میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۳۷
 
 
محسن محسنی‌نسب:
معلوم نیست بودجه سینما در زمان ایوبی صرف چه شده است

یک کارگردان سینما در زمینه کاهش ۳۵ درصدی تولیدات سینمای ایران در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۰ گفت: متأسفانه نه تنها رکود شدید بر سینما حاکم شده بلکه معلوم نیست بودجه سینما در زمان مدیریت آقای ایوبی صرف چه چیزی شده است چراکه در زمان مدیریت ایشان نه هیچ فیلم فاخری تولید شد و نه هیچ کار مثبت و بنیادی و سخت‌افزاری صورت گرفت.
محسن محسنی‌نسب در گفت‌وگو با سینماپرس افزود: بنده بسیار خرسندم که شخصی مانند آقای سیدعباس صالحی آماری حقیقی و واقع‌بینانه از وضعیت حوزه فرهنگ و هنر و سینمای کشور ارائه دادند؛ آماری واقعی که متأسفانه طی سال‌های اخیر هیچ‌گاه مدیران سینمایی آن را منتشر نکرده بودند و مرتب درپی آن بودند که با آمارسازی و وعده‌های آنچنانی وضعیت بغرنج سینمای کشور را بسیار مطلوب نشان دهند.
وی ادامه داد: یکی از مهمترین دلایل کاهش تولید آثار سینمایی طی سال‌های اخیر این است که سازمان سینمایی دیگر مانند قبل سرمایه‌های دولتی را به سینما تزریق نکرد و از ساخت فیلم‌های بزرگ و ارزشمند امتناع نمود و تنها به جز چند نورچشمی و عده‌ای بادمجان دورقاب‌چین که پول‌ها و رانت‌های سینما تنها در اختیار آن‌ها بود، بخش اعظم سینماگران به طور کل به فراموشی سپرده شدند و هیچ بودجه‌ای برای تولید فیلم به آن‌ها تعلق نگرفت.
محسنی‌نسب با تأکید بر اینکه امروزه باید از شخص حجت‌الله ایوبی سوأل شود که بودجه‌های سینمای کشور را طی سال‌های مدیریتش صرف چه کاری کرده است تصریح کرد: این بودجه‌ها کجاست؟ این بودجه‌ها صرف چه چیزی شد؟ شما این بودجه‌ها را صرف چه کاری کردید که ما هیچ عایدی مثبتی در طول دوران مدیریت شما در سینما ندیدیم؟
وی تأکید کرد: متأسفانه در طول دوران مدیریت آقای ایوبی تنها به تعدادی سینماگران توجه شد که ضمن آنکه جزو باندشان بودند جزو جایزه‌بگیران جشنواره‌های داخلی و خارجی هم محسوب می‌شدند؛ جایزه‌بگیرانی که همان مافیای سینمای ایران با لابی‌گری و امثالهم جایزه را برایشان به ارمغان می‌آورد و نه دانش و مهارت و تجربه‌شان در امور سینما و فیلمسازی!
این فیلمساز با انتقاد شدید از وضعیت بحرانی تولید آثار قبح‌شکن خاطرنشان کرد: وقاحتی که امروز در آثار سینمایی شاهد هستیم حتی قبل از انقلاب هم در سینما وجود نداشت؛ یکی دیگر از دلایل رکود سینمای ایران این است که سینما امروزه در اختیار فیلمسازان، تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان قبح‌شکن قرار گرفته است. فیلم‌هایی که امروزه در نظام جمهوری اسلامی ایران تولید می‌شوند هرگز در شأن آن نیستند. ما متأسفانه شاهد وفور تولیدات فیلم‌های سخیف در سینمای کشورمان هستیم و این مهم باعث شده تا بخش اعظمی از خانواده‌هایی که همچنان برایشان ارزش‌ها مهم است دور سالن‌های سینما را خط بکشند.
محسنی‌نسب با اشاره به اینکه طبیعت سینما اینگونه است که زمانی که از فضایل اخلاقی دور می‌شود رکود بر آن حاکم گردد اظهار داشت: فیلمسازان ما امروزه در حال مطرح کردن موضوعاتی هستند که بسیار غیراخلاقی، سخیف و سطحی‌نگرانه است؛ طبیعتاً اعضای یک خانواده اخلاق‌گرا نمی‌توانند به سینمایی بروند که برای آن‌ها و فرزندان‌شان الگوسازی مناسبی ندارد. دیگر نشانی از مردانگی و جوانمردی در سینمای ایران نیست و همه چیز در حد و حدود مسائل جنسی و... دور می‌زند.
این سینماگر خطاب به وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی دولت دوازدهم گفت: امیدوارم شمایی که چنین پست‌های مهمی را در دست می‌گیرید به این مسائل و نکات توجه داشته باشید؛ سینمای ایران امروزه در تمامی سطوح و حوزه هایش دچار رکود، رخوت و بیماری شده است. قطعاً نیاز جدی است افرادی برای این پست‌ها و سمت‌ها انتخاب شوند که دغدغه کافی برای رفع معضلات عدیده هنرهفتم داشته باشند و نخواهند به صورت باری به هر جهت سینمای کشور را اداره کنند و یا تنها به مطامع مادی و منافع حزبی و جناحی‌شان بیندیشند.

کد مطلب: 100768
 
Share/Save/Bookmark