میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۱
 
 
هدف قرار گرفتن مراکز حیاتی سعودی زیر آتش موشکی یمن
ابهت آمریکا و عربستان شکست
ابهت آمریکا و عربستان شکست
 

یمنی‌ها با وحدت و انسجامشان حقارتی دیگر را به آمریکا و سعودی تحمیل کردند چنانکه حمله موشکی نیروهای یمنی به شرق عربستان در مسافتی بالغ بر هزار کیلومتر انجام گرفت؛ موشکی که در مسیر آن، چندین پایگاه نظامی سعودی قرار دارد که نظامیان آمریکایی نیز در آن مستقر هستند.
نیروهای یمنی با یک موشک دوربرد موفق شدند یک مقر نظامی سعودی را در شهر «الدمام» واقع در شرق عربستان هدف قرار دهند. شبکه خبری «روسیا الیوم» این حمله را «تحولی بی‌سابقه»‌ خواند و تأکید کرد که این حمله با یک موشک بالستیک انجام شده است. آنچه «این عملیات را از سایر عملیاتهای شلیک موشک به مواضع مختلف [نظامی] در عربستان متمایز می‌کند... این است که این موشک با این مسافت طولانی، برای نخستین بار شلیک شده است؛ زیرا قبلا، ریاض دورترین نقطه‌ای بود که موشکهای حوثی‌ها (انصار الله) بدان رسیده بود».
فاصله بین الدمام و نزدیکترین نقطه به آن در شمال یمن که محل استقرار نیروهای یمنی است، حدود هزار و ۲۰۰ کیلومتر است و فاصله بین الدمام تا صنعاء نیز به بیش از هزار و ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد. روسیا الیوم در ادامه گزارش خود، نام پایگاه‌های سعودی را ذکر کرده که در مسیر این موشک قرار داشته و نیروهای یمنی می‌توانند این پایگاه‌ها را منهدم کنند. در برخی از این پایگاه‌ها نیز نظامیان تروریست آمریکایی حضور دارند. این پایگاه‌ها که عبارتست از: پایگاه هوایی ملک خالد: این مقر وابسته به نیروی هوایی پادشاهی سعودی در نزدیکی شهر «خمیس مشیط» واقع در شرق «ابها» در جنوب غرب عربستان قرار دارد. جنگنده‌های ائتلاف آمریکا که در عملیات سعودی علیه مردم یمن مشارکت دارند، از این پایگاه حرکت خود را آغاز می‌کنند. پایگاه هوایی روستای «اسکان»: این پایگاه در ۲۰ کیلومتری جنوب شرق ریاض قرار دارد. در این مرکز، هیئت نظامی آموزشی آمریکا برای آموزش نظامیان سعودی حضور دارد.پایگاه هوایی شاهزاده سلطان: این پایگاه وابسته به نیروی هوایی پادشاهی است سعودی است که در جنوب شرق شهر «السیح» در استان «الخرج» واقع در جنوب شرق ریاض قرار دارد.
به گزارش منابع خبری آمریکایی، واشنگتن در ژوئیه گذشته نیروهای خود را به این پایگاه بازگردانده است. ارتش آمریکا در زمان عملیات خود در خلیج فارس و عراق، از این پایگاه استفاده می‌کرد، ولی این نیروها، ۱۵ سال پیش از آن خارج شدند. صدها نظامی آمریکایی در حال حاضر در حال آماده‌سازی این پایگاه برای استقرار نیروهای اصلی خود هستند. استقرار نظامی در این پایگاه «دفاعی» خواهد بود و در کنار آن نیز، سامانه دفاعی «پاتریوت» نیز مستقر خواهد شد. پایگاه هوایی ملک عبدالعزیز (فرودگاه بین‌المللی سابق الظهران): نیروی هوایی سعودی از این پایگاه استفاده می‌کند. این پایگاه در ۲۵ کیلومتری الدمام در منطقه شرقیه عربستان واقع شده است و مرکز آموزشی نظامیان سعودی برای نبرد هوایی نیز در آن قرار دارد.
سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن درباره این عملیات موشکی تأکید کرد که نیروهای یمن، با یک موشک بالستیک پیشرفته دوربرد، یک هدف نظامی مهم در الدمام را هدف قرار دادند. سریع بار دیگر از شرکت‌های خارجی در عربستان سعودی دعوت کرد که از اهداف نظامی و حیاتی دور شوند. در همین حال عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله با اشاره به اختلافات شدید ریاض و ابوظبی در جنگ علیه یمن، خاطر نشان کرد که حضور نیروهای متجاوز و اشغالگر در یمن غیر قابل پذیرش است. خبر دیگر آنکه شرکت ایتالیایی RWM صادرات سلاح به عربستان سعودی و امارات عربی متحده را به علت استفاده از این سلاح‌ها در جنگ یمن به حال تعلیق در آورد.
در این میان در سایه سکوت جهانی و حمایت غرب از جنایات سعودی، وزارت بهداشت دولت نجات یمن وابسته به انصارالله گزارشی از شرایط بهداشتی شهروندان یمنی پس از ۵۲ ماه از آغاز جنگ علیه این کشور را منتشر کرد. الحاضری هشدار داد: با گذشت ۵۲ ماه از آغاز جنگ و محاصره یمن شاخص‌های ثبات بهداشتی در تمامی سطوح تغییر کرده‌اند. سخنگوی وزارت بهداشت یمن افزود: حجم دارویی و درمانی به ویژه درمان بیماری‌های مزمن کاملا در یمن فروپاشیده است، ۵۰۰ زیرساخت به طور کامل ویران شده و فعالیت‌ها در ۵۰ درصد از زیرساخت‌های بهداشتی به طور کامل متوقف شده‌اند. این مسؤول یمنی در ادامه گفت: علاوه بر اینها ۴۸ هزار کارمند حوزه‌های مختلف درمانی از جمله پزشک، پرستار، کادر اداری و داروخانه از ۳۶ ماه قبل تاکنون هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند.

کد مطلب: 110181
 
Share/Save/Bookmark