میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۶
 
 
آمریکا باردیگر کارنامه‌ای سیاه در عراق ثبت کرد
قتل‌عام یک‌هزار موصلی در حمله ائتلاف
قتل‌عام یک‌هزار موصلی در حمله ائتلاف
 

این روزها در حالی آمریکا بر حضور بلند مدت در عراق تاکید می‌کند که روزنامه "آی" چاپ انگلیس از کشته شدن ۱۰۰۰ شهروند در جریان حملات ائتلاف آمریکا به موصل خبر داد.
روزنامه "آی" چاپ انگلیس در گزارش خود به قلم پاتریک کاکبرن نوشت: شاهدان عینی تاکید کرده‌اند که ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا از قدرت نظامی بیش از حد در موصل استفاده کرده است.
در این گزارش با عنوان "در حمله هوایی به تک تیرانداز داعش، یک خانه به طور کامل منهدم شد"، آمده است: قصی ۴۷ ساله یکی از شاهدان عینی است که می‌گوید در محله آنها عناصر داعش زیادی حضور نداشتند اما آنها بمب‌های زیادی را بالای سرما ریختند و بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر کشته شدند وگمان می‌کنم در این حملات ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر کشته شده‌اند. این شاهد عینی سپس تصوری از قبل و بعد از ویرانی کامل منزل خود نشان داد و گفت: هیچ یک از عناصر گروه تروریستی داعش در این منزل نبود بلکه خانواده ابوعماد در آن زندگی می‌کردند که پنج نفر آنها و دو عابر در اصابت موشک کشته شدند.
سعد عامر از پرسنل داوطلب پزشکی در شرق و غرب موصل نیز به کاکبرن گفت: حملات هوایی به منطقه شرق موصل کم ولی دقیق بود اما این حملات به غرب شهر زیاد و بدون نظم و سازماندهی بود. عامر تصریح کرد: کسی از تعداد دقیق قربانیان در موصل آگاه نیست اما اجساد زیادی همچنان در دمای بالای ۴۷ درصد در زیر آوار ویرانی‌ها می‌باشد. روزنامه المصری الیوم در اشاره به حمایت برخی طرف‌های عربی از تروریست‌ها بویژه گروه داعش در عراق نوشت که این کشور با پول اعراب ویران شد.
این روزنامه تاکید کرد: بالاخره یک روز گروه تروریستی داعش نابود و عراق آزاد خواهد شد و پرچم این کشور در سراسر خاکش به اهتزاز در خواهد آمد.. روزی فرا خواهد رسید که پیروزی بزرگ را تبریک بگوییم.
المصری الیوم خاطرنشان کرد: امروز فقط به عراق به خاطر پیروزی در موصل تبریک می‌گوییم و از سقوط داعش در این شهر که مرکز تروریسم شده بود، شادمان هستیم.
خبر دیگر آنکه ۱۵ عضو داعش در استان دیالی عراق در پی اعلام شکست داعش در موصل، خود را تسلیم نیروهای عراقی کردند. سروان «حبیب الشمری» در این‌باره به خبرگزاری آناتولی گفت: این ۱۵ نفر، دارای تابعیت عراقی بودند و پیش از این از سوی دستگاه قضایی عراق، تحت پیگرد قرار گرفته بودند و حکم بازداشت آنها صادر شده بود. این افراد به طور داوطلب خود را در نزدیکی شهر بعقوبه به نیروهای ارتش عراق، تسلیم کردند. الشمری افزود: این افراد پس از اعلام شکست داعش در موصل، خود را تسلیم کردند و سرنوشت آنها نیز مانند همقطارانشان، مرگ خواهد بود.
در این میان فرمانده نیروهای ائتلاف آمریکایی در عراق اعلام کرد که نظامیان آمریکایی حتی با شکست داعش، همچنان در این کشور باقی خواهند ماند.
ژنرال «استفان تاونسند» فرماندهی نیروهای ائتلاف آمریکایی در عراق، اظهار داشت که کشورش از شمار سربازانش در عراق پس از شکست داعش نخواهد خواست. وی از طریق ویدئوکنفرانس در نشست ائتلاف بین‌المللی که در واشنگتن برگزار شد، شرکت کرد و گفت: نیروهای ائتلاف پس از شکست داعش نیز، در عراق باقی خواهند ماند. انتظار می‌رود که نزدیک به ۲۰۰ داعشی دیگر در عراق باقی مانده باشند که خواستار مذاکره برای تسلیم شدن هستند.
تاونسند در ادامه افزود که پاکسازی کامل شهر موصل در شمال عراق، چند هفته دیگر طول خواهد کشید. از سوی دیگر می‌دانم که برخی از جنگجویان داعش، بعد از ظهر دیروز در حال چانه‌زنی برای تسلیم شدن به ارتش عراق بودند اما فرماندهان عراقی از آنها می‌خواهند که بدون هیچ شرطی تسلیم شوند.
وی تاکید کرد: تلعفر در استان نینوی‌ و غرب استان الانبار از جمله مناطقی هستند که باید پاکسازی شوند. پایان نبرد در عراق به زمان زیادی نیاز دارد اما من انتظار ندارم که در شمار نظامیان ما در عراق طی مدت کوتاه آینده، تغییر قابل ملاحظه‌ای ایجاد شود زیرا کارهای زیادی برای نیروهای ائتلاف و عراقی‌ها وجود دارد.
فرمانده نیروهای ائتلاف آمریکایی در عراق تصریح کرد واشنگتن و بغداد بر ضرورت ابقای نیروهای آمریکایی و ائتلاف در عراق تاکید دارند.
وی در پاسخ به سوالی درباره مرگ ابوبکر البغدادی، گفت که هیچ اطلاعات و مدرکی وجود ندارد که صحت این خبر را تایید کند.
در همین حال فرماندهی جنبش نجباء از عملیات موفق در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن و آزادی سه روستای مهم در این منطقه خبر داد. رزمندگان جنبش نُجَباء عراق با انجام عملیات در مثلث مرزی عراق، سوریه و اردن ضمن آزادسازی چند منطقه از دست داعش، یکی از عناصر این گروه تروریستی را به اسارت گرفتند.
رزمندگان مقاومت اسلامی نُجَباء بخش‌های وسیعی از صحرای جنوب شرقی سوریه واقع در مثلث عراق، سوریه و اردن را آزاد کردند. در این عملیات که اخیراً صورت گرفت، رزمندگان مقاومت چند منطقه مهم از جمله سه روستای
«ام الرحیل»، «أبو خشبة» و «برکة المیاه» را از لوث وجود تروریست‌های تکفیری داعش پاک کردند. یک منبع آگاه در پلیس کربلاء از سقوط یک موشک در محله «۷ نیسان» واقع در شمال شرق این شهر خبر داد. این منبع که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با «السومریه نیوز» اظهار داشت: منبع شلیک این موشک و میزان خسارات وارده احتمالی مشخص نیست.اما خودروهای پلیس و امدادرسان به سوی محل هدف‌گیری شده حرکت کرده‌اند.موشک مذکور از منطقه «الحامیه» واقع در بخش «المسیب» در شمال کربلا شلیک شده است و به یک مدرسه در نزدیکی بیمارستان منطقه ۷ نیسان اصابت کرده است اما خوشبختانه این اقدام، تلفات جانی به همراه نداشته و صرفا خسارات مالی به بار آورده است.

کد مطلب: 100038
 
Share/Save/Bookmark