میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۵۲
 
 
سقف تسهیلات مسکن زوجین تا ۱۲۰ میلیون تومان افزایش یافت
جدال بی‌سرانجام شورای پول و اعتبار با رکود مسکن

در حالی که هنوز بازار مسکن در خواب عمیقی به سر می‌برد شورای پول و اعتبار مصوبه جدیدی را در این زمینه به تصویب رسانده است.
به دنبال تعمیق رکود و خواب خرید و فروش مسکن در بازار، شورای پول و اعتبار بار دیگر تلاش دارد تا افزایش محتاطانه سقف تسهیلات مسکن، خریداران را تشویق به حضور در بازار کند.

شرایط تسهیلات جدید
براساس اطلاعیه بانک مرکزی شورای پول و اعتبار در راستای کمک به رونق تولید و اشتغال در جامعه و به منظور تقویت تامین مالی بخش مسکن و افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده به زوجین موافقت کرد.
براساس اطلاعیه بانک مرکزی، شورای پول و اعتبار در یک هزار و دویست و سی و یکمین جلسه خود در ۱۲ اردیبهشت‌ماه موارد زیر را تصویب کرد:
۱- افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده جعاله مسکن به ۲۰۰ میلیون ریال برای یک پلاک ثبتی توسط بانک‌های تجاری و بانک مسکن.
۲- موافقت با اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده به زوجین توسط بانک‌های تجاری و بانک مسکن، تا سقف مبالغ زیر بر روی یک پلاک ثبتی، مشروط به رعایت تعادل منابع و مصارف بانک.
شهر تهران معادل ۱۰۰۰ میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر ۵۰۰ میلیون ریال)
مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت معادل ۸۰۰ میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر ۴۰۰ میلیون ریال)
سایر مناطق شهری معادل ۶۰۰ میلیون ریال (هریک از زوجین حداکثر ۳۰۰ میلیون ریال).
به این ترتیب با افزایش سقف تسهیلات بدون سپرده قابل اعطا به زوجین زمینه افزایش قدرت خرید مسکن برای زوجین فراهم می‌شود.
۳- بانک مسکن مجاز است، به تسهیلات‌گیرندگان مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن (علاوه بر سقف‌های مصوب از محل اوراق مذکور)، در حالت انفرادی تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال و برای زوجین تا سقف ۲۰۰ میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده پرداخت کند.
به این ترتیب بانک مسکن می‌تواند به استفاده‌کنندگان تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن علاوه بر سقف تسهیلات فعلی، مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال برای خرید مسکن انفرادی و مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال برای خرید مسکن توسط زوجین پرداخت کند.

رکود عمیقی که دامنه‌دار شد
حوالی اردیبهشت‌ماه سال ۹۲ بود که بازار مسکن پس از یک سال خیزش قیمتی دچار رکود سنگینی شد. رکودی که گفته می‌شد حاصل حباب قیمت است و به زودی با خوابش و تخلیه این حباب، مسکن به مدار رونق باز می‌گردد. خریداران دست از خرید کشیدند و فروشندگان چشم به راه بهبود بازار در ماه‌های آتی ماندند. این ماهها به سال ۹۳ و در نهایت به سال ۹۴ کشید و رکود عمیق و عمیق تر شد.
در تیرماه سال ۹۴ بود که شورای پول و اعتبار با توجه به وزنی که بازار مسکن در ایجاد رونق اقتصادی دارد، اقدام به تصویب تسهیلاتی کرد که علاوه بر بانک مسکن، بانک‌های تجاری نیز می‌توانستند آن را بپردازند. تسهیلات ۶۰،۵۰ و ۴۰ میلیون تومانی که قرار بود این بانک‌ها پرداخت کنند به دلیل کارشناسی نبودن و لحاظ نکردن شرایط منابع بانک‌ها به در بسته خورد و هیچ‌یک از بانک‌های تجاری حاضر به پرداخت آن نشدند. بنابراین بار دیگر رکود مسکن بهانه‌ای برای تداوم یافت و به سال ۹۵ رسید.
اکنون در یک‌چهارم نخست سال بار دیگر شورای پول و اعتبار به میدان آمده است تا با مصوبه دیگری به مصاف رکود مسکن برود و این بار با تسهیلات ۱۲۰ میلیون تومانی زوجین بدون سپرده‌گذاری. اگر چه شرایط بدون سپرده گذاری این تسهیلات جذاب است اما شرط اعطای این تسهیلات تنها به زوجین نمی‌گذارد تا دایره دریافت‌کنندگان این تسهیلات به اندازه کافی در مقایسه با رکود سنگین بازار مسکن افزایش یابد و به همین دلیل بعید به نظر می‌رسد که رکود با اینگونه تسهیلات دست از سر بازار مسکن بردارد.

کد مطلب: 99138
 
Share/Save/Bookmark