میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
 
 
قاسمی در پاسخ به سیاست روز:
دیوار ترکیه و ایران در نقطه مرزی احداث نمی‌شود
امیدواری به مرزهای امن و مطمئن با پاکستان
دیوار ترکیه و ایران در نقطه مرزی احداث نمی‌شود
 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی دیروز در نشست خبری در پاسخ به سیاست روز درباره احداث دیوار مرزی بین ایران و ترکیه با بیان اینکه مقامات ترک ما را در جریان ایده‌هایشان قرار داده‌اند، گفت: این دیوار در نقطه صفر مرزی نیست و در درون عمق خاک ترکیه است و با نقطه صفر مرزی فاصله دارد.
قاسمی افزود: از هر اقدامی که بتواند کمک کند که مرزهای دو کشور به سمت ثبات و امنیت برود استقبال می‌کنیم و امیدواریم در یک چارچوب هماهنگ در این زمینه بیشتر صحبت کنیم. وی ثبات و امنیت مرز را برای جمهوری اسلامی و ترکیه مهم خواند و افزود: احداث این دیوار کاری دوجانبه است و دو کشور بایستی در این زمینه تلاش‌های لازم را صورت دهند تا ما هم مرزی امن و مطمئن داشته باشیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره احداث چنین دیواری بین ایران و پاکستان با بیان اینکه امیدواریم از مرزهای امن، مطمئن و باثباتی برخوردار باشیم، خاطرنشان کرد: بعد از حادثه تلخ میرجاوه سعی نکردیم که تأمل کنیم و زمان را از دست بدهیم و منتظر برخی وعده و عیدها بمانیم، بلکه خیلی سریع تصمیم گرفتیم و وزیر خارجه در اولین فرصت و در سطح یک هیأت عالیرتبه به پاکستان سفر کرد که سفری بسیار خوب بود و دستاوردهای خوبی به همراه داشت.
قاسمی ادامه داد:‌ در این سفر بخش‌های مختلف نظامی، امنیتی و انتظامی با شرکا و همتایان خود گفت‌وگو کرده و قرار شد که این ارتباطات ادامه یابد و امیدواریم در آینده از چنین حوادث ناگواری پیشگیری کنیم.
وی اضافه کرد: امیدواریم در کاری که با پاکستان شروع کردیم شاهد وضعیت مطلوب‌تری در مرزهایمان با این کشور باشیم.
این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با تاکید بر اینکه ما به هیچ گروهی اجازه نخواهیم داد که از داخل خاک ایران علیه کشور دوست و همسایه ترکیه اقدامی را انجام دهد و با تمام توان و قدرت از مرزهایمان دفاع می‌کنیم.
قاسمی با یادآوری این نکته که البته این کار دوسویه است، افزود: اطمینان می‌دهیم که از مرزهایمان با ترکیه با تمام توان دفاع می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم مرزهای ما بخواهد به نقطه‌ای علیه منافع ترکیه تبدیل شود.
وی گفت: ‌امیدواریم ترکیه نیز با همین نگاه سیاستگذاری و اقدام کند و شاهد مرزهای امنی باشیم.
وی درباره تمدید تحریم‌های ایران توسط ترامپ در دو روز دیگر گفت: هنوز دو روز زمان باقی مانده و من ترجیح می دهم بعد از این زمان نظرمان را بگوییم. اما آمریکایی‌ها باید از گذشته درس گرفته باشند و رفتاری که اتخاذ می‌کنند عاقلانه باشد. آنها باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشند.
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص سخنان آقای روحانی در مناظره انتخاباتی و تاکید وی بر تلاش برای برداشتن تمام تحریم‌های ایران اظهار داشت: این موضوع که توسط آقای روحانی مطرح شده جدید و البته دشوار است. ایشان هم گفتند برای تحقق آن تلاش می‌کنم اما با جایگاهی که ایران دارد هیچ اقدام و کاری در دیپلماسی ناشدنی نیست و می‌توان از طریق کانال‌های دیپلماتیک این موضوع را دنبال کرد اما قضاوت درباره این حرکت نیاز به کار جدید دارد و باید روی آن بسیار فکر کرد.
وی در خصوص اعتصاب زندانیان فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی گفت: مواضع جمهوری اسلامی درباره رژیم صهیونیستی روشن است. این اقدامات نشان می‌دهد تا زمانی که جنایات و ستم وجود دارد مقاومت، ایستادگی و جهاد نیز وجود دارد. به نظر من مبارزه مردم فلسطین برای احقاق حق شان تا پایان اشغال‌گری رژیم صهیونیستی ادامه پیدا می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه درباره حمله به گردشگران ایران در ترکیه و اقدامات صورت گرفته توسط وزارت خارجه اظهار داشت: من چنین خبری را نشنیده‌ام البته بارها گفته‌ایم که با توجه به شرایط خاص ترکیه کسانی که قصد سفر به این کشور دارند همه ابعاد موضوع را بسنجند.
قاسمی در خصوص همراهی ظریف با رئیس جمهور در سفر به شهر اصفهان اظهار داشت: وزارت خارجه فراجناحی است و طبق اساسنامه سال ۱۳۵۲ اعضا و کارکنان وزارت خارجه نمی‌توانند در دسته‌جات سیاسی و احزاب حضور داشته باشند. خوشبختانه در وزارت خارجه افرادی که به صورت سازمان یافته در احزاب باشند را نداریم. سفر دکتر ظریف به اصفهان سفری شخصی بوده که ایشان با مرخصی از هیات دولت و با هزینه شخصی این سفر را انجام داده‌اند. البته ضرورتی ندارد که بگویم ایشان هزینه
محافظان شان را نیز خودشان پرداخت کردند و در این سفر هیچ گونه سخنرانی نکرده اند. ما نیز معتقدیم هیچ کار تبلیغاتی انجام نشده و دامن زدن به این موضوعات بداخلاقی سیاسی است. با قاطعیت اعلام می کنیم این سفر سیاسی نبوده و به احزاب سیاسی ربطی ندارد.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم هر گونه رفتار و سفر و مذاکرات سیاسی را به تبلیغات انتخاباتی ربط بدهیم از چند ماه پیش باید در وزارت خارجه را می بستیم و هیچ گونه اقدامی نمی‌کردیم. وزارت خارجه اصولش مشخص است و در راستای آن اصول حرکت می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه درباره اجلاس ریاض و حضور نماینده‌ای از آمریکا در این اجلاس اظهار داشت: اینگونه اجلاس‌ها چیز جدیدی نیست آنچه می‌توانیم بگوییم مشکلات داخلی عربستان و مساله یمن است که عربستان سعودی را به این سمت سوق داده تا با تشکیل یک اجتماعی بر مشکلاتش سرپوش بگذارد. از سویی با توجه به اتهاماتی که بر این کشور در خصوص تولید و حمایت از گروه‌های تروریستی در سطح منطقه و جهان وجود دارد عربستان سعودی سعی کرده با این اقدام رفتار متفاوتی از خودش نشان دهد که باید گفت این رفتار نمی‌تواند مشکلات عربستان را حل کند.
وی ادامه داد: اجلاس ریاض و اقدامات عربستان سعودی یک استراتژی صهیونیستی است و عربستان با نزدیکی که در ماه‌های گذشته با این رژیم داشته سعی می‌کند بحث اسرائیل را پنهان کند، به هر حال مشکلات منطقه به خود این کشورها برمی‌گردد و به آمریکا توصیه می‌کنیم دچار خطاهای گذشته نشود و وارد دام جدید نگردد. آنچه در منطقه از فقر، بی‌امنیتی و تروریسم وجود دارد نتیجه سیاست‌های اشتباه آمریکاست بعد از این نیز هر اقدامی در جهت بی‌ثباتی منطقه انجام دهد نتیجه آن به خود این کشور برمی‌گردد.
قاسمی افزود: با بیان اینکه ایران کشوری ثبات‌دار و خواهان صلح است تاکید کرد: هیچ کشوری به اندازه ایران در مسیر مبارزه با تروریسم و افراط گرایی قدم بر نداشته است. کشورهای دیگر هم باید راه ایران را ادامه دهند تا صداقت شان قابل اثبات باشد. امیدوارم این حرکت ریاض موجب دو دستگی کشورهای اسلامی نشود، به کشورهای اسلامی نیز توصیه می‌کنم مراقب توطئه رژیم صهیونیستی برای دودستگی میان کشورهای اسلامی باشند.
قاسمی در خصوص تغییر دولت و سیاست خارجی دولت آینده ایران گفت: خط و مشی سیاسی ایران ثابت است و هر دولتی که بعد از انتخابات سر کار بیاید باید این اصول و خط و مشی‌ها را ادامه دهد. این اصول بر پایه ارتباط با همسایگان و تلاش برای ثبات و امنیت منطقه است. امیدواریم روندی که در این ۴ سال طی شد در دولت‌های بعد نیز ادامه پیدا کند. ایران با هر گونه خشونت و درگیری در منطقه مخالف است و معتقد است که این منطقه بعد از چهار دهه ناامنی و بی‌ثباتی نیازمند توسعه و ثبات است. ما تلاش صلح‌جویانه خود را دنبال خواهیم کرد و معتقدیم با گفت وگو می‌شود بر مشکلات فائق آمد.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سخنان وزیر خارجه عربستان پیرامون کشیدن ناامنی به داخل مرزهای ایران گفت: سخنان ناسنجیده ای از سوی مقام سعودی اعلام شده به خصوص اینکه این سخنان بعد از حادثه دردناک مرز میرجاوه و شهادت تعدادی از مرزبانان عزیزمان بود. بر همین اساس طی نامه‌ای این موضوع و تلاش عربستان برای توطئه علیه ایران را به سازمان ملل اعلام و در آنجا ثبت کردیم. اما به این آقایان تاکید می‌کنیم این رفتار آنها به ضررشان تمام می‌شود و بیان این مطالب درباره ایران خطا بوده است. من معتقدم وزیر خارجه عربستان بدون درک جانبی این مطالب را عنوان کرده و به آنها می‌گوییم که اینگونه رفتار را تکرار نکنند که عواقب خاصی برای آنها در پی خواهد داشت.
وی درباره اقدامات وزارت خارجه برای برگزاری انتخابات در کانادا اظهار داشت: رای گیری در کانادا از دو دهه پیش در اماکن دیپلماتیک و دفاتر بازرگانی برگزار می شد اما از زمان دولت قبل ما دیگر با کانادا روابط سیاسی نداریم ولی به دلیل اصرار هموطنان برای شرکت در انتخابات تلاش‌های وسیعی از سوی وزارت خارجه برای برطرف کردن این مساله انجام شد به عنوان مثال در چند روز پیش آقای ظریف با وزیر خارجه کانادا گفت وگو تلفنی داشتند آنها نیز اعلام کردند که علاقه مند ارتباط هستند اما به دلیل ضیق وقت این موضوع به سرانجام نرسید از ایرانیان مقیم کانادا خواهش می‌کنیم برای رای دادن به آمریکا بروند.
قاسمی درباره زندانی شدن هموطنان مان در گرجستان و پیگیری این موضوع توسط وزارت خارجه گفت: یکی از وظایف و مسائل مهم وزارت خارجه و به خصوص شخص دکتر ظریف بحث ایرانیان خارج از کشور و هموطنان زندانی ما در دیگر کشورهاست. خوشبختانه در این چهار سال اقدامات مناسبی انجام شده درباره گرجستان هم مذاکرات نتیجه داد و همزمان با سفر آقای ظریف سه تن از زندانیان آزاد شدند. این موضوع با جدیت پیگیری می‌شود. درباه ترکمنستان هم مذاکرات خوبی داشتیم و هم اکنون یک هیات از ایران در این کشور به سر می‌برند و پیگیر موضوع آزادی هموطنان زندانی ما در این کشور هستند و قرار شده است با چندین اولویت هموطنان ما از زندان آزاد شوند.
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اعلام حماس برای قبول کردن مرزبندی با رژیم صهیونیستی گفت: مواضع جمهوری اسلامی نسبت به رژیم صهیونیستی مشخص و تغییرناپذیر است، ما معتقدیم مقاومت فلسطین هم ادامه دارد و مردم مظلوم فلسطین تا تحقق آرمان‌ها و آرزوهایشان دست از مبارزه و مقاومت
برنمی دارند البته شاید برخی مواضع از طرف عده‌ای مطرح شود که این مطالب تاثیری بر مقاومت فلسطینی نخواهد داشت.
قاسمی در مورد دیدار آقای لاوروف و طرف آمریکایی گفت: از این دیدار و مطالب مطرح شده در آن اطلاعی ندارم و بهتر می‌دانم در این باره سخن نگویم.
سخنگوی وزارت خارجه درباره انتخابات فرانسه و ارتباط ایران با دولت جدید اظهار داشت: روابط بین دو کشور روابط کهنی است. رئیس جمهور جدید فرانسه که قبلا وزیر اقتصاد این کشور بودند فکر می کنم بر این روابط تاکید و این مسیر را ادامه خواهند داد. به ایشان دوباره انتخاب شدن شان را تبریک می‌گویم و معتقدم این انتخاب در اتحادیه اروپا موثر خواهد بود زیرا یک حزب و طیف جدید روی کار آمده است. البته ممکن است فرانسه نیز دچار چالش‌هایی شود. تاکید می‌کنم روابط با فرانسه بعد از برجام خوب بوده و فکر می‌کنم بهتر نیز بشود. سخنگوی وزارت خارجه درباره گفت‌وگوی ظریف با مقامات ترکیه درباره روابط تجاری و نظامی ترکیه با کشورهای حوزه خلیج فارس، گفت: ما با ترکیه دارای اشتراکات زیادی هستیم و کانال‌های دیپلماتیک باز است و با آنها در ارتباط هستیم چه از طریق سفارتخانه‌ها و چه سفرها و دیدارهایی که انجام می‌شود.

کد مطلب: 99291
 
Share/Save/Bookmark