میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
سعودي‌ جعبه سياه توطئه‌هاي منطقه

همزمان با استمرار جنایات سعودی، سخنگوی جنبش انصارالله یمن، عربستان سعودي را جعبه سیاه توطئه‌هایی دانست که منطقه را به کام جنگ‌های بی‌نتیجه فرو برده است.
محمد عبدالسلام در صفحه شخصی خود در توئیتر با بیان این مسأله افزود سعودي‌ها در طول چهار سال گذشته در یمن مرتکب جنایات فراواني شده‌اند. واشنگتن و جامعه جهانی نیز به جای محکوم کردن سیاست‌های خونبار ریاض، از جنایت‌هایش چشم‌پوشی و از آن حمایت می‌کند. سخنگوی رسمی انصارالله یمن گفت، عربستان جعبه سیاه توطئه‌هایی است که منطقه را با جنگ‌های پوچ و عبث به آتش کشیده و در چهارمین سال تجاوز به یمن بزرگ‌ترین قتل عام‌های قرن را برای آن رقم زده است. عبدالسلام نوشت: آمریکا از جنگ یمن پشتیبانی می‌کند و جامعه بین‌المللی هم همراهی کرده و آن را اداره می‌کند. سعودی‌ها به جای اینکه به بیهودگی سیاست خونبار خود اعتراف کنند با حماقت در آن غرق شده‌اند. این مقام جنبش انصارالله یمن اقدام عربستان در اخراج سفیر کانادا را نمونه تصمیم‌های احمقانه دولت عربستان دانست و نوشت: حماقت سعودی‌ها در عکس‌العمل تند آنها به دولت کانادا به دلیل یک مساله حقوقی هم، از جمله این حماقت‌هاست.
خبر دیگر آنکه رهبر جنبش انصارالله یمن در نامه‌ای ضمن ادای احترام به مقام جانبازان و ایثارگران میدان دفاع در برابر «دشمن متجاوز سعودی» خواهان حمایت بیشتر دولت یمن و جامعه بین المللی از آنها شد. سید «عبدالملک بدر الدین الحوثی»، طی نامه‌ای مکتوب به «جانبازان و مجروحان جنگ یمن»، بردباری و جانفشانی آنها را در مرحله دشوار و استثنایی کنونی را ستود که از بالغ بر سه سال پیش تاکنون با تجاوز ائتلاف سعودی به یمن آغاز شده است.
در این پیام تقدیر که محمدعلی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در مراسم تاسیس صندوق حمایت از جانبازان جنگ در صنعا قرائت کرد، به نقل از رهبر انصارالله یمن اظهار داشت: قشر ایثارگر جامعه یمنی با صبر و بردباری خود سمبل شجاعت و اراده نشات گرفته از ایمان و اعتقاد است. رهبر جنبش انصارالله یمن ابراز امیدواری کرد، طرف‌های ذیربط تمام تلاش خود را برای عنایت به وضعیت این قشر ایثار و حل مشکلات اقتصادی و معیشتی آنها به کار گیرند. محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن هم درباره اخراج سفیر کانادا از ریاض، از مقامات سعودی خواست فعالان جامعه مدنی بازداشتی در ریاض را بلافاصله آزاد کند.
خبر دیگر از یمن آنکه یک سرکرده شبه نظامیان ائتلاف سعودی در جنوب یمن گفت، آمار بالای تلفات نیروهایشان در عملیات کمین انصارالله در جبهه ساحل غربی یمن ناشی از خلف وعده امارات در پشتیبانی هوایی از آنها بوده است.
«عمر الصبیحی»، یکی از فرماندهان تیپ «عمالقه» وابسته به ائتلاف سعودی-اماراتی در یمن فاش کرد که شبه نظامیان این ائتلاف در غرب یمن تلفات سنگینی داده و امارات پشت شبه‌نظامیان خود را خالی کرده است. الصُبیحی خبر داد، پس از اینکه یک گردان کامل از این تیپ (که از نیروهای اجیر شده از جنوب یمن بود) به مدت سه روز در نزدیکی منطقه الدریهمی در (جنوب) جبهه ساحل غربی در محاصره ارتش یمن قرار گرفت، امارات پشت آنها را خالی کرد. الصبیحی اظهار داشت: فرمانده گردان، در ابتدای امر مخالف پیشروی نیروهایش بود، اما برخی افسران اماراتی توانستند او را متقاعد کنند که بالگرد آپاچی با آنها خواهد بود، اتفاقی که هرگز نیفتاد و در نتیجه بیش از یکصد نفر از نیروهایش کشته یا زخمی یا به اسارت گرفته شدند. الصبیحی گفت: در ابتدای امر افسران و نظامیان اماراتی هم با ما در این جبهه حضور یافتند و معتقد بودند که این نبرد زود یکسره می‌شود، اما وقتی درگیری‌ها شدت یافت، نیروهای ما مقاومت کردند، اما همه اماراتی‌ها عقب نشستند.

کد مطلب: 105538
 
Share/Save/Bookmark