میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۹
 
 
کیمیا؛ نخستین بانوی مدال‌آور تاریخ المپیک ایران
کیمیا؛ نخستین بانوی مدال‌آور تاریخ المپیک ایران
 

تکواندوکار وزن منهای ۵۷ کیلوگرم بانوان ایران صبح جمعه در رقابت‌های تکواندو بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو کیمیاگری کرد و به مدال برنز رسید. این مدال او را به نخستین زن تاریخ ورزش ایران تبدیل کرد که موفق به کسب مدال در المپیک شده است.
«کیمیا علیزاده» تنها نماینده ورزشی ایران در سیزدهمین روز بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ روز پنجشنبه ساعت ۹:۰۰ به وقت ریودوژانیرو در مرحله مقدماتی در مصاف با «انا زانینویچ» از کرواسی، با نتیجه هفت بر شش برنده شد و گام به مرحله دوم رقابت‌ها گذاشت.
دارنده مدال طلایی المپیک نوجوانان و برنز قهرمانی جهان و طلای گرند پری در دومین دیدارخود در مرحله یک‌چهارم نهایی در مصاف با «اوا کالوا گومز» از اسپانیا رفت و با نتیجه ۸ بر ۷ شکست خورد. علیزاده برای برگشتن به جدول رقابت‌ها و داشتن شانس برنز باید منتظر بقیه نتایج رقیب اسپانیایی‌اش باشد. «گومز» البته تا مرحله فینال پیش رفت و در نتیجه علیزاده در نخستین ساعات روز جمعه به وقت تهران به جدول شانس مجدد برای کسب نشان برنز بازگشت.
نماینده ایران در جدول شانس مجدد مقابل نماینده تایلند قرار گرفت و در پایان سه راند حساس، با نتیجه ۱۴ بر ۱۰ به پیروزی رسید تا در مرحله رده‌بندی مقابل «نیکیتا گلاسنوویک» دارنده مدال برنز اروپا از سوئد رفت.
علیزاده در دیدار رده‌بندی و در پایان سه راند مسابقه نفس‌گیر، «گلاسنوویک» را با نتیجه قاطع ۵ بر یک شکست داد و به مدال برنز رقابت‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو دست یافت. او به نخستین زن تاریخ ورزش ایران تبدیل شد که در بازی‌های المپیک مدال گرفته است. پیش از این کاروان ورزشی ایران از سوی کیانوش رستمی و سهراب مردای در وزنه‌برداری به دو مدال طلا و از سوی سعید عبدولی و قاسم رضایی در کشتی فرنگی به ۲ برنز رسیده بود.
کاروان ایران با ۶۴ ورزشکار در ۱۴ رشته ورزشی کشتی (آزاد و فرنگی)، وزنه‌برداری، جودو، تیراندازی (تفنگ و کمان)، والیبال، تکواندو، بوکس، دوومیدانی، شمشیر بازی، قایقرانی، تنیس روی میز، دوچرخه‌سواری و شنا در این دوره از رقابت‌ها حضور دارد.
اما سایت‌های خارجی مختلفی به مدال‌آوری کیمیا علیزاده در المپیک ۲۰۱۶ پرداختند و به کسب اولین مدال المپیک ایران توسط یکی از زنان ورزشکار اشاره کردند. سایت "یاهو اسپورت" درباره علیزاده نوشت: کیمیا علیزاده پنج‌شنبه شب تاریخ‌سازی کرد و مدال برنز ۵۷- کیلوگرم رقابت‌های تکواندو را کسب کرد. او با این کار اولین زن ایرانی شد که در بازی‌های المپیک مدال کسب کرده است. این مسئله می‌تواند نشان‌گر بهتر شدن شرایط زنان در ایران باشد. علیزاده نیز در حرف‌های خود اشاره کرده است که با این موفقیت برای دختران ایرانی خوشحال است.
سایت خبری "i۲۴" نیز به مدال‌آوری علیزاده اشاره کرد. این سایت نوشته است: از علیزاده عملکرد بسیار خوبی انتظار می‌رفت زیرا او دو سال پیش در المپیک جوانان قهرمان شده بود و سال گذشته نیز با شکست دادن جونز، در یک چهارم نهایی مسابقات قهرمانی جهان مدال برنز گرفت. موفقیت جونز مدال‌آور طلای المپیک ریو در برابر موفقیت علیزاده کمتر به چشم می‌آید، زیرا علیزاده سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشته و برای کشورش تاریخ‌ساز شده است.سایت‌های خبری دیگر از جلمه "NBC SPORT"، "THE SUN"، "رویترز" و "گاردین" نیز به تاریخ‌سازی علیزاده و مدال‌آوری او به عنوان اولین زن ورزشکار ایرانی در المپیک اشاره کردند.

کد مطلب: 96681
 
Share/Save/Bookmark