میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۴۳
 
 
آتشی که بر جان جنگل‌های کالیفرنیا افتاده است
مردم قربانی جنگ قدرت دموکرات و جمهوریخواه

سوء مدیریت و البته جنگ قدرت در میان جریان‌های سیاسی آمریکا همچنان از مردم قربانی می‌گیرد چنانکه آمارها از آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا بیانگر ۸۲ کشته و حدود ۷۰۰ گمشده است.
جنگ قدرت میان جمهوریخواه و دموکرات هر روز ابعاد جدیدی می‌گیرد و هر کدام دیگری را متهم به بحران سازی و ناکارآمدی می‌کنند که نتیجه این رفتار می‌شود آتش سوزی کالیفورنیا و عدم تلاش آنها برای کمک به مردم است که صدها قربانی و مفقودی به همراهع دوقوع آتش‌سوزی در بسیاری از نقاط آمریکا و دنیا پدیده شایعی است اما روند آتش‌سوزی‌هایی که در دهه گذشته در کالیفرنیا به وقوع پیوسته‌اند نشان می‌دهند این وقایع را دیگر نمی‌توان در دسته بلایای طبیعی تقسیم‌بندی کرد. در ایالت کالیفرنیای آمریکا یک زن حامله حین فرار از زبانه‌های آتش، وضع حمل کرد. در ویدئوهای منتشر شده خودروهای زیادی در حال فرار از آتش‌سوزی دیده می‌شوند. در شبکه‌های اجتماعی، صدها نفر از مسئولان خواسته‌اند عزیزانشان که مفقود هستند را پیدا کنند.
اینها نمونه‌هایی از صحنه‌هایی هستند که مشاهده آنها از ۸ نوامبر (۱۷ آبان‌ماه)، پس از آغاز آتش‌سوزی مهیب در منطقه «بیوت» در شمال کالیفرنیا به امری روزمره برای مردم این منطقه تبدیل شده‌اند.
آتش، بر اساس نام منطقه‌ای که از آن آغاز شده -«جاده کریک کمپ»- به «کمپ‌فایر» یا «آتش‌سوزی کمپ» شهرت پیدا کرد، اما تنها به آن منطقه محدود نماند. آتش‌سوزی کمپ تا این لحظه مرگبارترین و مخرب‌ترین آتش‌سوزی تاریخ ایالت کالیفرنیا محسوب می‌شود. آتش تا این لحظه در منطقه‌ای به مساحت ۵۷ هزار هکتار گسترده شده و ۱۱۸۶۲ سازه را تخریب کرده است. از این میان، ۹۷۰۰ ساختمان، خانه‌های ویلایی و ۱۱۸ ساختمان، مجتمع آپارتمانی بوده‌اند. با توجه به پیشروی‌های آتش و ناتوانی در مهار آن، این ارقام به سرعت در حال تغییر و رو به افزایش هستند.
کمپ‌فایر، مطابق آخرین آمارهای رسمی، حدود ۱۹ میلیارد دلار خسارت به جا گذاشته و از این لحاظ پرهزینه‌ترین آتش‌سوزی در تاریخ ایالت کالیفرنیا به شمار می‌رود. دست‌کم ساکنان ۷ شهر کوچک که نزدیک به ۵۲۰۰۰ نفر هستند در اثر آتش‌سوزی مجبور به ترک خانه و کاشانه شده‌اند. بخش‌های زیادی از شهر «پارادایز»، با ۲۶۰۰۰ نفر جمعیت، در روزهای اولیه آغاز آتش‌سوزی به طور کامل نابود شد. بسیاری از آوارگان، طبق نوشته «سی‌ان‌ان»، با گذشت ۱۱ روز از آغاز آتش‌سوزی سرگردان هستند و سازمان‌دهی‌ خاصی برای رسیدگی به وضعیت آنها صورت نگرفته است. عده زیادی به «شیکو» که پرجمعیت‌ترین شهر بیوت است و ۱۵ مایل با کانون کمپ‌فایر فاصله دارد رفته و در یک اردوگاه اسکان موقت داخل چادر زندگی می‌کنند.
اما شبکه خبری سی‌ان‌ان می‌گوید این سکونت‌گاه با توجه به قرار گرفتن در دامنه تپه و احتمال وقوع باران در روزهای آینده با خطر وقوع سیل مواجه است و ساکنان بایستی به زودی جای دیگری برای نقل مکان پیدا کنند. کمپ‌فایر آمارهای بی‌سابقه‌ای هم از لحاظ تلفات دارد. تا کنون علاوه بر ۷۷ نفری که کشته شده‌اند از سرنوشت ۱۲۷۶ نفر دیگر هم خبری در دست نیست و انتظار می‌رود شمار کشته‌شده‌ها در روزهای آینده افزایش پیدا کند. «سی‌ان‌ان» نوشته مسئولان ایالت در برابر اندوه صدها نفر از خانواده‌هایی که به دنبال دریافت اطلاعاتی از عزیزان مفقودشان هستند، دورنمایی یأس‌آور ارائه می‌کنند: انتظار نمی‌رود آتش تا ۳۰ نوامبر مهار شود.
با آنکه این سه آتش‌سوزی در کالیفرنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند آنها تنها حریق‌هایی نیستند که در سال جاری در این ایالت اتفاق افتاده‌اند. کالیفرنیا، در واقع، یکی از بلاخیزترین ایالت‌های آمریکا از حیث حریق محسوب می‌شود.
آمارهای رسمی نشان می‌دهند تنها در سال جاری میلادی، ۷۵۷۹ مورد آتش‌سوزی در کالیفرنیا اتفاق افتاده‌ که ۶۷۴۹۵۷ هکتار زمین را طعمه حریق کرده است. این آتش‌سوزی‌ها تا کنون بیش از ۲.۹۷۵ میلیارد دلار خسارت به بار آورده‌اند.
نگاهی به روند کلی آتش‌سوزی‌ها در گذر زمان هم چندان امیدبخش نیست. از میان ۱۰ آتش‌سوزی در کالیفرنیا که در طول تاریخ بیشترین خرابی‌ها را در این ایالت به بار آورده‌اند ۶ مورد ظرف سه سال گذشته اتفاق افتاده‌اند.
در نظر داشتن این نکته مهم است که وقوع آتش‌سوزی در بسیاری از نقاط آمریکا و دنیا پدیده شایعی است؛ درباره حریق سال ۲۰۱۸ در کالیفرنیا اما مسئله این است که آنها (طبق آمارهایی که ووکس‌نیوز گزارش داده) حدود ۳۰ درصد نسبت به دهه گذشته سهمگین‌تر شده‌اند به طوری که تخریب‌های گسترده و تبعات مرگبار آنها را دیگر نمی‌توان در دسته بلایای طبیعی تقسیم‌بندی کرد.

کد مطلب: 106933
 
Share/Save/Bookmark