میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۳۷
 
 
اخبار ضد و نقیض از حمله مسلحانه به کاخ السلام در جده
«آتش» دامن‌گیر آتش‌افروز شد
«آتش» دامن‌گیر آتش‌افروز شد
 

تروریسم دست ساخته سعودی گویا دامن‌گیر خودشان شده است چنانکه برخی منابع خبری اعلام کرده‌اند در حمله مسلحانه به کاخ السلام در جده عربستان دو مامور حفاظت از کاخ پادشاه سعودی کشته و دو نفر دیگر زخمی شدنددر حالی که افرادی همچون بن‌سلمان برآنند تا از این بحران به عنوان عاملی برای سرکوب مردم بهره گیرند.
سعودی همواره از حامیان تروریسم بوده است اما چنانکه اروپای حامی تروریسم از تبعات آن در امان نبوده اکنون سعودی نیز به این وضعیت دچار شده در حالی که برخی سران سعودی از جمله بن‌سلمان که سودای پادشاهی در سر دارند برآنند تا از این بحران برای توجیه سرکوب مردم در عوامیه و نیز کشتار مردم یمن و پنهان‌سازی نام خود از لیست سیاه سازمان ملل بهره گیرند اما حقیقت آن است که تروریسم دست ساز آنها در حال فشار دادن گلوی اربابان خود است.
منابع خبری گزارش دادند: خبرهای اولیه حاکی از کشته شدن دو نفر از نیروهای گارد سلطنتی عربستان سعودی در حمله به کاخ شاه سعودی در جده است. رسانه‌های سعودی از کشته شدن یک فرد مسلح در این حمله به کاخ «السلام» خبر دادند. نیروهای امنیتی عربستان سعودی معتقدند تروریستی که به کاخ پادشاه سعودی در جده حمله کرده است تنها نبوده و عملیات جست‌وجو برای شناسایی و بازداشت دیگر عاملان این حمله ادامه دارد.
سفارت آمریکا در عربستان پس از انتشار خبرهای تائید نشده درباره خنثی شدن حمله مسلحانه در جده به اتباع آمریکایی درباره سفر به این شهر هشدار داد.سفارت آمریکا در عربستان به شهروندان آمریکایی هشدار داد که طی چند روز آینده به جده سفر نکنند. شبکه خبری الجزیره گزارش داد که سفارت آمریکا این هشدار را پس از خنثی شدن حمله مسلحانه به کاخ السلام شهر جده صادر کرد.
لازم به ذکر است نیروی هوایی عربستان با استفاده از آپاچی‎های خود بیش از ۱۰۰ راکت به منطقه «الربوعه» در منطقه عسیر شلیک کرد. نیروی هوایی عربستان همچنین منطقه «آل‌عمر» در منطقه مرزی منبه را موشک باران کردند و با بمب‌های خوشه‎ای، مزارع شهروندان یمنی در منطقه مرزی باقم استان صنعاء هدف قرار دادند. نیروهای ارتش یمن و انصارالله با حمله توپخانه‎ای به مواضع نظامیان سعودی در نجران واقع در جنوب عربستان، یک دستگاه تانک آبرامز و خودروی زرهی عربستان را منهدم کردند.
یک منبع نظامی یمن مستقر در نجران واقع در جنوب عربستان اعلام کرد که نیروهای ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله یک خودروی نظامی حامل نظامیان سعودی را هدف قرار دادند. منبع یمنی افزود: یگان مهندسی ارتش یمن و انصارالله یک دستگاه تانک از نوع آبرامز عربستان و یک خودروی زرهی را در پایگاه الشرفه هدف قرار دادند. جنگنده‌های سعودی نیز ۱۵ بار به پایگاه الشرفه در نجران حمله کردند.
یگان موشکی و توپخانه‌ای ارتش یمن و انصارالله مواضع نظامیان سعودی و مزدوران آنها را در غرب منطقه الفواز در نجران و دو پایگاه الطویل و السدیس هدف قرار دادند. خبر دیگر آنکه «عبدالله المعلمی» نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل از اقدام سازمان ملل در درج نام ائتلاف سعودی در لیست سیاه رژیم‌های ناقض حقوق کودکان در یمن، انتقاد کرد.
وی در این خصوص گفت: آمار و ارقامی که سازمان ملل در کشته شدن کودکان یمنی توسط ائتلاف سعودی ارائه کرده است، مبالغه‌آمیز است. ما به این آمار و ارقام اعتراض داریم. وی همچنین مدعی شد که نیروهای یمنی مسئول کشته شدن کودکان در این کشور هستند. معلوم نیست سازمان ملل با چه سازوکارهایی به آمار کودکان کشته شده توسط ائتلاف سعودی دست پیدا کرده است.
المعلمی همچنین از آن بخش از گزارش سازمان ملل که گفته شده سعودی‌ها کارهایی را در حمایت از حقوق کودکان یمن صورت داده‌اند، استقبال و قدردانی کرد. ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان علیه یمن در اعتراض به قرار گرفتن نام ائتلاف سعودی در فهرست گروه‌های ناقض حقوق کودکان، از سازمان ملل خواسته نام ائتلاف را از این فهرست حذف کند.
در این میان وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد تصمیم واشنگتن برای فروش سامانه موشکی تاد به عربستان سعودی به ارزش ۱۵ میلیارد دلار مورد تصویب وزارت خارجه این کشور قرار گرفته است. در ادامه مقابله با تجاوز سعودی سخنگوی نیروهای مسلح یمن که حامی انصارالله است، گفت: مرحله کنونی درگیری‌ها در دفاع از میهن و مقابله با ائتلاف متجاوز عربی مهم‌ترین و بیشترین آمادگی ارتش و کمیته مردمی محسوب می‌شود. در عین حال جنبش مردمی انصارالله مانع پیشروی ارتش عربستان به سمت پایگاه "الشرفه" در اطراف نجران در مرزهای این کشور شد.

کد مطلب: 101262
 
Share/Save/Bookmark