکننده حاکم بر آمریکاست استعفا کارکنان و نزدیکان ترامپ هر روز ابعاد جدیدی می‌گیرد که نشانه‌ای بر تزلزل درونی و بحران‌های چند لایه این کشور است.
نزدیکان ترامپ تحت اختلافات با رئیس‌جمهور و یا تحت فشارهای کنگره و جریان‌های سیاسی و دستگاه قضایی آمریکا از سمت خود کناره‌گیری می‌کنند چنانکه منابع آگاه گفته‌اند کاخ سفید قصد دارد فرد دیگری را به جای «هربرت ریموند مک‌مستر» به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا منصوب کند. ان‌بی‌سی‌نیوز به نقل از پنج فرد آگاه گزارش داده «جان کلی»، رئیس کارکنان کاخ سفید و «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا این اقدام را هماهنگ کرده‌اند. کنار گذاشتن «مک‌مستر» جدیدترین مورد از تغییر و تحولاتی است که از سال گذشته در کاخ سفید به وقوع پیوسته است.
پیشتر منابع خبری از بالا گرفتن اختلافات میان مک‌مستر و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خبر داده بودند. یکی از نزدیکان کاندولیزا رایس گفت که او «بیگن» را به جیمز متیس معرفی کرده است. مک‌مستر سال گذشته جایگزین «مایکل فیلین»، مشاور امنیت ملی قبلی دولت ترامپ شد.
با استعفای «هُپ هیکس» مدیر ارتباطات کاخ سفید، تعداد استعفاها و اخراجی‌های دولت آمریکا به رقم جالب توجهی رسیده است. در یک سال و ۴۰ روزی که از دولت «دونالد ترامپ» می‌گذرد دستکم ۲۱ نفر از مقام‌های ارشد دولت آمریکا استعفا کرده‌ یا اخراج شده‌اند؛ تقریبا هر ۲۰ روز یک نفر. هفته گذشته سفیر آمریکا در مکزیک در زمانی که روابط دو کشور به دلیل تصمیم ترامپ برای احداث دیوار مرزی، به تنش کشیده شده است، از سمت خود استعفاد داد.
در این میان طبق گزارشی، دسترسی بیش از ۳۰ عضو کاخ سفید به اطلاعات فوق محرمانه لغو شده و آنها اکنون تنها به اسناد «محرمانه» دسترسی دارند. از سوی دیگر یک نظرسنجی نشان می‌دهد که از نظر اکثر مردم آمریکا، سیاست‌های دونالد ترامپ برای مسلمانان و لاتین‌تبارها، «بد» بوده است.
البته بحران‌های ترامپ صرفا معطوف به داخل نیست چنانکه در عرصه جهانی این روند ادامه دارند. رئیس‌جمهور آمریکا اخیرا در راستای پیشبرد سیاست اول آمریکای خود از وضع تعرفه‌های جدید علیه واردات فولاد و آلومینیوم سخن گفته که این اظهارات خشم مقامات اروپایی را برانگیخته است. پارلمان عراق به طور رسمی از دولت این کشور خواست تا جدول زمانی خروج نیروهای خارجی را از عراق تهیه و ابلاغ کند.

کد مطلب: 103468
 
Share/Save/Bookmark