میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۵
 
 
ابعاد جدید ناکامی‌های آنکارا در سوریه
مزدوران ترکیه به جان هم افتادند
مزدوران ترکیه به جان هم افتادند
 

در ادامه بحران‌ها و شکست‌های ترکیه در سوریه، ‌ یکی از شاخه‌های گروه‌ موسوم به «عاصفه الشمال» (طوفان شمال) ‌ با گروهی از شبه‌نظامیان منطقه «منغ» در شمال غرب سوریه، که هر دو از شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه هستند، با یکدیگر در منطقه «اعزاز» (شمال حلب) درگیر شدند. این درگیری‌ها همزمان با اینکه منجر به خسارت جانی به این شبه‌نظامیان شده است، اهالی منطقه یادشده را نیز به وحشت انداخته است.پیشتر،‌ گزارش شده بود که برخی از شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه با مسلسل در جاده ارتباطی میان روستای «سکریه کبیره» و «جب النعسان» (شمال شرق حلب) با یکدیگر درگیر شدند؛ در همین ارتباط،‌ دیده‌بان به نقل از برخی منابع اعلام کرد که برخی عناصر عناصر گروهک «احرار الشام» به عناصر «جیش الاحفاد» حمله کردند که در نتیجه این اقدام، دست‌کم دو تن از آنها کشته شد و چند تن دیگر کشته شدند. خبر دیگر از سوریه آنکه منابع خبری می‌گویند «نیروهای دمکراتیک سوریه»، فروش نفت مناطق شمال شرق این کشور به تروریست‌های حاضر در شمال و شمال غرب سوریه را مجددا آغاز کرده‌اند.روزنامه الوطن سوریه به نقل از منابع معارض گزارش داد، شرکت موسوم به «وتد» که مختص فرآوردهای‌نفتی است و نزدیک به گروه تروریستی «جبهه النصره» است، پس از وارد کردن نفت خام از مناطق اشغالی کُردهای وابسته به آمریکا، قیمت فرآورده‌های نفتی را کاهش داده است.
نفت خامی که کُردها از شرق سوریه سرقت کرده‌اند، از طریق مسیر «ام جلود» در ریف منبج واقع در استان حلب به دست جبهه النصره و مناطق تحت اشغال نظامیان ترکیه و تروریست‌های وابسته به این کشور در شمال سوریه می‌رسد.شبه‌نظامیان کُرد به همراه اشغالگران آمریکایی، بیشتر میادین نفتی و گازی شرق و شمال شرق سوریه را در اشغال خود دارند. ارتش سوریه اما تأکید دارد که این مناطق را از دست اشغالگران، آزاد خواهد کرد.
دراین میان اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در حالی که نیروهای کشورش به صورت غیرقانونی در بخش‌هایی از خاک سوریه به ویژه ادلب حضور دارند، بار دیگر علیه دمشق لفاظی کرد.«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه و رهبر حزب حاکم «عدالت و توسعه» در جمع اعضای این حزب در آنکارا درباره تحولات ادلب سوریه و توافق اخیر ترکیه با روسیه صحبت کرد. بنا بر گزارش «دیلی صاباح»، در ادامه اظهارنظرهای مقام‌های ترکیه درباره تحولات ادلب حالا نوبت به رئیس‌جمهور این کشور رسید و او در تجمع هم حزبی‌های خودش در آنکارا لفاظی‌هایش علیه دولت سوریه را تکرار کرده است.رجب طیب اردوغان با دفاع از اقدامات ترکیه در سوریه و حضور غیرقانونی نیروهای ترکیه‌ای در خاک سوریه مدعی شد: «با عملیات ترکیه رژیم سوریه بزرگترین ضربه را از زمان آغاز جنگ داخلی در این کشور دریافت کرد». رئیس‌جمهور ترکیه و دیگر مقام‌های این کشور پیش از این هم آمارهایی درباره درگیری‌ها با نیروهای ارتش سوریه در ادلب و دیگر از مناطق منتشر کرده و از تلفات گسترده نیروهای سوری خبر داده بودند.
از سوی دیگر وزیر خارجه ترکیه با اشاره به تلاش کشورش برای دائمی کردن آتش‌بس در ادلب، گفت با هیأت نظامی درباره عبور و مرور ایمن در بزرگراه اِم۴ مذاکره می‌کنند.
«مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در ادامه حمایت‌های کشورش از عناصر مسلح و گروه‌های تروریستی در شمال غرب سوریه، گفت آنکارا تلاش می‌کند تا آتش‌بس موقت در ادلب را به آتش‌بس دائمی در این منطقه تبدیل کند.چاووش‌اوغلو طی گفت‌وگو با خبرنگاران در آنکارا، توضیح داد: «هم‌اکنون تلاش‌هایی برای دائمی کردن این آتش‌بس در حال انجام شدن است».
بر این اساس، وی اظهار داشت که ترکیه در حال مذاکره با هیأت نظامی روسی، که امروز به آنکارا سفر کرده، برای تامین امنیت عبور و مرور در بزرگراه استراتژیک اِم۴ در ادلب است.وزیر خارجه ترکیه همچنین مدعی شد که دو روز پیش، مواردی از نقض آتش‌بس در ادلب پیش آمده بود که این کشور به آنها واکنش نشان داد.رؤسای جمهور روسیه و ترکیه هفته قبل در کنفرانس خبری مشترک، از توافق دوجانبه بر سر اعمال آتش‌بس در استان ادلب واقع در شمال غرب سوریه خبر دادند.

کد مطلب: 113160
 
Share/Save/Bookmark