میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۸
 
 
گام دوم و جوانان انقلابی
رهبر معظم انقلاب در پیامی به پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، جوانان را محور گام دوم انقلاب معرفی و تاکید

رهبر معظم انقلاب در پیامی به پنجاه و چهارمین نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا، جوانان را محور گام دوم انقلاب معرفی و تاکید نمودند که جوانان این مرز و بوم می‌توانند آینده جهان را دگرگون سازند. حال این سوال مطرح است که این مهم چگونه و با چه ابزارهایی می‌توانند محقق شود؟ پاسخ به این پرسش را در عملکردهای ملت ایران و به ویژه جوانان ایران زمین می‌توان جستجو کرد.
ملت ایران همواره حضور در صحنه را سرلوحه حرکت‌های خود داشته که نمود آن را در حضور میلیونی برای خنثی کردن توطئه‌های دشمنان، نظیر حماسه بزرگ ملت در ۹ دی و نیز تظاهرات گسترده علیه آشوب و اغتشاش و نیز حماسه ملت در تشییع پیکر سرداران مقاومت سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همرزمانشان می‌توان مشاهده کرد.
نکته مهم آنکه ملت ایران در عرصه ایستادگی و مقاومت فرهنگ شهادت را احیا کرد که در کنار ۸ سال دفاع مقدس، مبارزه با تروریسم تکفیری و حامیانشان در سالهای اخیر به نمایش گذاشت که مدافعان حرم نمونه ای از این شهادت طلبی‌ها بوده است. این حرکت چنان عظیم بود که سراسر جهان صحنه برگزاری مراسم عزاداری برای سردار سلیمانی با فریاد انتقام از آمریکا بود.
اکنون فرهنگ شهادت به اصلی سراسری مبدل شده که حضور افرادی از سراسر جهان در قالب مدافعان حرم و گروه‌های مقاومت در یمن، سوریه، لبنان و فلسطین نمونه‌هایی از آن هستند. در حوزه دانش و فن‌آوری روز جهان، جوانان ایرانی، توان ایران را به نمایش گذاشته اند که دستاوردهای هسته ای، نانو، ماهواره و هزاران دستاورد علمی دیگر تنها بخشی از این کارکردها است. جهان اذعان دارد که به رغم تحریم‌ها و فشارهای سنگین خارجی، در حوزه علمی ایران در رتبه‌های عالی در سطح جهان قرار دارد. در حوزه نظامی نیز جوانان ایران زمین توانسته اند عرصه خودکفایی را در نوردند که توان موشکی و دفاعی کشور نمودی از آن است که سرنگون‌سازی پهپاد آمریکایی و نیز هدف قرار دادن پایگاه عین الاسد که مرکز اصلی نیروهای آمریکایی در عراق است، نمونه‌های از این توان است.
در حوزه دینی و معنوی نیز به رغم جنگ فرهنگی گسترده دشمنان، جوانان نشان داده اند که پایبند ارزشهای دینی و معنوی هستند که برگزاری باشکوه مراسم اربعین سالار شهیدان(ع) نمادی از این حرکت عظیم است.
حضور میلیونی مردم در مراسم تشییع پیکر شهدای مقاومت و نیز نماز جمعه ای که در دی ماه به امامت رهبر انقلاب برگزار شد از دیگر نشانه‌های این روحیه معنوی و دینی به ویژه در میان جوانان است. نکته بسیار مهم در عملکرد ملت ایران آن است که به جهانیان چهره واقعی آمریکا را شناسانده و نشان دادند که می‌توان در برابر آن ایستادگی کرد. اخراج آمریکا از ایران، مقابله با تحریم و تهدیدات و فتنه‌های آمریکا، آگاهی بخشی به جهان در باب چهره ضدبشری آمریکا که حتی ابتدایی ترین اصول بشری را رعایت نمی‌کند و با تحریم‌های دارویی علنا به جنگ با مردم ایران می‌پردازند، حمایت‌های آن تروریسم و جنایتکاران جهانی و ... موجب شده تا جهانیان با چهره واقعی آمریکا آشنا شوند. نمونه این آگاهی تظاهرات اخیر مردم عراق برای اخراج نیروهای آمریکایی از کشورشان بوده است.
با توجه به این مولفه‌ها می‌توان گفت که گام دوم انقلاب که جوانان عزیز و پرشور ایران زمین می‌توانند پرچمدار آن باشد ایجاد تمدن واحد اسلامی است. ملت ایران در گام اول توانست بیداری و آگاهی بخشی و اعتماد سازی ملتهای منطقه و آزادی‌خواهان جهان را رقم زند و اکنون در گام دوم به حرکت درآوردن ملت‌های منطقه برای مبارزه با ریشه بحران‌های منطقه یعنی آمریکا را با وحدت و یکپارچگی ملتهای منطقه و آزادی خواهان جهان محقق می‌سازد. برای تحقق این مهم یک اصل مهم وجود دارد و آن قدرتمند شدن است. قدرتمند شدن در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی که زمینه ساز حرکتی عظیم در تحقق اهداف گام دوم انقلاب خواهد شد.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 112585
 
Share/Save/Bookmark