میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
نیجریه تحت فشار وهابیت سعودی از آزاد کردن عالم جهان اسلام خودداری می‌کند
خروش مردم برای آزادی شیخ زکزاکی
خروش مردم برای آزادی شیخ زکزاکی
 

همزمان با شدت گرفتن مطالبات مردمی برای آزادی شیخ زکزاکی، نیروهای امنیتی نیجریه ضمن سرکوب تظاهرات هواداران «شیخ زکزاکی» رهبر معنوی شیعیان نیجریه در «ابوجا» پایتخت این کشور، حداقل ۴۰ نفر را بازداشت کردند.
در حالی که نگرانی‌ها درباره وضعیت جسمانی شیخ «ابراهیم زکزاکی»، رهبر معنوی شیعیان نیجریه تشدید شده است، نیروهای امنیتی این کشور، روز گذشته تظاهرات حامیان شیخ در پایتخت این کشور را سرکوب و ده‌ها نفر را بازداشت کردند.حامیان شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه (IMN) در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی او، ضمن برگزاری تظاهرات در پایتخت تظاهرات، خواستار آزادی فوری شیخ شدند.
طبق این گزارش، نیروهای امنیتی و پلیس نیجریه ضمن سرکوب این تظاهرات، حداقل ۴۰ نفر از شیعیان حامی شیخ زکزاکی را بازداشت کردند. زکزاکی از آذرماه ۱۳۹۴ و به دنبال یورش سخت نیروهای ارتش و پلیس به اقامتگاه وی در ایالت «کادونا» در شمال نیجریه در زندان است؛ یورشی که در نتیجه آن تعداد زیادی شهید و زخمی شدند. نیروهای امنیتی و نظامی، «زینت ابراهیم» همسر شیخ زکزاکی را هم دستگیر کردند.
دادگاه عالی نیجریه سال ۲۰۱۶ حکم آزادی فوری زکزاکی را صادر کرد اما دولت این کشور تاکنون از پذیرش این مساله سرباز زده است. از آن زمان به بعد، مناطق مختلف نیجریه صحنه اعتراض‌های مردمی در حمایت از شیخ زکزاکی بوده است. پیشتر، «محمد ابراهیم زکزاکی» فرزند رهبر معنوی شیعیان نیجریه در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفته هشدار داد بود که «تقریباً همه گزینه‌ها برای نجات جان پدر از دست رفته است».
سخنگوی پلیس نیجریه درباره تظاهرات مردمی حامیان شیخ زکزاکی ادعا کرده که شیعیان حامی شیخ زکزاکی در تظاهرات روز گذشته، به خشونت متوسل شدند. طبق ادعای پلیس نیجریه، شیعیان حامی زکزاکی با گلوله به پاهای دو مامور پلیس مستقر در پارلمان نیجریه شلیک و آنها را زخمی کردند و ۶ مامور دیگر را هم با سنگ مجروح کردند.
مقام‌های نیجریه پیش از این هم بارها در توجیه بازداشت غیرقانونی و سرکوب‌هایبه حامیان رهبر معنوی شیعیان نیجریه، طرفداران شیخ زکزاکی را به انجام اقدامات خشونت‌آمیز متهم کرده‌اند. جنبش اسلامی نیجریه ضمن رد ادعاهای مقام‌های نیجریه، در گزارشی درباره تظاهرات روز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای امنیتی به تظاهرات مسالمت آمیز حامیان شیخ زکزاکی حمله کردند.
در این گزارش همچنین درباره کشته شدن دو تن از حامیان شیخ زکزاکی و مجروح شدن چندین نفر دیگر ابراز نگرانی شده و تصاویری از حمله نیروهای امنیتی منتشر شده است.
در این میان رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی گفت نوع رفتار دولت نیجریه نشان می دهد که قصد کشتن شیخ ابراهیم زکزاکی را دارند. شماری از مسلمانان و فعالان حقوق بشر با تجمع اعتراضی مقابل سفارت نیجریه در لندن تداوم بازداشت شیخ ابراهیم زکزاکی و همسر ایشان و محروم کردن آنان از خدمات درمانی را محکوم کردند و آزادی فوری دبيرکل جنبش اسلامی نیجریه را خواستار شدند. رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی با حضور در این تجمع گفت: با گذشت دو و نیم سال از حکم عالی ترین مرجع قضایی نیجریه مبنی بر بی گناهی شیخ ابراهیم زکزاکی دولت نیجریه در اقدامی حتی مغایر با قوانین این کشور اجازه نداده است ایشان از زندان خارج شود. مسعود شجره با بیان اینکه آزمایش های پزشکی نشان داده است که ایشان به طور مشکوکی مسموم شده اند درباره وضعیت سلامتی ایشان عمیقاً ابراز نگرانی کرد و افزود: چنانچه ایشان آزاد و به بیمارستان منتقل نشود جان خود را از دست خواهد داد.
رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی گفت: نوع رفتار دولت نیجریه نشان می دهد که قصد کشتن شیخ ابراهیم زکزاکی را دارند و بر آزادی خواهان و حامیان مظلومان در اقصی نقاط جهان است که ساکت ننشینند تا یک فرد مظلومی که برای دفاع از اسلام و حق و عدالت جان بر کف نهاده اینگونه و در برابر دیدگان جهانیان به شهادت برسد.
دیگر سخنرانان در این تجمع اعتراضی ضمن معرفی شخصیت دبيرکل جنبش اسلامی نیجریه، ابعاد جنایات دولت نیجریه در قبال مسلمانان به ویژه حامیان شیخ ابراهیم زکزاکی را برای حاضران و رهگذران تشریح کردند. سفارت نیجریه با فراخوان پلیس انگلیس تلاش کرد جلوی برگزاری این تجمع اعتراضی را در مرکز لندن بگیرد اما با مقاومت آنان مواجه شدند.

کد مطلب: 109831
 
Share/Save/Bookmark