میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
فرستاده ویژه سازمان ملل از جنایتی دیگر علیه مسلمانان پرده برداشت
جنایت ارتش میانمار علیه زنان روهینگیا

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در میانمار روز یکشنبه اعلام کرد نظامیان ارتش میانمار به صورت «نظام مند»، زنان روهینگیا را هدف تجاوز جنسی گروهی قرار داده اند.
«پرامیلا پاتن»، فرستاده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در امور خشونت‌های جنسی در درگیری‌های میانمار، این سخنان را پس از بازدید از منطقه «کوکس بازار» در جنوب شرق بنگلادش مطرح کرد. در این منطقه حدود ۶۱۰ هزار آواره روهینگیایی زندگی می‌کنند. مسلمانان روهینگیا در پی حملات بی‌رحمانه ارتش میانمار به روستاهایشان در ایالت راخین مجبور شدند کشورشان را ترک کنند.
پاتن در این باره گفت بسیاری از خشونت هایی که در قبال این افراد صورت گرفته است « مصداق جنایت علیه بشریت» است. وی در این باره به خبرنگاران در داکا گفت: «من داستان‌های بسیار وحشتناکی از تجاوز جنسی و تجاوز‌های گروهی شنیدم که طی آن، بسیاری از زنان و دختران بر اثر شدت این تجاوزها جان باخته‌اند».
او در این باره گفت:«مشاهدات من حاکی از وجود الگویی از خشونت‌های گسترده، از جمله خشونت‌های جنسی علیه زنان و دختران روهینگیا است که به علت قومیت و مذهب این افراد علیه آنها به صورت نظام مند صورت گرفته است».
«پاتن» افزود خشونت‌های جنسی در ایالت راخین در شمال میانمار، «به دستور نیروهای مسلح میانمار صورت گرفت و به وسیله این افراد سازماندهی و انجام شد. شیوه خشونت‌های جنسی که ما همواره درباره آن از زبان بازماندگان شنیدیم، حاکی از تجاوزهای گروهی، برهنه کردن افراد در ملاء عام و تحقیر آنها و همچنین استفاده از آنها به عنوان برده جنسی در بازداشتگاه‌های نظامی است».
او در ادامه گفت: «یکی از بازماندگان در این باره اعلام کرد نیروهای مسلح میانمار وی را به مدت ۴۵ روز در اسارت خود نگه داشتند و طی این مدت، بارها به وی تجاوز کردند. دیگر زنان نیز هنوز دارای زخم‌های قابل مشاهده و کبودی‌های ناشی از ضرب و شتم هستند که از تجربه تلخ آنها حکایت دارد».فرستاده ویژه سازمان ملل در این باره گفت افراد دیگری نیز در این خشونت‌های جنسی مشارکت داشته‌اند که از جمله آنها می‌توان به نیروهای پلیس مرزبانی میانمار، و شبه نظامیان اشاره کرد که ترکیبی از بوداییان و سایر گروه‌های قومی در ایالت راخین است.
بر اساس برآوردهای سازمان ملل متحد، اکثریت روهینگیایی‌ها که زمانی در ایالت راخین زندگی می‌کردند، اکنون به بنگلادش گریخته اند. سازمان ملل این حملات میانمار علیه اقلیت روهینگیا را به پاکسازی قومی تشبیه کرده است. پاتن در این باره گفت خشونت‌های جنسی یکی از دلایل مهم خارج شدن روهینگیا از راخین بود که در حقیقت نوعی «آزار و اذیت گروهی» شمرده می‌شود. او افزود: «استفاده گسترده از خشونت‌های جنسی، به وضوح از عوامل آوارگی اجباری روهینگیا در مقیاس بزرگ بوده است. این اقدام همچنین یک ابزار حساب‌شده برای ایجاد رعب و وحشت بوده که با هدف نابود کردن و از بین بردن روهینگیا به عنوان یک گروه، مورد استفاده قرار گرفته است».۶۰۰ هزار مسلمان روهینگیایی ظرف چند ماه در پی حملات بی‌رحمانه ارتش میانمار به روستاهایشان از این کشور به بنگلادش فرار کرده‌اند. وقتی این تعداد انسان به طور دسته جمعی روی زمین حرکت می‌کنند از فضا می‌توان حرکت آنها را مشاهده کرد.
«پلنت» شرکتی که تصاویر ماهواره‌ای از سطح زمین تهیه می‌کند، عکس‌هایی را از میانمار برای کارشناسان سازمان عفو بین‌الملل ارسال کرد. در این تصاویر اردوگاه پناه‌جویان «کوتوپالانگ» دیده می‌شود که در منطقه‌ای حدوداً ۱۰ مایل مربعی(حدود ۲۶۰۰ هکتار) توسعه یافته است. «میکاه فارفور» که برای سازمان عفو بین‌الملل کار می‌کند درباره این تصاویر گفت: «از ۲۱ سپتامبر تا ۱۰ نوامبر، تنها در مدت چند هفته اردوگاه پناهجویان به میزان زیادی وسعت یافته است. به خوبی دیده می‌شود در جاهایی که پیش‌تر درخت و محل‌کشاورزی بود اکنون، سازه‌هایی برای پناه‌جویان برافراشته شده است».

کد مطلب: 101839
 
Share/Save/Bookmark