میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
سیاست روز شرایط اقتصادی کشور را بررسی می‌کند؛
یارانه ۴۵ هزار تومانی مهر تایید بر ثبات اقتصادی
یارانه ۴۵ هزار تومانی مهر تایید بر ثبات اقتصادی
 

روز گذشته رئیس‌جمهور در مجمع بانک مرکزی در حالی از اقتصاد و بهبود آن سخن به میان آورد که بانک مرکزی در گزارشی در آستانه نوروز اعلام کرده که بیش از ۷ قلم از کالاهای اساسی از جمله تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، گوشت قرمز، مرغ، میوه‌ها و سبزی‌های تازه در آستانه نوروز گران شده است.
بانک مرکزی در یک گزارش رسمی اعلام کرده است که در هفته منتهی به ششم اسفند امسال قیمت لبنیات و قند و شکر نسبت به هفته قبل از آن کاهش، قیمت تخم‌مرغ، برنج، حبوب، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز و گوشت مرغ افزایش یافت و قیمت چای و روغن نباتی ثابت ماند.
این گزارش‌ها درحالی مطرح می‌شود که طبق آمار ومستندات در یکساله اخیر قیمت لبنیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷.۵ درصد، تخم‌مرغ ۳.۵ درصد، برنج ۳۱.۵ درصد، حبوب ۱۹.۹ درصد، میوه‌های تازه ۲۶.۸ درصد، سبزی‌های تازه ۲۷.۴ درصد، گوشت قرمز ۷.۸ درصد، گوشت مرغ ۲۵.۱ درصد، قند و شکر ۲۳.۳ درصد، چای ۱۳.۲ درصد و روغن نباتی ۸.۴ درصد افزایش یافته اند و در کنار آنها در گروه میوه‌های تازه بهای تمام اقلام این گروه بین ۰.۵ درصد تا ۱۵.۸ درصد افزایش داشته است. در گروه سبزی‌های تازه نیز قیمت تمام اقلام این گروه بین ۱.۴ درصد تا ۹۲.۷ درصد افزایش یافت.
با وجود تمام این اعداد و ارقام و البته شکوه و گلایه‌هایی که مردم و کسبه از کسادی بازارها و نبود نقدینگی مطرح می‌کنند اما رئیس‌جمهور معتقد است ثبات کامل در کشور وجود دارد و دلیل این سخن خود را به سال‌های گذشته نسبت می‌دهد و می‌گوید: «بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند، شما به ۹ مهرماه سال ۹۱ برگردید و از ۹ به ۱۰ مهر بروید و ببینید وضع ارز چه می‌شود. در عرض ۲۴ ساعت قیمت ارز ۶۲۵ تومان بالا می‌رود. ۱۲ مهرماه دومرتبه ۲۰۰ تومان قیمت ارز بالا می‌رود. در عرض سه روز ۸۲۵ تومان قیمت ارز بالا می‌رود. وقتی بی‌ثباتی وجود دارد که در عرض ۲۴ ساعت قیمت ارز ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند، واردکننده، صادرکننده و وام‌دهنده همه دچار سرگیجه می‌شوند.»
نکته جالب در میان این همه اظهارنظر آن است که رئیس قوه مجریه اعلام کرده است که ادعای متولی بانک مرکزی مبنی بر اینکه "تلاطم یک‌ماهه ارز مربوط به اربعین و تولد حضرت مسیح "را قبول ندارد و همچنان اعلام می‌کند بی‌ثباتی در اقتصاد خیلی مشکل درست می‌کند.
این صحبت رئیس‌جمهور درحالی مطرح می‌شود که تا پیش از این نیز برخی دیگر از متولیان و کارشناسان و منتقدان اقتصادی آن را اعلام کرده بودند و با رد ادعاهای سیف مدعی شده بودند که تمام این اتفاقات از سر سوءمدیریت و نبود نظارت بر روند بازارهای اقتصادی است و اگر نظارت منسجمی وجود داشته باشد دیگر اقتصاد کشور به این مرحله نمی‌رسد.
نکته جالب توجه‌تر در صحبت‌های رئیس‌جمهور آن است که وی تمام منتقدان به روند اقتصاد کشور در ۳ سال گذشته ارجاع داده و می‌گوید: «اوایل سال ۹۲ تورم ۱۲ ماهه حدود ۴۰ درصد است. تورم در بخش خوراکی ۵۱ درصد است. تورم نقطه به نقطه حدود ۴۵ درصد است. چگونه می‌شود پیش‌بینی و برنامه‌ریزی و کار کرد؟ حال این موضوع همزمان با رشد منفی اقتصادی شود که در سال ۹۱ منفی ۶.۸ درصد بوده، این اگر با نگرانی‌های سیاسی توأم شود، پیش‌بینی‌ها و آینده چگونه می‌شود؟ چگونه می‌شود با دنیا در حال مبادله بود؟ شما دیدید که ما یک‌مرتبه به ۱۰۰ سال قبل برگشتیم، تمام تعاملات ما با دنیا از طریق بانک بود، یک‌دفعه سراغ صرافی‌ها رفتیم، برگشتیم به‌ زمان قاجار!»
کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی بر این اعتقادند که اگر رئیس‌جمهور سایر اتفاقات اقتصادی را در کنار این مساله قرار می‌دهد بی‌شک دیگر جایی برای این خبر که سال آینده رشد اقتصادی را شاهد خواهیم بود نمی‌ماند.
روز گذشته رئیس‌جمهور با بیان اینکه امسال حتماً یک رشد اقتصادی خوبی تا پایان سال خواهیم داشت، اعلام کرد: «این رشد ۷ تا ۶.۵ است، ولی پیش‌بینی‌های ما بالای ۶ درصد است. ۶ ماهه اول سال ۷.۴ بود، وضع ارز در یک ماهی تلاطم بی‌جهت پیدا کرد. آقای سیف استدلال‌هایی می‌کند و آن را گردن اربعین و سال مسیحی می‌اندازد، البته ما که قبول نکردیم، اربعین همیشه خیر و برکت است، تولد عیسی مسیح هم خیر و برکت است و بعید می‌دانم که ارز گران شود.»
روحانی درحالی خبر از رشد اقتصادی می‌دهدکه درحال حاضر بیش از ۱۵ هزار افراد دارای مدرک دکتری در سال به بیکاران کشور اضافه می‌شوند و آن طور که مرکز آمار اعلام کرده است نرخ بیکاری در کشور نه تنها کمتر نشده بلکه به رقم ۱۲ درصد رسیده است.
طبق اظهارنظر کارشناسان هریک درصد رشد اقتصادی معادل کاهش ۱۰۰ هزار بیکار در کشور است که عملا چنین اتفاقی در کشور دیده نمی‌شود و عملا در طول سه سال گذشته بسیاری از صنایع اعم از کوچک وبزرگ فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و یا با نصف ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.
رئیس‌جمهوری براین اعتقاد است که اگر نیم‌نگاهی به اتفاقات سال ۹۱ داشته باشیم در می‌یابیم که وضعیت اقتصاد کشور رو به ثبات است اما نیم‌نگاهی به سال ۹۱ نشان می‌دهدکه در آن سال بنزین ۱۰۰ تومان بود اما در طول سه سال به رقم هزار تومان رسیده است. البته این نکته که کشور در حال حرکت به سمت ثبات است تنها از این منظر می‌تواند درست باشد که این ثبات منجر به آن شد که با وجود افزایش درآمد هدفمندی یارانه‌ها ریالی به رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه‌ها افزوده نشود و این رقم با وجود تمام این فراز و فرودها همچنان ثابت مانده است.

کد مطلب: 98661
 
Share/Save/Bookmark