میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۶
 
 
به بهانه سالگرد رحلت امام(ره) و قیام ۱۵ خرداد
۳۰ سال فراق، نیم قرن مقاومت
۳۰ سال فراق، نیم قرن مقاومت
 

جاده انقلاب پر است از خاطراتی که می‌تواند به درس عبرتی برای ادامه مسیر و قوتی برای مقاومت بیشتر مردم در صحنه حراست از انقلاب اسلامی مبدل شود. اما دو تاریخ با هم عجین شده در نیمه خرداد می‌تواند درس مقاومت و ایستادگی بر حق را برای ملت زنده کرده و به عنوان موفقیت جمعی و فردی الگویی در نظام اسلامی محسوب شود.
۳۰ سال از فراق امام خمینی(ره) از روزی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آسمانی شد و آن جمله حزن‌انگیز: «ان‌الله و انا الیه راجعون..روح امام خمینی(ره) به ملکوت اعلی پیوست» می‌‌گذرد، ۳۰ سال از حماسه مردمی که پرشکوه‌ترین و پرشمارترین تشییع تاریخ را رقم زدند نیز گذشته، خیلی از انقلابی‌هایی که با امام همراه بودند و انقلاب را از مسیر تهاجم منافقین، تجاوز صدام و بزنگاه‌هایی چون ترور شخصیت‌های مشهور و خیانت رئیس‌جمهوری عبور دادند این روزها نیستند، خیلی افراد تاثیرگذاری در جامعه مسئولیت گرفتند که اصلا امام را ندیدند و یا سخنان و مبارزات ایشان را یادشان نمی‌آید اما انقلاب با همه آن حرارت و شکوه، با همه آن صلابت و بزرگی مسیرش را با حمایت انقلابیون یافته و پیش رفته است. ساقه نازک انقلاب امروز به درخت تنومند چهل‌ ساله‌ای می‌ماند که ریشه‌‌هایش در قلب جامعه نفوذ کرده و مردم را عاشق کرده است.
آفت‌ها و ناهنجاری‌هایی را در جامعه حس کردیم اما همه می‌دانیم که این ناهنجاری‌ها خواست انقلابیون نبوده و گاه با غفلت ما در آفت‌زدایی و یا با سوء‌استفاده دشمن داخلی و خارجی ایجاد شده است که جلوی شتاب انقلاب را در برخی حوزه‌ها گرفته است.
اما هنوز هم آن صلابت و اقتدار و آن اعتماد به خداوند و مسیر درست را که امام خمینی(ره) بدون هیچ ابایی در مقابل دوربین‌ها هم بیان می‌کردند یادمان مانده، هنوز آن جمله معروف امام خمینی(ره) می‌تواند راهگشا باشد، همان جمله مشهور «اگر تنها خودم بدون پشتیبان بمانم، مسیر را ادامه خواهم داد» همین یک جمله می‌تواند الگوی صحیحی به جامعه بدهد که بفهمیم اگر همه زر و زور و طاغوت با همه ابزارشان مقابل‌مان ایستاد و ما و حقی که می‌دانیم با ماست در مقابلش بودیم از ادامه مسیر منحرف نشده و مسیر حقمان را با اعتماد به وعده خداوند که طرفدار حق است ادامه دهیم و امید داشته باشیم به پیروزی و تاثیرگذاری عمیق خواهیم رسید.
همین جمله امام خمینی(ره) حتی در امروزی که ما دچار اردوکشی برای موافقت یا مخالفت با لوایحی چون سی.اف.تی و یا پالرمو شدیم، همین امروزی که برخی تزلزل‌ها را در لزوم مذاکره با دشمن از زبان دوست می‌شنویم، می‌تواند کاربرد داشته باشد. اگر یادآوری کنیم که امام به تنهایی حتی بدون داشتن حکومت در دوران شاه مخلوع برای آرمان‌هایش ایستاد و رنج تبعید و سختی، دوری از خانواده و از دست دادن فرزند را چشید، اگر برای جامعه یادآوری کنیم که ۱۵ خرداد ۴۲ امام خمینی(ره) چطور تبعید شد و مردم برایش در ۱۴ خرداد ۶۸ چه سنگ تمامی گذاشتند، یادمان می‌ماند که حق مسیرش را با خلوص نیت از دل طاغوت باز کرده و باعث عزتمند شدن نیز می‌شود.
اگر در ۱۵ خرداد ۴۲ آن زمان که سربازان طاغوت برای دستگیری و تبعید امام خمینی(ره) آمدند او برای مذاکره به کاخ شاه می‌رفت، اگر با سربازها به قول امروزی‌ها لابی می‌کرد! شاید نه تبعید می‌شد و نه سختی می‌کشید، حتی شاید فرزندش را هم از دست نمی‌داد، اما آن وقت باید در پیشگاه خداوند پاسخ اسیری ملتی را می‌‌داد که لابی‌گری و مذاکره‌اش برای آنها به ارمغان آورده بود. آن وقت باید در پیشگاه خداوند جوابگویی بستن چشمش به روی حق و ترس از تبعید می‌شد هر چند که شاید اگر مذاکره و لابی‌گری می‌کرد همان موقع عده‌ای منفعت‌طلب و دنیا بین برایش کف و صوت می‌کشیدند، اما امام خمینی(ره) برای ایستادن پای حق و حقیقت با کسی تعارف نداشت، نه شاه مملکت می‌توانست بترساندش نه کدخدای دیگری در جهان می‌دید که از او بترسد.
امام خمینی(ره) ماند، تبعید شد، سختی چشید، داغ فرزند دید اما بازگشتی عزتمندانه داشت. بازگشت و مردمی را پشتیبانش دید که از حقیقت زبانش از مبارزه او در عمل و پیشتازی‌اش در مبارزه با طاغوت استقبال کردند و همراهش شدند تا نه شاهی بماند و نه توهم کدخدایی.
نیمه خرداد پر است از درس و عبرت، شاید علت کنار هم قرار گرفتن روز قیام مردم، تبعید امام و آسمانی شدنش حکمتی باشد برای بازخوانی کنار هم، همه این وقایع از روزی که امام تنها با عده قلیل طرفدارانش در ۱۵ خرداد ۴۲ رنج تبعید و شهادت دوستان را چشید تا روزی که روی دست همه ملت با عزت به خانه ابدی منتقل شد و پیر و جوان، زن و مرد برایش اشک ریختند و بدرقه‌اش کردند.
این روزها پر است از درس و مسیرهایی برای انتخاب، این روزها می‌تواند به عینه در عمل نشانمان دهد مقاوم‌ها کجایند و خودفروش‌ها کجا؟! این روزها می‌تواند برای‌مان یادآوری کند که مذاکره‌کنندگان با عزت چطور حرف می‌زنند و ذلیل‌ها و تسلیم‌ها چطور در زباله‌دان تاریخ محو می‌شوند، این روزها باید خواند، دید و انتخاب کرد.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در بیانیه‌ای تصریح کرد: مکتب امام، مکتب دین‌داری، عدالت‌خواهی و عقلانیت است. این عناصر مهم، انقلاب را به بلوغ چهل‌سالگی خود رساند. جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مناسبت سالروز رحلت بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام‌خمینی(ره) و قیام خونین ۱۵ خرداد بیانیه‌ای صادر کرده است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:
چهاردهم خردادماه مظهر پیوند و دل‌بستگی ملت ایران با امام بزرگوار است. روزی که یادآور سوگ امت اسلامی در فراق عبد صالح خدا حضرت امام خمینی(رحمةالله علیه) است. غم فقدان مردی بزرگ و کم‌نظیر که باقوت ایمان و صداقت و پاکی، پرچم قیام علیه ظلم و تاریکی را برافراشت و میراث گرانقدر انقلاب اسلامی را به یادگار گذاشت. خمینی کبیر با باور به خدا و مردم، دین را به صحنه قدرت و حاکمیت رساند و استقلال و آزادی و ایمان را به ملت ایران هدیه کرد.
پایبندی به ارزش‌های مبنایی و اساسی اسلام، بیداری و هوشیاری در دشمن‌شناسی و حفظ اتحاد و یکپارچگی ملی که حقیقت اندیشه‌های امام خمینی است، عمل انقلابی و حرکت جهادی ما را استوار و ایمن از انحراف و خطا خواهد کرد و چراغ راه امت اسلامی در جهاد کبیر علیه استکبار خواهد شد.
مکتب امام، مکتب دین‌داری، عدالت‌خواهی و عقلانیت است. این عناصر مهم، انقلاب را به بلوغ چهل‌سالگی خود رساند. امروز نیز در سایه توجهات خاصه حضرت ولیعصر‌(عجل‌الله‌ تعالی فرجه‌الشریف) و زعامت حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای(مدظله‌العالی) تفکر الهی امام خمینی در انقلاب اسلامی زنده است و میراث ماندگار او پرچم هویت و قدرت اسلامی، انقلابی ما را در جهان ظلم و تاریکی به اهتزاز درآورده است. بی‌شک استمرار حرکت در مسیر اندیشه‌های امام خمینی و سلوک درراه ولایت، ما را دربرداشتن گام دوم انقلاب موفق‌تر و سعادتمندتر خواهد کرد.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن تسلیت سی‌امین سالگرد رحلت امام عظیم‌الشأن انقلاب و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای قیام الهی و مردمی پانزدهم خرداد ۴۲، همگان را به شرکت پرشور در مجالسی که به این منظور برگزار می‌گردد دعوت می‌نماید. 

نویسنده: مائده شیرپور

کد مطلب: 109219
 
Share/Save/Bookmark