میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
۱
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۱۹
 
 
سکوت بانک مرکزی و بازار داغ شایعات؛
«کاسپین» دیگری در راه است؟
«کاسپین» دیگری در راه است؟
 

درحالی بازار شایعات ادغام بانک‌ها و موسسات اعتباری داغ شده که بانک مرکزی با سکوت خود زمینه را برای ترویج این شایعات مهیا کرده است. شایعاتی که پنجشنبه بسیاری از سپرده‌گذاران بانکی را ناآرام کرد.
به گزارش تسنیم، خبرهای رسیده و مشاهدات عینی از سطح شهر حکایت از وضع ناآرام سپرده‌گذاران موسسات اعتباری ثامن، کوثر، ملل و بانک مهر اقتصاد در روزهای اخیر دارد.
دل نگرانی سپرده‌گذاران این موسسات بعد از آن ایجاد شد که بازار شایعات داغ و خبر آمد که ادغام موسسات وحدت و ملل و بعد از آن موسسات ثامن و کوثر و بانک مهر اقتصاد در دستور کار بانک مرکزی قرار گرفته است.
البته کسب اطلاع خبرنگار ما از بانک مرکزی حکایت از آن دارد که هنوز هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نشده و در صورتی که شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی رأی به ادغام موسسات و بانک‌ها بدهند به طور رسمی خبرهای مربوطه را اعلام خواهند کرد.
بازار شایعات ادغام و انحلال بانک‌ها و موسسات اعتباری بعد از آن داغ شد که خبرهای جزئی از سیاست جدید بانک مرکزی در این حوزه بیرون آمد و اعلام شد که ادغام در دستور کار این بانک است. هرچند قبل از انتخابات ریاست جمهوری بسیاری از این سیاست بانک مرکزی و احتمال اجرای آن بعد از انتخابات سخن می‌گفتند که همان هم شد.
ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی چندی قبل با اعلام ادغام برخی بانک‌های مجاز این اطمنیان را به سپرده گذاران بانکی داد که «سپرده‌گذاران، سرمایه‌گذاران بانک‌ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه‌ نخواهد داد منافع سپرده‌گذاران دچار مشکل شود، از سوی دیگر بانک‌ها در فضای رقابتی به هیچ عنوان اقدامی نخواهند کرد که مشتریان خود را از دست بدهند؛ از این رو جای نگرانی برای آنها وجود ندارد.»
ولی سپرده‌گذاران این موسسات که چند ماه است شاهد وضعیت سپرده‌گذاران کاسپین و ثامن‌الحجج هستند با دلهره و نگرانی شدید خود را به شعب موسسات یاد شده رسانده و خواستار دریافت کل سپرده‌هایشان هستند.
به طور حتم مراجعه همزمان تعداد زیادی از سپرده‌گذاران به شعب کار را برای این موسسات سخت کرده است ولی مردم که دلهره مسدود شدن حساب‌هایشان را دارند چاره‌ای جز این کار ندارند. همین موضوع موجب شده تا در چند نقطه از شهر شعب برخی از موسسات از جمله ثامن فعالیت خود را تعطیل کنند که این موضوع بر نگرانی سپرده‌گذاران افزوده است.
«"پول مردم را خوردند و بردند» این یکی از جملاتی است که طی یکی دو روز گذشته بارها از زبان مردم کوچه بازار که شاهد تجمع سپرده‌گذاران این موسسات بودند، شنیده‌ایم.
به طور حتم دهان به دهان شدن این قبیل جملات فضا را برای بانک‌ها و موسسات اعتباری و بخصوص سپرده‌گذاران آنها سخت می‌کند. ولی وقتی سپرده‌گذاران به شعب مراجعه کرده و با در بسته روبه رو می‌شوند در یک لحظه دنیا برایشان تمام شده و اولین فکری که به سراغشان می‌آید همین است!
طی یکی دو روز گذشته بارها شاهد تجمع سپرده‌گذاران موسسه ثامن در نقاط مختلف شهر برای دریافت سپرده هایشان بودیم! تعدادی از سپرده‌گذاران این موسسه روز گذشته با زبان روزه از صبح تا شب مقابل شعبه کیانشهر تجمع کرده و با نگرانی از نابود شدن سرمایه زندگی شان سخن می‌گفتند. البته روز چهارشنبه هم تعداد زیادی از سپرده‌گذاران این موسسه در خیابان هنگام تجمع کرده و می‌گفتند: این مؤسسه ورشکست شده و ما با تجمع در مقابل این شعبه خواستار باز پس گیری سپرده‌های خود هستیم.
برخی از این تجمع کنندگان اعلام می‌کردند که مدیران این مؤسسه در حال متواری شدن هستند اما مدیر این بانک که در بین تجمع کنندگان حاضر شده بود اعلام کرد که این موضوع سوء تفاهمی بیش نیست و این مؤسسه همانند روزهای گذشته به کار خود ادامه می‌دهد.
با این وجود اما امیر آشتیانی مدیرروابط عمومی موسسه مالی اعتباری ثامن توضیح داده بود که: مشکلات نرم افزاری شعبه هنگام موسسه ثامن به زودی برطرف می‌شود و سپرده‌گذاران می‌توانند تا رفع آن به سایر شعبه این موسسه مراجعه کنند. وی افزود: روز چهارشنبه شعبه واقع در خیابان هنگام این موسسه به دلیل بروز مشکلات سیستمی و شبکه‌ای از مدار خارج شد و به همین دلیل امکان پاسخگویی و ارائه خدمت به سپرده گذاران مهیا نبود و با تلاش تیم پشتیبانی امکان اتصال این شعبه به شبکه این موسسه فراهم نشد.
شاید یکی از دلایلی که موجب حضور همزمان تعداد زیادی از سپرده‌گذاران ثامن در شعب این موسسه شده هم همین تجمع چهارشنبه سپرده‌گذاران مقابل شعبه هنگام باشد ولی این موضوع در کنار خبر ادغام ثامن و مهر اقتصاد و کوثر باعث شد تا پنجشنبه‌ای ناآرام برای جمعی از سپرده‌گذاران بانکی رقم بخورد.
گفتنی است ساعتی بعد از انتشار خبر مذکور، روابط عمومی‌های موسسه کوثر و بانک مهر اقتصاد در پیام‌هایی جداگانه این خبر را تکذیب کردند. موسسه کوثر در واکنش به این خبر اعلام کرد: هرگونه ادغام نهادهای بانکی منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار و مجوز بانک مرکزی می باشد.علیرغم مذاکرات انجام شده وتوافقات حاصله فی مابین با موضوع مزبور به اطلاع می‌رساند هرگونه تصمیم‌گیری در حوزه نظام بانکی کشور منوط به مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ بانک مرکزی می باشدکه هنوز تاییدیه‌ای ازسوی بانک مرکزی صادر گردیده باشد، بدست این موسسه نرسیده است.
روابط عمومی بانک مهر اقتصادی نیز هرگونه مذاکره با موسسات کوثر و ثامن را تکذیب و اعلام کرد این بانک انجام هرگونه مذاکره و توافقات با موسسات اعتباری کوثر و ثامن را برای ادغام تکذیب کرد، همچنین با توجه به اینکه مقوله ادغام بانک‌ها و موسسات مالی در حوزه اختیار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شورای پول و اعتبار می باشد این موضوع تا کنون در این دو نهاد تصمیم گیر، طرح نگردیده و ابلاغیه ای به این بانک ارسال نشده است.
به گزارش تسنیم، جو ناآرام سپرده گذاران بانکی به ویژه سپرده‌گذران موسسات نام برده که خبر ادغامشان این روزها دست به دست می شود درحالی کماکان ادامه دارد که انتظار می‌رود بانک مرکزی سکوت را بشکند و با اعلام سیاست رسمی خود به شایعات پایان دهد تا سپرده‌گذاران این موسسات آینده خود را مشابه سپرده‌گذاران کاسپین ندانند. 

اختلال در بازار پولي ايران با رشد قارچ‌گونه موسسات اعتباری
المانیتور طی گزارشی نوشت: رشد قارچ گونه موسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های تعاونی مختلف در سراسر کشور، منجر به اختلالاتی در بازار پولی ایران شده است.
به رغم تلاش‌ها برای مدرنیزه کردن اقتصاد ایران، اقتصاد این کشور همچنان پول محور است و بانک‌ها و موسسات مالی نقش مهمی در تامین این نقدینگی ایفا می‌کنند. از زمان خصوصی سازی بخش بانکی در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، بانک مرکزی ایران با پدیده جدیدی به نام موسسات اعتباری غیربانکی مواجه شده است. چارچوب حقوقی این سازمان‌ها در قانون تجارت قبل از انقلاب نهفته است، اما زمانی که همه بانک‌ها و موسسات مالی در دو دهه نخست بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دولتی بودند، این موسسات قادر به تاسیس نبودند.
در اوایل دهه ۲۰۰۰، مقامات ایرانی این چارچوب را احیا کردند تا محمل قانونی ای ایجاد کنند که متقاضیان مجوز تاسیس بانک‌های خصوصی بتوانند قبل از عرضه عمومی اولیه سهام یک بانک تازه تاسیس در بورس و کسب مجوزهای لازم، یک موسسه مالی ایجاد کنند. اما حجم قابل توجهی از بخش مالی ایران در سلطه موسسات مالی و اعتباری بدون مجوز قرار گرفته است. برای مدتهای طولانی، بانک مرکزی قادر نبوده این موجودیت‌ها را به چالش بکشد، زیرا آنها ادعا می‌کردند در فعالیت‌های اصلی بانکی و مالی نقش ایفا نمی‌کنند.
یکی از دلایلی که موجب ایجاد فضای رشد و نمو موسسات اینچنینی شده، این است که بانک‌های دولتی و خصوصی دارای مجوز از امکانات کافی برای تامین تقاضای اشخاص و شرکت‌ها برای اعطای وام برخوردار نیستند. از این رو بسیاری از متقاضیان وام به سمت امضای قرارداد با موسسات مالی و اعتباری می‌روند. به بیان دیگر، موسسات مالی و اعتباری شکاف موجود در بازار پولی کشور را که در غیاب یک بخش مالی توسعه یافته‌تر به وجود آمده بود را پر کرده‌اند. در عین حال، رشد قارچ گونه موسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های تعاونی مختلف در سراسر کشور، منجر به اختلالاتی در بازار پولی کشور گردیده است. در حال حاضر، تنها ۵ موسسه اعتباری دارای مجوز در ایران فعال هستند (توسعه، ملل، کوثر مرکزی، کاسپین و نور) جدیدترین نمونه از مشکلات نقدینگی‌های که برای این موسسات به وجود آمده، موسسه کاسپین است که از ادغام دو موسسه اعتباری غیربانکی پدید آمده است.

کد مطلب: 99688
 
Share/Save/Bookmark
 


ghasem
۱۳۹۶-۰۳-۲۷ ۱۲:۰۵:۵۳
با سلام و عرض خسته نباشید
خواهشمندیم پیگیر این موضوع باشید که به منظور تسریع و تسهیل در امر شناسایی اموال و دارایی های متهمین پرونده کاسپین و فرشتگان و صیانت از حقوق سپرده گذاران و با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر امنیت سرمایه گذاری و برخورد با مفاسد اقتصادی که نظام را مورد ظن فاسد سیستمی قرار می دهنداسامی متهمین این پرونده همچون بابک زنجانی و شهرام جزایری به اطلاع نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی و عموم مردم شریف ایران برسد. تا حداقل بخشی از اعتماد از دست رفته سیستم بانکی دربین مردم تسلی یابد .