میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۵
 
 
کلاه قرمزی مادرش را از دست داد
کلاه قرمزی مادرش را از دست داد
 

«دنیا فنی‌زاده» هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموش‌ها» از دنیا رفت.
«دنیا فنی‌زاده» هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی» که از بیماری سرطان رنج می‌برد، سرانجام صبح دیروز در بیمارستان از دنیا رفت.
دنیا فنی‌زاده چندی پیش در این ارتباط تلفنی با برنامه «حالا خورشید» از وضعیت خود گفته بود: من اکنون ۱۰ سال است که درگیر این بیماری هستم و حدود ۲ تا ۳ سال است که وضعیتم سخت‌تر شده و دست راستم لمس شده و درگیر شیمی‌درمانی هستم. سال گذشته هم توانستم با دست چپم عروسک‌گردانی کنم چون تا جایی که بتوانم عروسکم را به کسی نمی‌دهم.
وی با اشاره به اینکه اکنون درگیر درمان است در پاسخ به این پرسش که چقدر عروسک‌گردانی روی بیماری وی تاثیر داشته است، گفت: بسیاری از عروسک‌گردان‌ها از من می‌پرسند که آیا عروسک‌گردانی باعث این بیماری شده است یا خیر؛ اما اصلا اینگونه نیست و هیچ ارتباط علمی هم بین این دو وجود ندارد.
مراسم تشییع زنده‌یاد دنیا فنی‌زاده ساعت ۹:۳۰ صبح امروز از خانه سینما ساختمان خیابان وصال برگزار می‌شود. برابر هماهنگی انجام شده با خانواده محترم زنده‌یاد مهین بزرگی (پیشکسوت عرصه گویندگی و دوبله سینما و تلویزیون)، دنیا فنی‌زاده در طبقه فوقانی مزار این هنرمند آرام خواهد گرفت.

واکنش حمید جبلی و ایرج طهماسب به درگذشت عروسک‌گردان کلاه قرمزی
حمید جبلی و ایرج طهماسب درپی درگذشت دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان کلاه قرمزی واکنش نشان دادند.
ایرج طهماسب در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «بیش از ۱۵ سال همکاری و رفاقت با کلاه قرمزی را هرگز و تا هیچ زمانی فراموش نخواهیم کرد امروز آسمان هم برای تو می‌بارد دنیا عزیز و چه بی‌تاب است از وقت رفتنت گویی در آسمان‌ها هم برایت اشک می‌ریزنند خوشا به حال بهشتیان که از امروز در کنارت خواهند بود کلاه قرمزی برای همیشه تنها شد».
حمید جبلی نیز در صفحه اینستاگرامش نوشت: «پس از چندین سال، از امروز دیگر کلاه قرمزی رفیق و هم‌صحبتش را در کنارش ندارد. چقدر با او درد و دل می‌کردی و گویا از جان خودت به او دمیده بودی. پر کشیدنت بسیار برایمان زود بود و هیچ وقت نبودنت را در کنارمان باور نمی‌کنیم».

دنیا فنی‌زاده ۲۲ سال خنداند و تلخ رفت
تهیه‌کننده «کلاه قرمزی» با اشاره به خبر درگذشت دنیا فنی‌زاده بیان کرد که او ۲۲ سال با عروسک‌گردانی شخصیت کلاه قرمزی مردم را خنداند و خودش به شکل تلخی رفت.
حمید مدرسی گفت: حال ما اکنون خیلی خراب است و این دردی است برای سینما و خانواده‌ای که او را از دست دادند. وی ادامه داد: یک خانواده هنرمند دچار درد شد و ما اکنون واقعا چه حرفی می‌توانیم بگوییم. امسال مجموعه «کلاه قرمزی» هم تحت تاثیر این اتفاق قرار می‌گیرد چون این پروژه به ایشان وابسته بوده است.
مدرسی یادآور شد: حال ما اکنون برای حرف زدن اصلا خوب نیست و این خبر نه فقط برای ما بلکه برای بچه‌ها و برای سه نسل از مردم دردناک است. دنیا فنی‌زاده فرد شریفی بود که سرطان گریبانگیرش شد و در همه شرایط عاشق زندگی و عروسک کلاه قرمزی و بچه‌ها بود و ۲۲ سال عروسک کلاه قرمزی در دستان او بود. او در این ۲۲ سال بچه‌ها را خندانده، لذت برده است و خودش با تلخی از این دنیا رفت.
تهیه‌کننده «کلاه قرمزی» تصریح کرد: سازمان‌های دولتی و فرهنگی باید زمانیکه هنرمندان نیاز دارند به آنها کمک کنند نه اینکه بعد از مرگ وی مصاحبه کنند که چه می‌توان انجام داد. مسئولان باید زمانی سراغ هنرمندان بیایند که پول ندارند و یا گرفتارند، مگر هنرمندان چند درصد جمعیت ما را تشکیل می‌دهند. مدرسی در پایان سخنان خود اظهار کرد: وقتی ما این مسایل را می‌شنویم ناراحت می‌شویم، افرادی مثل دنیا فنی‌زاده بسیار کم هستند و فقدانشان بسیار دردناک است.

دوقلوهایی که از هم جدا شدند
مرضیه محبوب عروسک‌گردان پسرخاله و یار قدیمی دنیا فنی‌زاده از فقدان دوست صمیمی‌اش گفت.
محبوب در گفت‌وگو با فارس درحالی که به خاطر درگذشت دنیا فنی‌زاده بسیار متاثر بود و به شدت گریه می‌کرد، گفت: این فقدان و غم برای ما بسیار سخت است و امیدوارم بتوانیم تحمل کنیم.

کلاه قرمزی مادرش را از دست داد
محمد بحرانی صداپیشه شخصیت‌های عروسکی درباره درگذشت دنیا فنی‌زاده اعلام کرد که همه عروسک‌های دنیا اکنون به خاطر از دست رفتن این عروسک‌گردان فقید غمگین هستند.
بحرانی صداپیشه دو شخصیت عروسکی در مجموعه «کلاه قرمزی» در گفت‌وگو با مهر با اشاره به درگذشت دنیا فنی‌زاده پیشکسوت عروسک‌گردانی بیان کرد: همه حرف‌ها درباره کار و منش خانم دنیا فنی‌زاده را استادانی که سال‌ها با وی کار کرده اند بهتر و جامع تر بیان کرده اند.
وی ادامه داد: من فقط می‌خواهم از احساس خود نسبت به خانم فنی‌زاده بگویم که اطمینان دارم تمام عروسک‌های دنیا امروز غمگین هستند چون فکر می‌کنم عروسک‌ها اهل هر ملیتی که باشند و با هر زبانی که حرف بزنند، فامیل هستند. عروسک‌ها با اهداف مشترکی از جمله شادی، صلح و خنده برای شادی بچه خلق می‌شوند و به نظرم کلاه قرمزی یکی از بهترین‌های این عروسک‌ها بود که حالا مادرش را از دست داده است.
این صداپیشه عروسک‌های تلویزیونی چون «جناب خان»، «ببعی» و «آقای همساده» در پایان با بیان اینکه امروز یکی از بدترین روزها برای همه عروسک‌های دنیاست، گفت: من برای خانم فنی‌زاده آرزوی آرامش، عشق و شادی دارم.

فنی‌زاده به عروسک‌ها جان می‌بخشید
کارگردان تلویزیون و تئاتر با ابراز تاسف از درگذشت دنیا فنی‌زاده، او را هنرمندی خلاق دانست که با عشق به عروسک‌ها جان می‌بخشید.
هرمز هدایت با اشاره به سال‌ها حضور دنیا فنی‌زاده در حرفه عروسک‌گردانی یادآور شد: دنیا فنی‌زاده در کار خود تک و نمونه و فوق‌العاده خلاق بود. او مهارت و چیرگی و عشق خاصی در کارش داشت.
وی ادامه داد: عشق است که خلاقیت می‌آورد ولی متاسفانه او در این سال‌های آخر رنج بسیاری کشید و باز هم با همان دستش کار می‌کرد.
این کارگردان مجموعه‌های تلویزیونی درباره درگذشت دنیا فنی‌زاده یادآور شد: رفتن فنی‌زاده ضایعه‌ای است که من نمی‌دانم گردن چه کسی است. او از کسانی بود که ما لقب موتور محرکه کار را در بخش عروسک‌گردانی به او می‌دادیم.
وی با اشاره به روحیه فنی‌زاده در نپذیرفتن شرایط بیماری خود عنوان کرد: او یک هنرمند اصیل بود و به همین دلیل هم دوست داشت خودش همچنان عروسک‌گردانی شخصیت کلاه قرمزی را بر عهده داشته باشد. به طور مثال چندی پیش هم با درگذشت جعفر والی مواجه بودیم که مدتی پیش از آن از من و یکی دیگر خواسته بود در نمایشی به کارگردانی او بازی کنیم.
هدایت در پایان گفت: از روی شخصیت‌هایی که فنی‌زاده عروسک‌گردانی آنها را بر عهده داشت می‌توان پی برد که او چقدر توانمند بوده است. عروسک‌گردانی کار بسیار سختی است و او واقعا به عروسک‌ها جان می‌داد. 

تکنیک عروسک‌گردانی فنی‌زاده منحصر به فرد بود
مدرس و هنرمند پیشکسوت تئاتر عروسکی با ابراز تاسف از درگذشت دنیا فنی‌زاده از ویژگی‌های فنی و اخلاقی این هنرمند فقید نمایش عروسکی سخن گفت.
حسن دادشکر بیان کرد: زنده‌یاد دنیا فنی‌زاده یکی از هنرمندان فعال نمایش عروسکی بود که به زعم بنده به لحاظ تکنیک عروسک‌گردانی یکی از بهترین‌های این عرصه بودند و من فکر می‌کنم این تکنیک بالا و اعجاب‌انگیز عروسک‌گردانی در ژن این هنرمند وجود داشت همان‌طور که پدرش مرحوم پرویز فنی‌زاده نیز در حوزه بازیگری منحصر به فرد بود.
وی ادامه داد: او علاوه بر توانایی‌های منحصر به فردی که در حوزه عروسک‌گردانی داشت از خلاقیت بسیار شگفت انگیزی نیز برخوردار بود که برای من همواره جالب توجه بود. من به خاطر دارم که در اوایلی که مجموعه «کلاه قرمزی» از تلویزیون پخش می‌شد تمامی میزانسن‌ها و حرکت عروسک‌ها روی صحنه بر اساس حرکت‌های خلاقه‌ای که وی طراحی می‌کرد، چیده می‌شد.
این نویسنده و کارگردان تئاتر عروسکی در پایان تصریح کرد: زنده‌یاد دنیا فنی‌زاده یکی از بااخلاق‌ترین، آرام‌ترین، متین‌ترین و فروتن‌ترین هنرمندان حوزه نمایش عروسکی بود که همه اهالی تئاتر عروسکی او را با این ویژگی‌های اخلاقی می‌شناختند. او هنرمندی بود که با هر کارگردانی کار نمی‌کرد و همواره با کارگردانانی همکاری می‌کرد که به عروسک‌گردانانش اجازه خلاقیت می‌دهند. او هنرمند بسیار مستعدی بود که بنده واقعا از خبر درگذشت او شوکه شدم و از خداوند مهربان علو درجات الهی را خواستارم. درگذشت ایشان ضایعه بسیار تاسف‌باری برای نمایش عروسکی کشور است که من به سهم خودم به خانواده این هنرمند تسلیت می‌گویم.

مرضیه برومند درگذشت دنیا فنی‌زاده را تسلیت گفت
مرضیه برومند به نمایندگی از اعضای خانه عروسک در پیام تسلیتی نوشته است «در روزگار سراسیمگی و بی‌حوصلگی، جان‌های مهربانی هستند که مادرانه، به دنیای کودکان می‌اندیشند و نگران آرزوهایی هستند که در دل کودکان شعله می‌کشد. تصور دنیای کودکان بی‌نگاه مهربان و کیمیای بی‌بدیل آن ها چه تصور غمگینی است. غیبت غمگین «دنیا فنی‌زاده» را به عروسک‌ها، به کودکان و به دوستان کودکان تسلیت عرض می‌نمایم. او جان مهربان خود را در کالبد عروسکهایی باقی می‌گذارد که با آنها زیسته‌ایم و خواهیم زیست. با همه دل و جان به او بگوییم: خداحافظ دوست مهربان عروسک‌ها.»
گروه فرهنگ و هنر روزنامه سیاست روز، درگذشت این هنرمند را به خانواده ایشان و جامعه هنری کشور تسلیت می‌گوید.

کد مطلب: 98003
 
Share/Save/Bookmark