میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
نگاهی به بهره برداری دشمنان از حادثه دلخراش هواپیمای اوکراین
وقتی کارشناسی های غیر مسئولانه، داغ ها را تازه تر می‌کند
وقتی کارشناسی های غیر مسئولانه، داغ ها را تازه تر می‌کند
 

حمله موشکی ایران به مقر نظامیان امریکایی در پایگاه عین الاسد عراق شادی کوتاهی بعد از ترور وحشیانه سردار سپهبد قاسم سلیمانی بود که با سقوط هواپیمای اوکراینی در مسیر تهر ان – کیف، مجدداً مردم ایران را داغدار کرد .
در این میان معاندین و دشمنان نظام از وقوع این حادثه تلخ ، به نفع خود استفاده کرده و تلاش کردند تا سپاه را عامل اصلی حادثه اخیر عنوان کرده و به نوعی وجهه سپاه را در میان مردم ایران تاریک نشان دهند. 

سو استفاده از سوگواری دغداران
در این میان ایادی امریکا و اسراییل که بعد از حمله موشکی ایران، در موضع ضعف و انفعال قرار گرفتند، تلاش کردند، به بهانه سوگواری برای جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی برگ دیگری از سناریوی آمریکایی خود را رو کنند و مردم را
دعوت به تجمع و آشوب خیابانی کردند تا بار دیگر اغتشاشات آبان ماه را زنده کنند.
آنها در این میان تلاش می کنند با مقصرتراشی و حمله به سپاه و نیروهای مسلح و هجمه به رهبر انقلاب به عنوان فرمانده کل قوا برنامه خود را دنبال کنند.
در حقیقت جریان نفوذ، برای تشکیک و تخریب "منطق مقاومت" با حمله به سپاه و تخریب و تضعیف نیروهای مسلح تلاش می کند توان نظامی کشور را تضعیف کند و اوضاع کشور را به سمت تنش و تشنج پیش ببرد.
باید در نظر داشت که با استفاده از این روش دشمن می خواهد توان نظامی کشور را که سد راه اصلی حمله به ایران است، تضعیف و تخریب کند. 

کارشناسی‌های غیر مسئولانه
در این میان مردم هنوز به خاطر دارند که بارها در کشور، با رخدادهای ناگواری رو‌به‌رو بوده اند که برخی از مسئولان غرب گرا، نه تنها از مردم کمترین عذرخواهی نکردند بلکه با اظهارات غیرمسئولانه خود، موجی از ناامیدی را در جامعه پمپاژ کرده و چه بسا در مواردی موجب بدبینی مردم به نظام اسلامی و سلب اعتماد عمومی از حاکمیت جمهوری اسلامی شدند.
با این وجود ادبیات سردار امیرعلی حاجی زاده در پذیرفتن اشتباه و قبول مسئولیت کامل این حادثه و عذرخواهی از مردم شریف و خانواده‌های بازماندگان سانحه هوایی، در مقایسه با رفتارهای منافق گونه و رقت بار کسانی که در جریان آتش گرفتن قطار مسافربری، مسافرین را بیمه شده خواندند و ابراز امیدواری کردند که بیمه تمام غرامت جان باختگان را می‌پردازد و هیچ جای نگرانی نیست! قابل توجه است. سوال این است که چرا در آن زمان هیچ کس تجمع و راهپیمایی به راه نینداخت و کسی شعار (استعفا) سر نداد! 

این نوع واکنش‌ها درحالی است که گویی در ایران همه کارشناس همه‌ چیز هستند.
در بسیاری از حوادث می بینیم که بسیاری از افراد در مورد مسائل تخصصی اظهار نظر می‌کنند بدون اینکه حتی اطلاع کوچکی از آن داشته باشند. آنها تنها بر اساس شنیده‌هایشان اظهارنظرهای صریح می‌کنند.
در ایران بسیاری افراد در مورد مسائلی که اطلاع ندارند اظهار نظر می‌کنند، این درحالی است که همه باید یاد بگیرند در مورد مسائلی که اطلاع ندارند، اظهار نظر نکرده و اجازه دهند کارشناسان در مورد مسائل مختلف صحبت کنند. این مسئله نه در میان مردم عادی بلکه در میان بسیاری از مسئولان و حتی نمایندگان مجلس دیده می‌شود .
اینکه یک نماینده مجلس می گوید که احتمال نفوذ، خرابکاری یا هک سیستم را در سقوط این هواپیما نباید نادیده گرفت یا اینکه دیگر نماینده مجلس توصیه می کند : عجالتا فرماندهان خطاکار استعفا دهند یا این که بد نیست یک بار شاهد استعفای مسئولان باشیم، جای سوال دارد. به عنوان نمونه یکی از نمایندگان مجلس ضمن تاکید بر بررسی بیشتر درباره سقوط هواپیما گفته؛ اصلا این ادعا معنا ندارد که ناگهان حس کنی یک شیئی وارد محدوده شده است و آن را بزنیم. مگر کفتر بازی است ؟ یا کلاغ و مرغابی است؟ باید دید چطور با این شرایط چنین خطایی رخ داده است که کاملا قابل بررسی است. بعید به نظر می رسد که یک خطای عادی انسانی باشد، قطعا یک پشت پرده‌هایی دارد.
چنین اظهار نظری چه تأثیر مثبتی در روند این مسئله دارد؟ 

نقش مردم و فعالان انقلابی
دراین میان فعالان انقلابی وظیفه دارند که به روشنگری درباره فعالیت شبکه نفوذی بپردازند.
آنها باید برای مردم روشن کنند که چرا در بحرانی ترین شرایط کشور، برای عقیم کردن نیروهای مسلح و سپاه تلاش توطئه می‌شود.
این گروه بایستی ضمن بازخوانی و یادآوری نقش شبکه نفوذ در حوادث مشابه در طول تاریخ انقلاب، به مردم و برخی از دانشجویان که تحت القائات و تبلیغات دشمنان و رسانه های غربی قرار دارند ، در باره حضور سفیر انگلیس در ناآرامی های اخیر توضیح دهند.
آنها باید بگویند توییت های حمایتی ترامپ و برخی از سناتورهای آمریکایی و نیز مقامات اروپایی در حمایت از اغتشاش گران برای چیست و چرا دولت انگلیس و دیگر کشورهای غربی در لیدری، ساماندهی آشوب ها و برنامه ریزی برای انتقام از جبهه مقاومت نقش آفرینی می کنند. 

ضرورت یادآوری
آنچه باید مورد توجه افکارعمومی قرار گیرد افشای دام رسانه ای ضد انقلاب برای کم رنگ کردن موفقیت‌ها و پیروزی‌های بی سابقه نظام اسلامی و جبهه مقاومت است که بخشی از مردم را خواسته و ناخواسته به دام خود کشیده است. این مسئله که هواپیمای مسافربری به‌دلیل خطای انسانی ساقط شده ، موضوعی است که بی شک باید مورد بررسی دقیق مسئولین قرار گیرد و حتما عامل یا عوامل بروز این اشتباه مشخص و مجازات شوند. 

موضوعی که صریحا در دستور رهبر معظم انقلاب و رییس قوه قضاییه هم مشهود بود.
اما قطعاً مواجهه با سپاه پاسداران نسخه شفابخش این مسئله نخواهد بود.
یادمان نرفته است که در طول چهل سال عمر بابرکت نظام اسلامی، هرجا دولت‌ها کوتاهی کردند و یا توان و آمادگی لازم را نداشتند این سپاه و حتی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که یک تنه و فداکارانه و بدون هیچ چشم داشتی پا در میدان جهاد گذاشتند و کم کاری مسئولین را جبران کرده‌اند.

کد مطلب: 112413
 
Share/Save/Bookmark