میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۹
 
 
به بهانه حضور مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در تهران
پیام سفر موگرینی و مطالبات ایران

برخی ناظران سیاسی بر این باورند رایزنی مقامات کشورمان با موگرینی پیرامون نقض عهدهای آمریکا در قبال برجام و وعده‌های مسئول سیاست خارجی اروپا و تاکید وی بر حفظ استقلال این اتحادیه در اجرای برجام، بسیاری از ترفندها و سناریوهای آمریکا علیه ملت ایران را خنثی خواهد کرد.
ناظران سیاسی بر این باورند، اتحادیه اروپا باید بتواند از منافع خود دفاع واستقلال خودش را در قبال سیاست‌های مغرضانه آمریکا حفظ کند و نگذارد کاخ سفید برای آنها همچنان نسخه بپیچد! با نگاه خوش‌بینانه می‌توان گفت حضور مقامات اروپایی در مراسم تحلیف روحانی این پیام روشن و واضح را القا می‌کند که اروپا «قصد دارد توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند».
در عین حال این پیام را ابلاغ می‌کند که ما خواستار همکاری قابل اعتماد با جمهوری اسلامی ایران هستیم اما اینکه چقدر بتوان روی قول و حرف‌های آن‌ها حساب باز کرد در آینده‌ای نزدیک مشخص خواهد شد!
البته بارها اروپا نشان داده که آنطور که باید با جمهوری اسلامی صداقت ندارد و به دلیل تاسی بیش از اندازه از آمریکا آن قدر نمی‌تواند روی حرف های آنان حسابی باز کرد.
دو روز پیش فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به تهران سفر و با مقامات کشورمان به دیدار و گفت وگو نشست.
مهمترین دیدارهای موگرینی با حسن روحانی، محمدجواد ظریف و سید کمال خرازی بود که هر سه مقام کشورمان ضمن گفت وگو پیرامون مباحث مختلف بر دو محور نقض عهدهای مکرر آمریکا در برجام و انتقاد ازبیانیه ضد ایرانی اروپا در پرتاب آزمایش موشکی ایران تااکید داشتند. رییس جمهور کشورمان در دیدار با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به اینکه ایران در اجرای برجام به طور کامل به تعهدات خود عمل کرده، اما برخی طرف‌ها به بر تعهدات خود پایبند نیستند، گفت: مناسبات ایران و اتحادیه اروپا طی ۴ سال اخیر، پیشرفت خوبی داشته، اما هنوز به نقطه مورد انتظاری که در برجام بر آن تأکید شده، نرسیده و لذا باید تحرک بیشتری در روابط ایجاد شود.
روحانی نحوه عمل آمریکا نسبت به تعهداتش در برجام را موجب نگرانی همه طرف‌ها دانست و گفت: نقض مکرر تعهدات از سوی دولت آمریکا و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران، تأثیر منفی در افکارعمومی ملت ایران داشته و می‌تواند در مسیر اجرای برجام مخرب باشد که البته مجلس شورای اسلامی مطمئناً قانونی را در راستای مقابله به مثل با اقدام جدید آمریکا تصویب خواهد کرد.
البته خانم موگرینی تاکید داشت همه طرف‌های مذاکره‌کننده و جامعه بین‌المللی باید برای حفظ و حراست از آن تلاش کنند.
وزیرخارجه کشورمان نیز در دیداربا موگرینی به آزمایش‌های موشکی کشورمان و نیز پرتاب ماهواره علمی سیمرغ و عدم مغایرت این اقدامات با قطعنامه ٢٢٣١، از بیانیه اخیر سه کشور اروپایی که مشترکا با آمریکا صادر شد انتقاد کرده و آن را حرکتی در مسیر اشتباه توصیف کرد.
از سویی دیگر رئیس شورای راهبردی روابط خارجی دیدارش با موگرینی را صریح و شفاف خواند و با اشاره به نقض برجام توسط واشنگتن گفت:اتحادیه اروپا باید در قبال این نوع سیاست‌های آمریکا مقاومت کرده و راه حل‌هایی را پیدا کند که از نقض برجام توسط آمریکا جلوگیری کند. سید کمال خرازی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: گفت‌و‌گوی صریح و شفافی با خانم موگرینی داشتیم و مسائل مختلف مورد بحث قرار گرفت، امنیت و ثبات در منطقه و نقشی که ایران تا به حال برای حفظ وضعیت موجود و جلوگیری از بی‌ثباتی در منطقه بازی کرده و در برابر تلاش‌هایی که دیگران انجام دادند که این منطقه را با ارسال اسلحه و پول بی‌ثبات کنند و آمادگی ایران برای همکاری بدین منظور که فرآیند ثبات تکمیل شده و به صلح و امنیت بینجامد.
وی ادامه داد: درباره مسائل مربوط به برجام و مشکلاتی که در راه اجرای برجام است بدعهدی‌ها و نقضی که از سوی آمریکا در حال انجام است نیز صحبت شد و اینکه اتحادیه اروپا در مقابل نقض فاحش برجام چگونه می‌خواهد عمل کند و بخصوص عنوان کردم در حالی که شما در بیانیه خود عنوان می‌کنید همه افراد قضیه بایستی برجام را کامل اجرا کنند وقتی ترامپ در اجلاس گروه ٢٠ حضور پیدا می‌کند و به رهبران حاضر در نشست می‌گوید که با ایران بیزنس و تجارت نکنید، این کاملا مغایر با برجام است که همه کشورهای ١+٥ متعهدند شرایط را فراهم کنند که برجام باید کامل اجرا شود و مانعی در راه مسائل اقتصادی بین ایران و دیگر کشورها ایجاد نکنند.

کد مطلب: 100362
 
Share/Save/Bookmark