میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
طرح ترافیک ۹۷ به ‌ضرر مردم و به‌کام شهرداری
تاوان زندگی در تهران

شهردار تهران و معاونش که ردپایش در حوادث منجر به فوت حوزه حمل‌ونقل کشور است، آن‌قدر بر اجرای این طرح ناکارآمد اصرار دارند که صدای انتقادهای کارشناسی‌شده را نمی‌خواهند بشنوند چراکه این طرح منجر به افزایش درآمدهای شهرداری می‌شود.
مشکل تردد، حمل‌و‌نقل، ترافیک و آلودگی هوا در شهرهای بزرگ، به‌ویژه در کلان‌شهر تهران مسئله‌ای است که نحوه زندگی تمام اقشار جامعه اعم از مدیر، کارمند، کاسب، محصل، کارگر و... را تحت‌الشعاع قرار داده است. این مشکل علاوه بر اتلاف وقت، باعث ایجاد مشکلات زیست‌محیطی قابل توجه و تحمیل بار اقتصادی سنگین بر بدنه جامعه و دولت می‌شود.
در این میان تصمیمات مدیریتی و در سطح کلان نقش مؤثری چه به‌عنوان آبی بر آتش ترافیک و چه به‌عنوان هیزمی برای داغ شدن تنورش دارند، در همین راستا می‌توان به یکی از پرحاشیه‌ترین اقدامات شهرداری تهران برای کسب درآمد بیشتر که طی چندماه اخیر اتخاذ شده اشاره کرد، تصمیمی که نشان می‌دهد سال آینده دیگر جایی برای سوزن انداختن در خیابان‌ها و معابر تهران نمی‌یابیم.
تصمیمی که منجر به اتلاف وقت چندبرابری پایتخت‌نشینان در انبوهی از مکعب‌مستطیل‌های آهنی می‌شود و هزینه قابل‌توجهی را به جسم و روح شهروندان و محیط زیست وارد می‌کند اما سودآوری‌اش برای مدیران جدید پایتخت باعث شده تا چشم‌شان را بر همه عواقب طرح جدید ترافیک ببندند و با یک‌سری جملات شعاری به‌فکر درآمدزایی برای شهرداری باشند.
نزدیک به ۴ دهه از اجرای طرح ترافیک در محدوده مرکزی کلان‌شهر تهران می‌گذرد، طرحی که تنها به‌منظور کنترل و کاهش آلودگی هوای پایتخت به‌خصوص در محدوده مرکزی به‌اجرا درآمد، حال شهردار ۶ماهه تهران و معاونش که هنوز نتوانسته افکارعمومی را درباره نقشش در به‌خون غلطیدن دهها مسافر قطار تبریز مشهد قانع کند، طرح جدیدی را برای اجرا به‌دست گرفته‌اند که گرچه با هزاران ترفند و باج‌دهی، توانسته‌اند برخی از اعضای فراکسیون امید را با خود همسو کنند اما در گام پایانی، فرمانداری تهران طرح جدید پورسیدآقایی را به شورای شهر برگرداند تا مغایرت‌های قانونی ۶ بندش را رفع کند.
در حالی که طرح ترافیک جدید پایتخت با ۹ بند و به‌گفته پورسیدآقایی با مطالعات جامع و پیوست‌های اجتماعی، ترافیکی، اقتصادی و در نهایت پیوست رسانه‌ای به تصویب شورای اسلامی شهر رسیده بود، فرمانداری تهران ۶ بند مغایر با قانون را لحاظ کرده که نشان از مطالعات جامع و کامل اساتید دست‌نشانده بر سکان حمل‌ونقل و ترافیک پایتخت دارد.
شهردار پایتخت که شعار مبارزه با فساد، رانت و شفافیت مالی را دائماً تکرار می‌کند، زمانی که برای ادای خوشدستی به شهروندان تراکم‌فروشی را ممنوع کرد، گرچه ممنوع نشده بلکه شیوه‌اش زیرپوستی شده در اقدامی قابل تأمل خیابان‌فروشی را با کاور عدالت‌ورزی برای کسب درآمد عیان کرد. حالا قرار است طرح ترافیک ۴۰ساله تهران جایش را به طرحی نوپا که نه کارشناسی شده است و نه زیرساخت‌هایش فراهم شده بدهد. نجفی و مردی که ردپایش در حوادث منجر به فوت حوزه حمل‌ونقل کشور است، آن‌قدر بر اجرای این طرح ناکارآمد اصرار دارند که صدای انتقادهای کارشناسی‌شده را نمی‌خواهند بشنوند.
طرح جدید ترافیک، بدون آنکه ۶ هدف جهانی کلان‌شهرها از مدیریت متفاوت ترددها در محدوده مرکزی شهر را مدنظر قرار دهد، چندین ایراد اساسی دارد که در صورت اجرا، بار ترافیک در بزرگراه‌ها تشدید شده و به‌‌دلیل غفلت از توسعه همزمان ظرفیت حمل‌و‌نقل عمومی، فرسودگی ناوگان و عدم دسترسی کارآمد به مدهای حمل‌ونقلی در پایتخت، وضعیت سه ابرچالش اصلی تهران یعنی ترافیک، آلودگی هوا و ضعف‌های ناوگان حمل‌ونقل عمومی وضعیت تردد در سال ۹۷ را به‌مراتب وخیم‌تر می‌کند.
پایتخت‌نشینان امیدوار که با انتخاب لیست امید و شهردار منتخبش چشم‌انتظار تحولی چشمگیر در حوزه زیست شهری بودند، حالا و در شرایطی که ۶ ماه از تکیه زدن نجفی بر صندلی بهشت می‌گذرد، نه‌تنها اتفاق خاصی را شاهد نبوده‌اند که از تصمیم مدیریت جدید شهر درباره طرح عجیب و ناکارآمد جدید ترافیک نیز شوکه شده‌اند.
یادمان نرود سهم محدوده طرح ترافیک در تهران ۷۰۰کیلومتری تنها ۵ درصد است اما گویا شهردار تهران و معاونش فراموش کرده‌اند که وظایف محوله‌شان برای کل ۷۰۰ کیلومتر تهران تعریف شده نه‌فقط ۵ درصد آن که همه هم و غم‌شان را معطوف به اجرای این طرح بدون زیرساخت کرده‌اند.
شاید بهتر باشد کسی به‌یاد مدیران جدید تهران بیاورد، در حالی که شما برای درآمدزایی همه برنامه‌هایتان معطوف به طرحی شده که هیچگونه پیوست مطالعاتی ندارد، شهر در مشکلات عدیده‌ای شامل مشکلات زیست‌محیطی، فرسودگی ناوگان حمل‌ونقل عمومی، ترافیک، آلودگی هوا، مسائل فرهنگی، آسیب‌های عریان‌شده و پنهان اجتماعی و... غرق شده است، همان طور تجربه برف یک‌روزه تهران نشان داد تیم شهردار جدید برای مدیریت بحران‌های بسیار ساده هم توانایی لازم را ندارد. زیرا تا یک هفته هنوز معابر شهر یخ‌زده بود و انباشت زباله چهره پایتخت را مخدوش کرده بود. آیا بهتر نیست کمی تلاش کنید تا با برنامه‌ریزی بتوانید حداقل تهران را همانند گذشته نگه دارید، بهتر کردن تهران پیشکش‌تان!
در حالی مدیران شهری در توجیه اینکه چرا تردد در محدوده مرکزی شهر را به‌کلی آزاد کرده‌اند، انگیزه خود را برقراری عدالت اجتماعی عنوان و تأکید می‌کنند که همه شهروندان از شهردار و معاونانش گرفته تا وزیر و وکیل و پزشک و کارگر در طرح جدید ترافیک برابر قانون یکسانند و عوارض باید بدهند که از طرف شهرداری به شهردار تهران، تمام ۹ معاونش، رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران، شهرداران مناطق و حتی معاونان آنها، اعضای شورای شهر و... اتومبیل با راننده داده شده و اگر قرار است عوارضی پرداخت شود بی‌شک از جیب مردم تهران پرداخت می‌شود نه مدیران شهرداری.(تسنیم)

تصویب افزایش بلیت مترو به جلسه بعدی شورا موکول شد
با توجه به اتمام وقت جلسه دیروز شورای شهر تهران تصویب افزایش قیمت بلیت مترو به جلسه بعدی موکول شد.
در جریان چهل و نهمین جلسه شورای شهر تهران بررسی لایحه شهردار تهران درخصوص تعیین قیمت بلیت مترو تهران در سال ۹۷ در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.
محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران با اشاره به پیشنهاد مطرح شده از سوی شهرداری تهران در لایحه افزایش بلیت مترو در سال ۹۷ اظهار کرد: کمیسیون حمل‌ونقل شورا پس از بررسی‌ها به این نتیجه رسید که بلیت تک‌سفره از ۸۰۰ تومان به ۱۰۰۰ تومان، بلیت تک‌سفره حومه به ۲ هزار تومان و بلیت مترو فرودگاه امام به ۱۰ هزار تومان افزایش یابد.
علیخانی بیان کرد: درآمد حاصل از فروش بلیت ماهیانه ۲۰ میلیارد تومان است و مترو زیان‌ده است و این افزایش ارقام ناچیز است. وی تصریح کرد: ماهیانه ۴۰ میلیون نفر توسط مترو جابه‌جا می‌شوند و این در حالی است که مترو در حال حاضر ماهیانه ۸۰ تا ۹۰ میلیارد تومان زیان می‌دهد و با افزایش مبالغ اشاره شده حدود ۱۲ میلیارد تومان از این هزینه‌ها جبران می‌شود.

کد مطلب: 103431
 
Share/Save/Bookmark