میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۴
 
 
واقعیت نباید پنهان شود

غرب آسیا (خاورمیانه) همچنان اصلی‌ترین مسئله در تحولات جهانی است که دامنه آن نه تنها بر منطقه بلکه بر سراسر جهان تاثیرگذار است. یکی از نکات مهم در این عرصه اقدامات صورت گرفته برای معرفی ایران و عربستان به عنوان محور بحران‌های منطقه است. محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان تلاش بسیار دارند تا چنان القا سازند که رویکرد دو کشور برای تبدیل شدن به قدرت برتر منطقه موجب نابودی منطقه شده و تا زمانی که دو کشور به مصالحه نرسند این روند ادامه دارد.
این فضای تبلیغاتی در حالی صورت می‌گیرد که در باب آن چند نکته مهم مشاهده می‌شود. نخست آنکه محور تنش‌های منطقه مداخلات خارجی است که برای رسیدن به منافع بیشتر سیاست تفرقه‌اندازی را اجرا می‌کنند. کشورهایی که برای منافع خود نه تنها درگیری میان شیعه و سنی بلکه ایجاد تروریسم برای کشتار و نابودی کل منطقه را بارها و بارها اجرا کرده‌اند. دوم آنکه جمهوری اسلامی همواره تاکید دارد که آمریکا و رژیم صهیونیستی دشمن اصلی منطقه هستند و آنانی که با آنهاد همکاری می‌کنند و حتی بخشی از گروه‌های تروریستی فریب خورده همین رژیم‌ها هستند لذا ایران دشمنی با منطقه ندارد و محور مبارزاتی آن با آمریکا و رژیم صهیونیستی و چند کشور غربی است که ریشه بحران‌های منطقه هستند.
سوم آنکه جهانیان اذعان دارند جمهوری اسلامی محور امنیت و ثبات منطقه است و حضورش در معادلات صرفا به ایجاد و پایداری امنیت منجر شده است. حمایت‌های ایران از مقاومت موجب شده تا فلسطین و لبنان در برابر ارتش صهیونیستی به پیروزی داست یابند و یا کشورهایی مانند عراق و سوریه در برابر تروریسم فرو نپاشند چنانکه اگر ایران نبود اکنون جهان نه با پس‌ماندهای تروریسم بلکه با امارت داعش در سوریه و عراق مواجه بود.
با توجه به این حقایق می‌توان گفت که مروجان دیدگاه معرفی ایران و عربستان به عنوان محور بحران‌های منطقه چند انحراف مهم را ترویج می‌کنند. اولا ایران همواره آمریکا و صهیونیست‌ها را دشمن اصلی می‌داند نه کشورهای منطقه را حال آنکه مروجان آن تفکر سعی در پنهان‌سازی این مسئله دارند. ثانیا متهم‌سازی ایران و سعودی آدرس غلط دادن به مخاطبان است چراکه عملا پنهان کننده نقش بحران‌ساز آمریکا و صهیونیست‌ها و شرکایشان در بحران‌هاست که زمینه‌ساز استمرار جنایات آنها می‌شود. ثالثا تغییر رفتار ایران یعنی تن دادن به زیاده‌خواهی‌های آمریکا که برابر با تشدید دخالت‌های این کشور و شرکایش در منطقه و بحرانی‌تر شدن اوضاع است.
ایران همواره به دنبال کمک به امنیت منطقه بوده و عدم حضورش در منطقه برابر با تقویت دخالت بیگانگان و حتی تروریسم در منطقه خواهد بود بر این اساس راهکار پایان بحران‌های منطقه نه تغییر رفتار بلکه جدیت بیشتر در مقابله با آمریکاست که ریشه تمام بحران‌های منطقه است و هر کشوری که به دنبال ثبات منطقه است باید در کنار جبهه مقاومت برای تحقق این مهم تلاش کند. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 104160
 
Share/Save/Bookmark