میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
وقتی طرح موضوعات غیر اولویت دار هزینه ساز می شود
ارتزاق دشمن از رفتار برخی‌خودی‌ها
ارتزاق دشمن از رفتار برخی‌خودی‌ها
 

چند روزی است که از ماجرای تلخ خودسوزی سحرخدایاری می گذرد. دختری که قربانی تبلیغات و جریان سازی افرادی شد که با طرح موضوعات حاشیه ای و غیر اولویت دار تلاش می کنند تا ناکارآمدی های خود را پنهان کرده و نزد افکار عمومی مقبولیت یابند.
چندی قبل سحر که از طرفداران فوتبال بود تحت تاثیر این جریانات و برای تماشای بازی تیم محبوبش با لباس مردانه به استادیوم آزادی رفته بود اما توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد.
با این حال تلخ تر از این ماجرا، سوء استفاده جریان رسانه ای ضد انقلاب از داغ این خانواده عزادار بود ، خانواده ای که خود را فدایی انقلاب معرفی کرده و پدر این خانواده از جانبازان جنگ تحمیلی است.
درست اما از همان ابتدای این اتفاق و در حالی که این دختر جوان بر روی تخت بیمارستان با مرگ دست و پنجه نرم میکرد، عده ای در داخل و خارج شروع کردند تا از آن به نفع خود بهره برداری کنند.
نگاهی به جریان رسانه ای معاند در خارج از کشور نشان می دهد که رسانه های خارجی از بی بی سی و صدای امریکا گرفته تا شبکه من و تو همگی به نحوی خاص با دنبال کردن این ماجرا و با پخش پیامهای تسلیت از وزارت خارجه آمریکا، فرح پهلوی و دیگر عناصر ضد انقلاب و ارائه تحلیل های جهت دار در این زمینه فعالانه به تحریک افکار عمومی پرداخته و تلاش داشتند تا از این ماجرا دستاویزی برای کشاندن مردم به خیابانها بسازند و با به اشتباه انداختن مردم از آب گل آلود ماهی بگیرند، اما هوشیاری مردم این توطئه را خنثی کرد. دشمن که نتوانست از تحریم های اقتصادی برای کشاندن مردم به خیابان ها استفاده کند، تمام تلاش خود را صرف می کند تا چنین مسائلی را به دستاویزی برای آسیب زدن به ارکان نظام مبدل و هدف خود را از این معبر دنبال کند. این تلاش های رسانه ای بیگانگان در حالی جریان داشت که بارها پدر سحر در گفتگو با رسانه ها تاکید کرد که سحر مشکل عصبی داشت و تحت تاثیر برخی دوستانش اقدام به خودسوزی کرد.
وی با تاکید بر اینکه او و خانواده اش از افرادی که از این ماجرا سوء استفاده میکنند و آرامش جامعه را به هم میریزند، نمی گذرد، افزود : من فدایی نظام هستم و در جنگ تحمیلی هم جانباز شدم، امام را با جان و دل دوست دارم و از این به بعد هم اگر خدایی نکرده برای کشور اتفاقی رخ دهد از پیشتازانی هستم که از نظام دفاع میکند، ترسی ندارم، اگر یک درصد با نظام مشکلی داشتم الان اعلام می کردم ولی می گویم که نه من و نه دخترم و نه هیچ یک از افراد خانواده ام با نظام مشکلی نه داشته ایم و نه داریم.

پاس گل به دشمن
در این میان در حالی که جریان رسانه ای غرب تلاش می کند تا با استفاده از پروپاگاندای رسانه ای و اغواگری می کوشد تا نسبت به آنچه در کشور می گذرد سیاه نمایی کرده و مردم را به اشتباه بکشاند، عدهای هم در میدان داخلی به به دشمن پاس گل می‌دهند. برخی از سیاسیون در مجموعه این افراد جای دارند . این گروه که تا کنون نتوانسته اند پاسخی به کمکاری های دوران مسئولیت خود در حال و گذشته در تحقق نیازهای واقعی زنان و دختران بدهند، نه تنها به پمپاژ نیازهای کاذب و غیرواقعی و غیراولویتدار همچون ورود زنان به ورزشگاه، موتورسواری و دوچرخه سواری زنان میپردازند، با بیاخلاقی تمام مرگ این دختر را دستمایه اهداف سیاسی خود قرار دادهاند. این گروه خودسوزی سحر را با خودسوزی جوان تونسی که منجر به انقلاب عربی شده مقایسه کرده و برای کشور هزینه سازی می کنند. از دیگر این افراد برخی از سلبریتیها، ورزشکاران و هنرمندان بودند که با اظهارنظرهای ناشی از کم اطلاعی ، به قافله بهره برداران این ماجرا پیوستند. کم نبودند افرادی که تلاش می کردند با این اظهار نظرها نظر اهالی سینما ، تلویزیون و افکار عمومی را به خود جلب کرده و جایگاهی برای پیشرفت خود فراهم کنند و تا آنجا پیش رفتند که به مقدسات دینی مردم نیز توهین کردند و نشان دادند که هوش و هنری هم برای جلب مخاطب ندارند.

مقصرین واقعی پاسخگو باشند
اقدامات اینگونه بود که باعث شد تا حیدر علی خدایاری پدر سحر با گله گذاری از این تلاش ها ، تاکید کند که افرادی که با طرح موضوعات حاشیهای و غیراولویتدار همچون طرح موضوع ورود زنان به ورزشگاه، دختران و جوانان را تحریک میکنند، در مرگ دختر او مقصر هستند.
خط رسانه ای دشمن لاشخور وار، از این ماجرا برای تضعیف ارکان نظام میسه دوخته و نه تنها حرمت سحر و خانواده اش را شکستند بلکه با فتنهانگیزی تلاش کردند تا در این ماجرا فشارهای خود را بر کشورمان افزایش داده و به گمان خود مقدمه شورش و آشوب را فراهم کنند.
آنها پیش از این خراب شدن اوضاع اقتصادی مردم ایران را مقدمه ای برای این امر عنوان کردند و حالا در فرصت مناسب تلاش داشتند تا با ایجاد دوقطبی های کاذب از آن به نفع خود استفاده کنند .
اگر چه نباید ساده انگارانه از این تلاش برنامه ریزی شده دشمن گذشت بلکه باید برای مقابله با آن برنامه ریزی کرد اما حساب دشمنان به کنار، اما در این میان با کم خردی های خودی ها چه باید کرد؟ افرادی که بدون داشتن هر گونه اطلاع درباره هر ماجرایی اظهار نظر کرده و به قولی خود را نخود هر آشی می کنند.
مردم کشورمان همواره می دانند که دشمنان آنها تلاش می کنند تا خود را دایه مهربانتر از مادر نشان داده و برای مردم کشورمان اشک تمساح بریزند.
اما این خودی های مدعی چطور که هیچ کدام از آنها، پس از خود سوزی سحر، سراغی از این دختر رنجور نگرفته بودند و به عیادت او در بیمارستان نیامدند.

ادعا بدون پاسخ نماند
در نهایت مردم بدانند که باید بیش از هر زمان دیگری مراقب زخمی باشند که امروز بر دل خانواده خدایاری نشسته و قابل جبران نیست اما باید یکبار برای همیشه تکلیف شایعه پراکنان و دروغگو مشخص شود و اینطور نباشد که هر ادعایی بدون پاسخ بماند. اینکه هر کسی بتواند آبروری یک خانواده را در معرض خطر قرار دهد و با وجود تکذیب این خانواده، آنها را متهم به مخالفت علیه نظام کرده و در گروه خود قرار دهد ، موضوعی است که قابل گذشت نیست.
قوه قضاییه نیز باید مکانیزمی را برای پایان دادن به این نوع سوء استفاده ها جنجال آفرینی ها و غوغاسالاری ها ایجاد کند تا هرکسی نتواند از هر ماجرایی برای پیشبرد اهداف خود و کسب آرای مردمی استفاده کند. این افراد که به واسطه اینگونه اتفاقات شروع به تبلیغات برای خود کرده و تلاش می کنند تا خود را طرفدار آزادی و قشری خاص معرفی کنند باید بدانند که مداخله بدون بررسی و احساسی آنها به شاخصی ناحق تبدیل می شود که برای کشور بدون هزینه نیست و باز هم مردم هستند که باید هزینه آن را بپردازند.
در عین حال مسئولان نیز بدانند که آنها نیز در مقابل چنین شرایطی مسئول هستند وقتی که برای بدست آوردن رأی و مقبولیت مردمی، در رویه ای تکراری با بی مسئولیتی از هر دری سخن گفته و وعده های حاشیه ای به طرفداران خود می دهند، نمی توانند پای خود را از عواقب چنین جریاناتی کنار بکشند. اگر سحر اسیر اولویت‌های کاذب برخی مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس و فضاسازی های رسانه ای نمی‌شد، شاید امروز زنده بود. 

نویسنده: کتایون مافی

کد مطلب: 110767
 
Share/Save/Bookmark