میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۵۷
 
 
لایه‌های پنهان همه‌پرسی وحدت‌شکنانه کردستان عراق آشکارتر شد
وعده‌های پوشالی
وعده‌های پوشالی
 

همه‌پرسی وحدت‌شکنانه در اقلیم کردستان عراق در حالی با آمارهای متناقض برگزار شد که شواهد امر نشانگر وعده‌های پوشالی و فریبکاری برگزار کنندگان این همه‌پرسی است.
سران اقلیم کردستان عراق با این ادعا که به دنبال افزایش حقوق کردهای عراق است همه‌پرسی تجزیه این کشور را برگزار کردند که روند تحولات نشان می‌دهد که نه تنها افزایش حقوقی در کار نیست بلکه حذف حقوق حقه آنان که تاکنون به عنوان یک عراقی از آن برخوردار بوده‌اند را نیز درپی خواهد داشت.
همه‌پرسی منطقه کردستان عراق که در سایه مخالفت‌‌های منطقه‌ای و بین‌المللی در حالی برگزار شد که گزارش‌های متعددی درباره تقلب و دستکاری در روند آن، در رسانه‌های مختلف منتشر می‌شد.
این همه‌پرسی در حالی انجام شد که اخبار و گزارش‌های متعددی درباره تقلب در این همه‌پرسی به منظور بالا بردن میزان مشارکت مردمی، در رسانه‌ها منتشر شد و حتی گزارش‌هایی درباره اقدام نیروهای امنیتی وابسته به بارزانی در وادار کردن خانواده‌های آواره در کرکوک به رای مثبت دادن به این همه‌پرسی منتشر شد و کار به جایی رسید که «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق به نیروهای امنیتی تحت فرمانش دستور داد از این شهروندان حمایت کنند و امنیت را برای آنها فراهم سازند.
وبگاه خبری عراقی «الجورنال» نیز اعلام کرد که یکی از مسائل مضحک در روند همه‌پرسی در منطقه کردستان، مشارکت هزاران مرده در این همه‌پرسی و اجبار اقلیت‌های ساکن این منطقه به رای‌دادن بود. این در حالی است که برخی کارشناسان، حتی احتمال دستکاری در نتایج این همه‌پرسی را تایید می‌کنند و حتی احزاب مخالف همه‌پرسی اعلام می‌کنند که بعید نیست طرف‌های حامی همه‌پرسی به چنین اقدامی مبادرت ورزند.
این منابع می‌گویند: در کنار دستکاری برنامه‌ریزی شده نتایج انتخابات، منطقه کردستان، افرادی را از برخی کشورهای فقیر مانند فلیپین، پاکستان، هند و بنگلادش به عنوان شاهدان و ناظران جعلی بر روند همه‌پرسی دعوت کرده بود تا به این همه‌پرسی مشروعیت بخشد. قاضی تحقیقات دادگاه صدام گفت: میزان مشارکت درهمه‌پرسی کردستان عراق در دو استان کرکوک و سلیمانیه از ۲۰ درصد فراتر نرفت.
وزارت خارجه آمریکا در واکنش به برگزاری همه‌پرسی کردستان عراق تاکید کرد که از برگزاری این همه‌پرسی به صورت یکجانبه عمیقاً ناامید شده است. نخست‌وزیر عراق در یک نطق تلویزیونی بعد از پایان همه‌پرسی کردستان تاکید کرد که این اقدام ارتش عراق را از ادامه جنگ با داعش برای آزادی شرق کرکوک باز نخواهد داشت. معاون وزیر خارجه کویت تأکید کرد که این کشور همواره خواهان عراق یکپارچه، مستقل و دارای حاکمیت، امن و با ثبات بوده است.
مقاومت اسلامی نجباء اعلام کرد «هر جایی که در آن تلاشی برای تجزیه عراق انجام شود را هدف قرار می‌دهیم و در صورت نیاز، به سادگی تمام می‌توانیم عمق اربیل را نشانه رویم.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه«مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق را به‌خاطر برگزاری همه‌پرسی جدایی، به «خیانتکاری» متهم کرد. اردوغان مجددا با تهدید به قطع واردات نفت از کردستان عراق، همچنین هشدار داد اگر ترکیه تردد کامیون‌های ترانزیتی از مرز خودش به کردستان را متوقف کند، کُردهای عراق «از گرسنگی تلف خواهند شد.» مقامات خارجی قبل از برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق، طی دیدار با رئیس این منطقه درباره روزهای پسا‌همه‌پرسی صحبت کردند. روزنامه «ینی شفق» چاپ ترکیه از نشست محرمانه مقامات آمریکایی، انگلیسی، فرانسوی و صهیونیستی با «مسعود بارزانی» رئیس منطقه کردستان عراق پیش از برگزاری همه‌پرسی جدایی خبر می‌دهد.
«پتر وودارد گالبرایت» دیپلمات سابق آمریکا که در اعطای وضعیت خودمختاری به بارزانی نقش داشت - «زلمای خلیلزاد» سفیر سابق واشنگتن در بغداد و «برنارد کوشنر» وزیر خارجه پیشین فرانسه در این دیدار حضور داشتند.
صرف‌نظر از نتایج و پیامدهای این همه‌پرسی، آماده باش و صف‌بندی سیاسی بزرگی که در بغداد شاهد آن بودیم؛ نشان می‌دهد که دولت عراق بسته‌ای شامل بندهایی تادیبی و تنبیهی علیه اربیل است که به گفته یک منبع آگاه دولتی، به زودی جزئیات آن مشخص خواهد شد و مجازاتی برای منطقه کردستان و رئیس آن که از نخستین رای‌دهندگان بود، اعمال خواهد شد.
خبر دیگر آنکه مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به موضع گیری درباره همه‌پرسی اقلیم کردستان پرداخت. وی افزود: همه گزینه‌ها در واکنش به برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان از جمله عملیات مشترک با عراق مطرح است. وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد: دلیلی برای بستن گذرگاه‌های مرزی با شمال عراق وجود ندارد.

کد مطلب: 101136
 
Share/Save/Bookmark