میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۸
 
 
داغ «گلبرگ‌های فرزانه» بر دل ایران
وداع آخر با مسافران اتوبوس شب
وداع آخر با مسافران اتوبوس شب
 

اردوی خونینِ دانش‌آموزان دختر هرمزگانی، چند روز دیگر مثل اتفاقات تلخ گذشته فراموش می‌شود اما مهم، عدم تکرار این قبیل حوادث است که شاید بیش از اصلاح قوانین، دقت و تدبیر در اجرا را می‌طلبد.
خبر دردناک بود، خبر فوت جوان، آن هم فوت ناگهانی که هیچ‌وقت عادی نمی‌شود؛ آن هم دختران پاک جوانی که خانواده‌هایشان برای آنها مانند هر دختر دیگری هزار آرزو داشتند؛ دستشان را گذاشتند در دست مربیان آموزش و پرورشی‌شان تا در اردو شرکت کنند و اردو جامه سیاه، بر تن خانواده و ایران کرد.
تشییع پیکر این «گلبرگ‌های فرزانه» روز شنبه در بندرعباس برگزار شد؛ صدای ناله و شیون مادرانی که جنازه دختران جوانشان را با ناباوری بدرقه می‌کردند و بهت و بغض پدرانی که مرگ غمخوار نازدار خود را باور نداشتند، درهم آمیخته بود و داغ دانش‌آموزان جان‌باخته در اردوهای دانش‌آموزی را زنده می‌کرد.
دانش‌آموزانی که شاید می‌توانستند به جای شب‌، روزانه سفر کنند یا شاید با کمی دقت، راننده بهتری نصیبشان می‌شد و یا هزاران شاید دیگر که زندگی را از آنها نمی‌گرفت.
دانش‌آموزانی که با هزار خیال زیبا به اردو رفتند و چشم منتظر خانواده‌هایشان به در، دوخته شد.
مهرنوش ناصری، مطهره دلاوری، مینا جمشیدی، شیدا امانی، شیوا مبینی، فاطمه صادقی نسب و زهرا زرنگار دانش‌آموزان جان باخته این حادثه تلخ بودند.
مراسم تشییع و تدفین پیکر ۵ دانش‌آموز صبح دیروز با حضور مدیرکل آموزش و پرورش، معاونان استاندار، جمعی از مسئولان محلی در میان حزن و اندوه مردمی در شهرهای میناب، رودان و هرمز برگزار شد و پیکر ۲ دانش‌آموز دیگر روز گذشته در بندرعباس به خاک سپرده شده بود.
مهرنوش ناصری و شیوا مبینی از مدرسه زینبیه و مدرسه هاجر میناب بودند که مراسم تدفین آنها امروز در این شهر برگزار شد. مطهره دلاوری، مینا جمشیدی و فاطمه صادقی‌نسب ۳ دانش‌آموز رودانی بودند که با حضور مردم، پیکرهای آنها در روستای برنطین دفن شد.
بسیاری از مسئولان در اظهارنظرهای خود پس از این حادثه، شیوه‌نامه اردوهای دانش‌آموزی را خوب ارزیابی کردند و درست اجرا نشدن آن را به عنوان مشکل نام بردند اما بعد از چند روز تقصیرها به دوش شیوه‌نامه افتاد و اعلام شد برگزاری اردوهای دانش‌آموزی به منظور بازنگری در شیوه‌نامه برگزاری اردو در شب به استثنای وسایل نقلیه ریلی و هوایی، ممنوع است.
مدیر سازمان دانش‌آموزی استان هرمزگان هم تنها مسئولی بود که درپی این قصور استعفا داد.
چند روز دیگر این حادثه غم‌بار فراموش می‌شود اما مهم عدم تکرار این قبیل حوادث است که شاید بیش از قوانین، دقت و تدبیر در اجرا را می‌طلبد. (فارس)

کد مطلب: 100786
 
Share/Save/Bookmark