میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۰۳
 
 
ادعای اعلام آمادگی ترامپ برای سفر به تهران!
دم خروس نمایان‌تر شد
دم خروس نمایان‌تر شد
 

می‌گویند ترامپ می‌خواهد بدون پیش‌شرط به تهران بیاید و مذاکره کند و برای این کار هفت کشور را واسطه کرده اما همان سرسپردگان نمی‌گویند که چرا به جای واسطه کردن این و آن برای جلب اعتماد همه و ثابت کردن حسن‌نیتش تمام تعهدات امریکا در مقابل ایران در برجام و قواعد بین‌المللی را اجرا نمی‌کند و خسارات مردم را از بلوکه کردن اموال ملت و تحریم‌های ضد حقوق بشر و ضد انسانی نمی‌پردازد، چرا نشست ورشو را برای براندازی نرم حکومت جمهوری اسلامی پیشنهاد می‌دهد و آن را وقیحانه اعلام می‌کند؟! داشتیم به این موارد فکر می‌کردیم که دم خروس بیش از گذشته بیرون زد!!
درست آنجا که بعد از جشن چهل سالگی انقلاب و حضور گسترده ملت در حمایت از حکومت جمهوری اسلامی ایران، ترامپ با توئیتی علیه حکومت و اتهاماتی درباره چهل سال انقلاب نکاتی را بر علیه حکومت جمهوری اسلامی مطرح کرد و یکبار دیگر ثابت کرد نه هسته‌ای و نه مواردی از جمله موشک‌ها مشکل امریکا را با ایران حل نمی‌کند، چون سیاست‌های حاکم بر این کشور فقط یک چیز می‌خواهد و آن نابودی انقلاب و حکومت اسلامی است، حکومت اسلامی که مخالف سرمایه‌داری است و آرمان‌هایی برای حمایت از مظلومان دارد به عقیده امریکا باید نابود شود تا دیگر مردم جهان را به طغیان علیه غارت اموالشان و جنایات علیه بشریت بیدار نکند. 
گفته‌‌هایی درباره اینکه ترامپ می‌خواهد به ایران سفر کند درست است که از طرف مقامات رسمی هیچ کشوری تایید نشده اما این مباحثی است که دیپلمات باسابقه جمهوری اسلامی آن را در میزگرد ویژه چهل‌سالگی انقلاب ایران در شبکه المیادین افشا می‌کند و از درخواست ترامپ برای سفر به تهران و پیام‌های متعدد او به ایران خبر داده و گفته که پنج کشور به طور همزمان از طرف آمریکا در حال وساطت هستند، این مباحث شاید با تلنگر به برخی غرب‌گراها مطرح شد که نشان دهد چقدر امریکایی‌ها نیازمند به ایران هستند و نمی‌توانند از نقش ایران در منطقه و حتی تاثیر حضور در کنار ایرانی‌ها برای بردن انتخابات درون کشورشان بگذرند اما با همین نیت خیر هم تاثیرات منفی خود را برای آنهایی که ذوب در غرب هستند داشته و باعث شده چشمشان را روی بدعهدی‌‌ها بسته و اینطور بخواهند که در دام امریکا بیافتند و اجازه سوء استفاده به این کشور را یکبار دیگر بعد از تجربه تلخ برجام به ترامپ بدهند!
ماجرا از این قرار است که شبکه خبری المیادین لبنان در برنامه «ایران و العالم» ویژه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از زبان «امیر موسوی» دیپلمات سابق ایرانی و «توفیق شومان» و «خطار ابو دیاب» استاد رشته روابط بین‌الملل دانشگاه پاریس نقل کرد که دو میهمان این برنامه از وساطت پنج کشور (عربی،‌ اروپایی و آسیایی) خبر دادند که از جانب آمریکا پیام‌های متعددی به تهران رسانده‌اند مبنی بر اینکه دونالد ترامپ آماده گفت‌وگوی مستقیم و سفر به تهران است. اما هنوز هیچ منبع رسمی این خبر را تأیید نکرده و احتمال آن هست که در ساعات یا روزهای آینده، این خبر واکنش‌هایی درپی داشته باشد.
به گفته میهمانان این برنامه، رئیس‌جمهور آمریکا با آنکه از توافق هسته‌ای خارج شده اما به شدت به دنبال گرفتن موافقت ایران برای دیدار و گفت‌وگوی مستقیم است اما تهران به آمریکا اعتماد ندارد و می‌داند که واشنگتن به دنبال مذاکره برای مذاکره است و با این کار به دنبال مشروعیت‌بخشی به خود در منطقه است. جزئیات متعدد این خبر را در گزارش زیر از ویژه برنامه شبکه المیادین در تهران دنبال کنید.
امیر موسوی گفت امریکا تلاش می‌کند به ایران پل ارتباطی بزند. المیادین پرسید: چگونه این کار را می‌کند؟ موسوی پاسخ داد:‌ از طریق فرستادگانش به مسقط و برخی مناطق دیگر. شاهدیم که پیام‌هایی از او به تهران می‌رسد. المیادین پرسید، چه پیام‌هایی رسیده؟ و موسوی پاسخ داد: پیام‌هایی مبنی بر گفت‌وگو مستقیم میان (دونالد) ترامپ و آقای (حسن) روحانی. المیادین پرسید،‌ چنین اتفاقی ممکن است بیفتد؟ موسوی ادامه داد: طبق اطلاعی که دارم هفته گذشته پیامی از واشنگتن (از طریق واسطه‌هایی) رسید برای گفت‌وگوی مستقیم با آقای روحانی. حتی آقای ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران سفر کند. المیادین پرسید: آیا ترامپ اعلام آمادگی کرده که به تهران بیاید؟. موسوی ادامه داد: بله اما تهران چنین درخواستی را رد می‌کند. المیادین سوال کرد، این پیام را چه کسی آورده است و موسوی پاسخ داد، برخی هستند که واسطه شده‌اند. المیادین پرسید: عُمان؟ موسوی گفت، یکی از واسطه‌ها عمان است. المیادین پرسید، آلمان هم ارتباطی دارد؟ موسوی گفت، دو کشور اروپایی هستند و المیادین ادامه داد: فرانسه و آلمان؟ و موسوی ادامه داد، بهتر است که اسمی ذکر نشود. دو کشور اروپایی و دو کشور عربی و یک کشور در جنوب شرق آسیا. موسوی تصریح کرد: پنج کشور الان تلاش می‌کنند فضا را برای ترامپ (جهت تماس با ایران) آماده کنند. پیام‌ها هم از شخص ترامپ و داماد او [جرد کوشنر] به تهران می‌رسد.
المیادین پرسید: (مذاکره) در مقابل چه چیزی؟ و موسوی پاسخ داد: مشکل [آمریکا] همین‌جاست. ایران برای مذاکره شرط مهمی دارد و آن عدم مذاکره به خاطر مذاکره است.آمریکا اصلا نمی‌خواهد با ایران رویارو شود. دولت این کشور دنبال این است که این مرحله را تا قبل رسیدن به انتخابات آتی، به سود خود تمام کند. عنی مذاکره صرفا برای گرفتن عکس یادگاری نباشد. این چیزی است که الان دولت آمریکا به ریاست ترامپ دنبال آن است. ایران مذاکره را برای حل مسائل کلان و راهبردی می‌خواهد. مهم‌ترین شرط الان این است که ترامپ به توافق هسته‌ای که از آن خارج شد برگردد.
موسوی گفت: فکر می‌کنم که الان داماد ترامپ بزودی سفری به منطقه دارد. (المیادین: کوشنر..). - بله کوشنر. (المیادین: به تهران می‌آید؟ -خنده-). البته که نه. او می‌آید که مسائل اقتصادی مصالحه عربی-صهیونیستی [یعنی معامله قرن] را [برای برخی کشورهای عربی] توضیح دهد. برای عادی‌سازی. اما فکر می‌کنم او برای مسائل بزرگ‌تری هم می‌آید.
المیادین: مثل چه؟ و موسوی گفت: شاید همین مسئله. آماده کردن کشورهای عربی و تشویق آنان برای تفاهم با تهران تا فضا برای تفاهم بزرگ‌تری که واسطه‌ها دارند طبق خواست آمریکا برای آن کار می‌کنند، فراهم شود. المیادین: پس این خبر مهمی است. ترامپ برای سفر به تهران اعلام آمادگی کرده. آیا به صراحت این را گفته است؟ موسوی پاسخ داد: پیام‌ها این طور رسیده است که آماده است به تهران سفر کند و با روحانی دیدار کند. اما آیا ایران این را [باید] بپذیرد؟
طی ماه گذشته چند پیام به تهران ارسال شد. اما ایران اصلا تمایلی به آن ندارد. ایران از ارسال این پیام‌ها خوشحال نشده و آن را به فال نیک نگرفته است. سران ایران معتقدند که هدف از این پیام‌ها خرید زمان است. آمریکایی‌ها می‌خواهند به حضور خود در منطقه مشروعیت‌بخشی کنند. می‌خواهند از (تصویر و عکس‌های) هر دیداری با مقامات ایرانی بهره‌برداری کنند و خود را مقابل چشم دنیا صلح‌طلب جلوه دهند. شفاف می‌گویم که آنها ۱۲ شرط (پامپئو) را کنار گذاشته‌اند. المیادین: آمریکا آن را کنار گذاشته؟ موسوی پاسخ داد: بله. همه در پیام‌های اخیر همه آن را کنار گذاشته است.
شومان گفت، بگذارید آنچه را امیر موسوی نگفت، من بگویم. آن یک کشور عربی که دارد وساطت می‌کند، عراق است. اینطور گفته شده و البته مسئولیت برعهده منبعی است که گفته که زمانی که ترامپ [در آستانه سال نو میلادی] به عراق رفت، با نخست‌وزیر عراق دیدار کرد و از او خواست که چنین پیامی را به تهران منتقل کند. این نکته اول.
شومان افزود: نکته دوم این است که فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق اکنون مشغول وساطت میان ایران، سوریه و عربستان سعودی است. باز هم می‌گویم که مسئولیت بر عهده راوی است همچنین اطلاعاتی هست که البته قطعی نیست مبنی بر اینکه احتمال دیدار بشار اسد و ملک سلمان وجود دارد. این مسائل این روزها در محافلی بسیار محدود رایج شده. بله ممکن است گفت‌وگوهایی در سطح منطقه‌ای نزدیک باشد.
به گفته شومان،‌ آنچه ترامپ به دنبال آن است توافقی نیست که اوباما به آن رسید. بلکه او توافق ترامپ را می‌خواهد. مشکل ترامپ این است. از زمان خروج از توافق هسته‌ای در می ‌۲۰۱۸، همه دریچه‌ها برای گفت‌وگو با ایران را مسدود نکرد. هر چند که ایرانی‌ها از او استقبال نکردند و همانطور که اوباما را در تهران نپذیرفتند، طبعا ترامپ را هم نخواهند پذیرفت. المیادین خطاب به موسوی گفت، خب روشن شد که آن یک کشور عربی عراق است. اما درباره اسرائیل چه. آیا پیامی بوده است؟‌ و موسوی گفت،‌ بله اسرائیل هم پیام غیرمستقیم فرستاده اما پاسخ ایران خیلی روشن است. فلسطین هیچ راهکاری ندارد جز همه‌پرسی سراسری. همه فلسطینی‌های داخل و خارج، مسلمان و مسیحی و یهود بیاییند و در آن شرکت کنند. هر نتیجه‌ای داشته باشد و فلسطینی‌ها قبولش کنند، ایران آن را می‌پذیرد. نه راهکار دو دولتی یا چیز دیگر جز کشور واحد فلسطین.
بر همین اساس است که می‌توان نوشت باید مراقب بود و نگذاشت که به ابزاری برای سوء‌استفاده توسط امریکا تبدیل شویم، با اظهارات بیان شده و بازخوانی صحبت‌هایی که درباره درخواست امریکا و رژیم غاصب آن هم پی‌درپی و با عجز و زبونی شده است بار دیگر ثابت می‌شود که آنچه امریکا را پای میز مذاکره می‌کشاند مقاومت است نه تسلیم و اجرای هر چه خواسته، آنچه باعث زبونی و کوتاه آمدن غرب می‌شود مقاومت است و بس، باید بدانیم و بدانند که راهی جز مقاومت برای رسیدن به قله‌های موفقیت نداریم و از درخواست‌های مکرری که با نیت سوء‌استفاده و بدعهدی مطرح می‌شود ذوق نکنیم چون دم خروس غرب سال‌های سال است که مقابل چشم میلیون‌ها فرد بیرون زده اما انگار برخی ذوب‌شدگان در قدرت توان دیدن آن را ندارند.

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 107914
 
Share/Save/Bookmark