میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
تهدید اروپا، نتیجه منفعل عمل کردن تهران
اروپا تهدید کرده اگر ایران گام چهارم را اجرا کند از برجام خارج می‌شود
تهدید اروپا، نتیجه منفعل عمل کردن تهران
 

در حالی یک ماه از ورود ایران به گام سوم گذشت که به نظر می‌رسد اروپا در یک ماه باقیمانده نیز کاری از پیش نخواهد برد و کماکان منتظر چراغ سبز واشنگتن خواهد ماند و درکنار این موضوع ایران تهدید کرده اگر گام چهارم کاهش تعهدات را اجرا کند، از برجام خارج می‌شود!
روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی مدعی شد که طرف‌های اروپایی حاضر در نشست، تهدید به خروج از برجام کرده‌اند. البته این مطلب در نشست هفتگی سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در روز دوشنبه هشتم مهر ماه پرسیده شد که وی در پاسخ گفت: اگر در ذهنشان است که ایران گام چهارم را بردارد و از مکانیسم ماشه استفاده کنند، از همین جا اعلام می‌کنم این اقدام از همین الان مُرده است. چون ما اقدامات جبرانی برای خودمان و طرف مقابل در برجام پیش‌بینی کرده بودیم. اقدامات جبرانی ما این بود که اگر جمهوری اسلامی برجام را نقض کند،
از ۱۵ شهریور ماه سال جاری - زمان ورود ایران به گام سوم کاهش تعهدات برجامی - یک ماه می‌گذرد و با وجود گذشت یک ماه از سومین فرصت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام و مشخصا سه کشور اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس)، هیچ تحول مثبتی از ناحیه آنها برای عمل به تعهداتشان رخ نداده است. در همین خصوص رهبر معظم انقلاب اخیرا در بیاناتی بر تداوم کاهش تعهدات هسته‌ای تا رسیدن به نتیجه مطلوب تأکید کردند و پس از این بیانات، سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه‌ای با اشاره به منویات معظم له، اعلام کرد که این سازمان به کاهش تعهدات هسته‌ای در برجام و از سوی دیگر به فعالیت‌های گسترده علمی و راهبردی و دستیابی به توانمندی‌های جدید در چارچوب قوانین ملی و تعهدات پادمانی تا نیل به نتیجه مطلوب ادامه می‌دهد. اینکه اروپا در این مدت یک ماهه کاری را صورت خواهد داد یا خیر، با توجه به پیشینه اقداماتش در ۱۷ ماه گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام، به نظر می‌رسد باز هم اروپا همان روال قبل را ادامه خواهد داد و فرصت سوزی خواهد کرد.
وزیر خارجه ایران می‌گوید، سه کشور اروپایی عضو برجام گفت: اروپایی‌ها در انجام تعهدات خود در برجام کوتاهی کرده‌اند و در ... آقای ظریف که در مجلس سخن می‌گفت تاکید کرد که «کاهش تعهدات برجامی» ایران، بر اساس پیش‌بینی انجام شده در این توافق صورت گرفته اما اروپا نمی‌تواند از آن خارج شود.

سیاست منفعلانه ایران در قبال اروپا
محمد صادق کوشکی کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: تهدیدهای اروپا در قبال ایران پاسخ اروپا به رویکرد دستگاه دیپلماسی است؛خوش باوری، ساده لوحی و عملکرد ضعیف دستگاه دیپلماسی سبب شده تا اروپایی‌ها نیز به خود جرات گستاخی دهند و به بیان دیگر واکنش اروپا به نبود اراده تهران، تهدید است واین روند را برای چندمین بار از سوی اروپایی‌ها شاهد هستیم.
وی افزود: هرچند برجام بعد از اجرای تعهدات ایران برای اروپایی‌ها مرده و دیگر چیزی به اسم برجام نمی‌شناسد ، از این رو با خروج آنها از برنامه جامع اقدام مشترک نیز اتفاقی نمی‌افتد چرا که از سال ۹۵ تاکنون طرف مقابل به هیچ کدام یک از تعهدات خویش پایبند نبوده است.
این استاد دانشگاه اظهارداشت: اروپا این را می‌داند که دولت روحانی حاضر به هر باج دادنی است و می‌خواهند از دولت یازدهم باج بگیرند بدون آنکه امتیازی داده باشند؛ به طور کلی این رفتار اروپا نتیجه سیاست منفعلانه ضعیف و بی‌اراده دولت در قبال عملکرد آنها در قبال برجام است.

تهدید اروپا نقل قول است
ظهروند کارشناس مسائل سیاست خارجی نیز در خصوص تهدید اروپا برای خروج از برجام گفت: ابتدا اینکه تهدید اروپا به صورت نقل قول مطرح شده است و رسما چنین تهدیدی از سوی اروپا را شاهد نبودیم.
وی افزود: مقامات رسمی اروپایی نیز بارها بر حفظ برجام تاکید کردند و ما نیز مواضع رسمی برایمان مهم است، شاید برخی‌ها که هم اکنون خواهان برقراری روابط با اروپا نیستند چنین اظهاراتی را مطرح کرده باشند. ظهروند تصریح کرد: آخرین موضع وزیرخارجه اسپانیا و جایگزین خانم موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این که گفته، باید از برجام حمایت کنیم و اتفاقا در موضوعات مهم ایفای نقش داشته باشیم. 

خروج از برجام برای اروپا خسارت بار است
عباس ضیایی نیری، کارشناس مسائل سیاست خارجی گفت: همانطور که پیشتر نیز پیش بینی می‌شد عیار مرد عمل و میدان بودن در میان اروپائیان بسیار پائین‌تر از آن چیزی بود که مقامات مذاکره کننده ایرانی در تیم دیپلماسی دولت به آن ‌تصور داشتند و البته دنیای سیاست از ابتدا و تا انتها دست‌خوش تجربیات تلخ و شیرین برای تمامی سیاستمداران جهان است و این صحنه جذاب هرگز خالی از هیجان و غافل‌گیری نخواهد بود.
وی افزود: اساس مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام باری برد- برد بود و طبق گفته‌های ریاست جمهوری کشور باید منتظر میوه دادن درخت برجام می‌بودیم اما، در طول ماه‌های پس از توافق دیدیم بد عهدی غرب وارد مرحله جدیدی شد تا جایی که یکی از طرف‌ها بدون بازخواست و خسارتی از این توافق خارج و دیگران نیز نظاره‌ گر بودند و صرفا برای بریدن سر ما با پنبه به چند بیانیه خشک و خالی بسنده کردند و در بازی و مرحله جدید شروع به پیشنهادات توهم گونه کردند که از همان ابتدا واضح بود که این نیز وقت‌کشی است و در پشت پرده همگان راضی و خوشنود هستند از به عقب راندن فناوری هسته‌ای ایران، اما اتاق فکر غرب غافل از آن بودند که ایران با رهنمودهای رهبری عالم و تکیه بر توان داخلی و جوانان دلیر ایرانی میتواند به راحتی خسارات ناشی از این ترکمانچای عصر کنونی را جبران و توپ را در زمین غرب بیاندازد.
وی تصریح کرد: گرچه آنها بارها تلاش نمودند گاه با وعده‌های پوشالی و گاه با تهدید و ارعاب و توهم جنگ و گاه با سناریوهای دیگر تفکر مقامات ایرانی را بر هم زنند اما، دست اخر متوجه شدند که سال‌هاست دوران این نوع سیاست‌های از پیش سوخته سپری شده است.
ضیایی گفت: از اریبهشت ماه سال جاری و با شروع گام به گام کاهش تعهدات ایران در برجام این آلارم به اتاق فکر غربی صهیونیستی رسید که ایران فکر همه چیز را کرده و اگر تا به آن روز صبوری پیشه کرده به دنبال سیاستی بوده که چهره غرب علی‌الخصوص آمریکا را در دنیا تضعیف کند و اتفاقا به خوبی توانست چهره واقعی آمریکا را برای تمام دنیا نمایان کند حال اینکه برخی دولت‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به اجبار و یا از روی ترس و نیاز با امریکا همکاری می‌کنند مبحث دیگری است که خود انان به خوبی بر ان واقف هستند اما ایران کشور دیگری است که چهار دهه است که سیاست‌های اصیل ایرانی اسلامی را اجرا و به نمایش می‌گذارد و حیات خود را به دست اجنبی و دولت‌های دیگر نسپرده است، به گوش می‌رسد.
به باور این کارشناس مسائل سیاست خارجی؛ درسناریویی جدید بدعهدان و روباهان مکار اروپایی اعلام داشته‌اند که اگر کشور گام چهارم خروج از برجام را بردارد آنها نیز از برجام خارج میشوند نکته اینجاست که مگر برجام برای ایران امتیازی داشته که اکنون نگران ماندن یا نماندن انها در برجام باشیم؟ خروج آنها از برجام که دیر یا زود کلید خواهد خورد نتیجه بدعهدی آنهاست و صرفا آنانند که خسارت بیشتری خواهند داشت و مطمئنا کمی بعد افسوس خواهند خورد که چرا چنین اشتباهی را مرتکب شده‌اند و به آسانی باعث شدند توافقی که می‌توانست برای همگان یک پیروزی به شمار آید کمرنگ و نابود گردد.
وی بیان داشت: افسوسی که مطمئنا برای همپیمانان منطقه‌ای انان که در برادر کشی نیز دست نیاز به سمت آنها دراز کرده‌اند نیز تلخ تر از زهر خواهد بود، خروج اروپا و طرح چنین پیامدی از سوی آنها در صورت گام چهارم کاهش تعهدات‌ ایران در توافق هسته‌ای نشانه این‌ است‌ که آنها از ابتدا نیز به دنبال رساندن ایران به منافع خویش در برجام‌ نبودند و صرفا تئاتر خیمه شب ‌بازی به راه انداخته بودند که ایران را از اهداف خود دور نمایند و یا با بیان برجام دوم و یا مذاکرات در صنعت دفاعی ایران و یا اقدامات منطقه‌ای ایران این تفکر را در بین مقامات‌ ایران ایجاد کنند که آنها نیز به دنبال راه حلی برای پایان مناقشات پسابرجامی ایران و غرب دارند اما با نگاهی به بیانیه‌های آنان و تلاش ناموفق آنها در راضی کردن ایران برای مذاکرات مستقیم با آمریکا و شکستی سیاسی که برای سران آنها در راضی کردن ایران برای ملاقات رودر رو با آمریکا در نشست سازمان‌ ملل انجامید.
وی گفت: هم‌اکنون با طرح و یا تهدید به خروج کامل آنها و منقضی کردن برجام سعی در دیدن اقدام متقابل ایران در پی عنوان این مسئله دارند که مسلما مقامات ایران مصمم‌تر از پیش پیام آنها را در عملیاتی نمودن گام چهارم کاهش تعهدات خواهند داد و این عهدنامه شاید زودتر از تصور خوش‌باوران و تحلیل‌گران به تاریخ بپیوندد و بلاشک بانی و مقصر اصلی این پیامد امریکا و غرب خواهند بود و این شروعی پر از برد- برد برای ایران‌ در این پایان نافرجام برجام خواهد بود.
وی در پایان گفت: نکته دیگر این مسئله‌ است که مقامات کشورباید همچون همیشه تمرکز خود را بر جریاناتی که در چند روز اخیر در منطقه و پیرامون مسئله خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و احتمال تهاجم نظامی ترکیه به بهانه رویارویی با کردهایی که پیشتر تحت حمایت آمریکا بودند نیز حفظ کنند، مسلما در پس تمام این حواشی و اتفاقات اهداف مختلفی از سوی غرب دنبال می‌شود و شکست آنها در به راضی کردن ایران به مذاکره مستقیم به دنبال بدعهدی و بهانه‌ جویی‌های مکرر آنها و همچنین احتمال زیاد پایان این توافق به فکرعصای موسی باشند در کنترل نفوذ منطقه‌ای ایران و آرامشی که با حضور ایران در منطقه بعد از ورود و نابودی داعش پابرجا شده است، البته هر رویداد عجیب و یا حتی معقولی که در منطقه و یا فراتر از خاورمیانه روی دهد زیر ذره‌بین مقامات سیاسی و نظامی و امنیتی کشور به دقت تحلیل می‌شود و مسلما بسیار نزدیک شده‌ایم به شعار راه قدس از کربلا می‌گذرد و فرموده مقام معظم رهبری که بیان داشتند رژیم صهیونیستی ۲۰ سال آینده را درک نخواهد کرد و پایان برجام نیز آزادگان جهان را به این‌ اتفاق خوش نزدیک‌تر خواهد کرد.

کد مطلب: 111135
 
Share/Save/Bookmark