میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۵
 
 
لایحه تعیین شرایط شهردار یا تداوم ناکارآمدی
مصلحت شهر و شهروندان یا مصلحت اصلاح‌طلبان؟

محمد علیخانی رئیس کمیسیون حمل‌و‌نقل شورای شهر تهران از لایحه‌ای جدید برای انتخاب شهردار بعدی تهران سخن گفته است. بنابرآنچه وی گفته لایحه جدید شامل شرایط شهردار بعدی تهران و جانشین شهردار مستعفی یعنی محمدعلی نجفی خواهد بود.
این اظهارات در حالی است که با اعلام نتایج انتخابات شورای شهر تهران، اصلاح‌طلبان خبر از تنظیم لایحه‌ای برای انتخاب شهردار بعدی تهران داده بودند. خروجی آن لایحه و خیرالموجودین آن کسی نبود جز محمدعلی نجفی. به عبارتی لایحه یا دفترچه انتخاب شهردار به گونه‌ای تنظیم شده بود که بعد از چندماه بررسی و لابی فردی با مشخصات و کارامدی نجفی خروجی آن بود. کسی که در سه بحران بزرگ دوران شهرداری خود مردود شد و تهران را از شهری بیدار و زنده به خواب زمستانی فرو برد.
سه بحران یاد شده عبارت بودند از زلزله تهران که نجفی تا ۱۲ ساعت بعد از زلزله اساسا در کمیته بحران غایب بود. در زمانی که مردم تهران هراسان در سرمای زمستانی پایتخت شب تا صبح را در خیابان ها خوابیدند، برخی از سفر آقای شهردار به کیش و سواحل خلیج‌فارس خبر دادند. امری که شهردار تهران مدعی دروغ بودن آن بود اما بالاخره معلوم نشد آقای شهردار شب پرحادثه تهران را کجا بود.
حادثه دوم برف چند سانتی‌متری تهران بود که به گفته اعضای شورای شهر، شهرداری در این ماجرا کاملا غافلگیر شد و تهران ۲۴ ساعت کاملا مسدود بود و تا دوازده ساعت بعد از آغاز برف خبری از شن‌ریزی و اقدامات مشابه نبود. ده‌ها هزار شاخه درختان کهنسال و البته قبراق تهران در ماجرای برف تهران صرفا به واسطه سوءمدیریت و ناکارآمدی آقای شهردار شکست و در نهایت شهردار از دانش‌آموزان تهرانی خواست برف درختان را بتکانند!
حادثه سوم آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو بود که آنجا نیز شهردار غیبت داشت و فردا صبح بعد از خاموش شدن آتش به ساختمان سرد شده رفت و چند عکس گرفت.
اکنون آنچه از فحوای سخنان اعضای شورای شهر مشخص است این نکته است که مصلحت مردم و شهر اساسا در انتخاب شهردار تهران جایگاهی ندارد و بیشتر به دنبال تامین فضای سیاسی خود می‌باشند. لایحه جدید هم آنگونه که مشخص است نه بر مبنای مصلحت مردم تهران بلکه براساس خواسته‌های سیاسی و باندبازی‌ها تنظیم می‌شود و طبیعی است خروجی آن افرادی چون نجفی می‌شوند که در پایان دوران شهرداری خود حتی یک خیابان تهران راهم خط‌کشی نکرده‌اند.
تهران شهرداری می‌خواهد که به دنبال سیاسی‌کاری و تامین منافع باند و جناح خود نباشد. محمدعلی نجفی نتیجه انتخاب شورای شهر تهران است و خواب هفت ماهه تهران به پای اعضای شورا هم نوشته می‌شود. باید دید آیا باید در انتظار فردی چون نجفی در شهرداری تهران باشیم یا آنکه لیاقت و کارآمدی ملاک عمل خواهد بود. فردا

کد مطلب: 103981
 
Share/Save/Bookmark