میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
۲
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲
 
 
صحن علنی مجلس متاثر از نسل کشی در غزه؛
انتقال سفارت آمریکا به قدس سازمان ملل را بی‌اعتبار کرد

جلسه علنی روز گذشته نمایندگان مجلس متاثر از نسل کشی در غزه و البته همچنان با مطالبه از رئیس جمهوری درباره برخورد با ناقضان برجام پی‌گرفته شد و در نهایت با تصویب دو مصوبه و یک استفساریه وقرائت تذکراتی در صحن برای نشست چهارشنبه به کار خود پایان داد.

تصویب دو فوریت طرح «افزایش ۲۰ درصدی حقوق طبقات پایین‌تر»
نمایندگان در نشست علنی در جریان بررسی دو فوریت استفساریه جزء یک بند الف. تبصره ۱۲ قانون بودجه ۹۷ در خصوص افزایش حقوق طبقات پایین جامعه و جلوگیری از افزایش حقوق نمایندگان، وزرا، معاونین، استانداران و مقامات دیگر با ۱۶۸ رأی موافق، ۲۲ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

اصل مال و درآمد حاصل از جرم پولشویی مصادره می‌شود
در عین حال با تصویب مجلس در صورتی که اشخاص حقوقی مرتکب جرم پولشویی شوند علاوه بر مجازات‌های مقرر در ماده (۲۰) قانون مجازات اسلامی به جزای نقدی معادل دو تا چهار برابر وجوه با ارزش مالی که مورد پولشویی واقع گردیده محکوم می‌شوند. چنانچه این اموال متعلق به غیر باشد و در دادگاه صالحه مشخص شود که به جزم پولشویی ارتباط ندارد، باید به مالک اصلی مسترد شود.

تذکراتی به نمایندگان به رئیس‌جمهور
در ادامه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان و مسئولان اجرایی کشور در نشست علنی توسط اکبر رنجبرزاده عضو هیأت رئیسه مجلس قرائت شد که این تذکرات به شرح زیر است:
سیده فاطمه ذوالقدر نماینده مردم تهران به اتفاق ۹ نفر از نمایندگان در تذکری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار تعیین تکلیف پیکر جانباختگان حادثه هواپیمایی آسمان در پرواز تهران- یاسوج شدند.
سیده‌فاطمه ذوالقدر به اتفاق ۱۰ نفر دیگر از نمایندگان در تذکری به وزیر صنعت خواستار کنترل قیمت خودروهای داخلی و تمرکز بر افزایش کیفیت آنها شدند.
هدایت‌الله خادمی و همایون یوسفی نمایندگان ایذه و اهواز در تذکری به وزیر جهاد کشاورزی عنوان کردند چرا طرح بزرگ ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در شمال شرق خوزستان پس از ۱۶ سال هنوز شروع نشده است؟
محمدمهدی زاهدی، اکبر رنجبرزاده و علیرضا سلیمی نمایندگان کرمان، اسدآباد و محلات،‌ در تذکری به رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه عنوان کردند که آمریکا در خصوص برجام چماق برداشت و اروپا هویج نشان می‌دهد. بدانید آنها با هم و هماهنگ هستند. توصیه می‌شود که به اروپایی‌ها اعتماد نکنید و به قدرت ملت ایران تکیه داشته باشید.
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات به رئیس‌جمهور درباره افزایش بی‌رویه قیمت‌ها به ویژه مواد خوراکی و لوازم خانگی و داروهای خاص در روزهای اخیر تذکر داد. محمد دهقان نماینده مردم چناران به رئیس‌جمهور ضرورت توقف تعهدات مربوط به برجام مطابق قانون مجلس و مصوبه شورای عالی امنیت ملی را متذکر شد.
در ادامه رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف گفت: این اقدام مصوبات شورای امنیت و سازمان ملل را بی‌اعتبار کرده است.
علی لاریجانی در جلسه علنی پارلمان در نطق پیش از دستور خود در سخنانی با اشاره به انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، گفت: این اقدام مصوبات شورای امنیت و سازمان ملل را بی‌اعتبار کرده است.ظاهراً آمریکایی‌ها از سال‌ها پیش تصمیم گرفته‌اند که نهادهای بین‌المللی را بی‌‌اعتبار کنند؛ آمریکا قصد دارد سازمان ملل را نابود کند.
رئیس مجلس با بیان اینکه روز گذشته رژیم صهیونیستی دست به جنایتی وسیع زد و حدود ۵۰ تن از مردم مظلوم فلسطین را به شهادت رساند و ۲ هزار نفر را نیز مجروح کرد، گفت: این حادثه مقارن با دو مسئله بود؛ یکی همزمان با روز نکبت که چند دهه پیش در چنین روزی قدرت‌های بزرگ به حمایت از صهیونیست‌‌ها پرداختند تا مردم فلسطین را از سرزمین خود آواره کنند و به‌جای آنان از گوشه و کنار جهان افرادی را جمع‌وجور کردند. خانه، کاشانه و اراضی فلسطینیان را غصب کردند.
لاریجانی، روز نکبت را حادثه عظیمی توصیف کرد و افزود: در این روز بیش از دوسوم مردم فلسطین را از سرزمین آباء و اجدادی‌شان اخراج کردند و با قتل‌عام کسانی که مقاومت می‌کردند، زمینه را برای وارد کردن دیگران فراهم کردند؛ این فاجعه تاریخی مبنای تولد این رژیم نکبت شد که عامل ماجراهای چند دهه اخیر است. وی به شهادت رساندن مردم مظلوم فلسطین را که روز گذشته توسط رژیم صهیونیستی انجام شد از جنبه انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز مهم ارزیابی و تأکید کرد: انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس روز گذشته به‌دستور رئیس‌جمهور آمریکا انجام شد.
با اینکه تقریباً همه کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و با اینکه همه می‌دانند این اقدام مخالف مصوبات شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل است، اما ظاهراً از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند که این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.
رئیس مجلس حمله آمریکا به عراق بدون مصوبه شورای امنیت را یکی از مصادیق بی‌اعتبار کردن نهادهای بین‌المللی از سوی آمریکا عنوان کرد و گفت: با وجود این، آمریکایی‌ها با کمک یکی دو کشور به عراق حمله کردند، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند.
لاریجانی همچنین خروج آمریکا از معاهده پاریس درباره آب‌وهوا را خلاف مصوبات سازمان ملل متحد دانست و اظهار داشت: خروج این کشور از توافق‌نامه هسته‌ای و نیز انتقال پایتخت‌شان به قدس نیز مخالف قطعنامه‌ شورای امنیت بود. همه اینها نشان می‌دهد که آمریکا قصد دارد نهاد بین‌المللی سازمان ملل را که به‌قصد ایجاد صلح در جهان تأسیس شده نابود کند و چون سازوکار دیگری برای جایگزینی آن وجود ندارد، صحنه بین‌المللی را به‌سوی نوعی هرج‌ومرج امنیتی سوق می‌دهد.
وی اضافه کرد: جنایت روز گذشته و کشتار مردم فلسطین، آن هم صرفاً به‌خاطر اینکه اعتراض به چنین اقداماتی کردند، لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و آمریکاست و در تاریخ خواهد ماند. عدم اقدام سایر کشورها در مقابل این سبعیت که همه نظامات حقوق بشری را زیر پا گذاشت نیز، موضوع دیگری است که نشان می‌دهد این ترتیبات چیزی جز ابزار برای قدرت‌ها نیست و نخواهد بود. اما جلسه علنی نمایندگان با اعلام مطهری پایان یافت و نشست بعدی امروز چهارشنبه تشکیل می‌شود.

کد مطلب: 104386
 
Share/Save/Bookmark
 


س ص ح پ ق
۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۱:۵۲:۳۷
مگر تا کنون سازمان ملل اعتبار داشت ؟
س ص ح پ ق
۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۱۱:۵۲:۲۱
مگر تا کنون سازمان ملل اعتبار داشت ؟