میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۶
 
 
امدادرسانی آمریکا به تروریست‌های الانبار همزمان با سفر وزیر خارجه آمریکا به عراق
دُم خروس پومپئو
دُم خروس پومپئو
 

آمریکا که در سال ۲۰۰۳ بدون مجوز سازمان ملل و در اقدامی یک‌جانبه اشغال عراق را رقم زد همچنان حضور نظامی و سلطه سیاسی و اقتصادی بر این کشور را محور برنامه‌های خود دارد.
وزیر خارجه آمریکا در سفر به عراق در حالی ادعای حمایت از این کشور را سر داد که واهی بودن ادعای آن به سرعت فاش شد آنجا که سازمان بدر عراق از کمک‌رسانی هوایی بالگردهای نیروهای ائتلاف آمریکا به تروریست‌های تکفیری داعش در استان «الانبار» خبر داد.
آمریکا که جایگاهی در عراق ندارد تلاش کرده با ادعای حمایت از این کشور در برابر تهدیدات تروریستی و بحران های امنیتی جایگاهی برای خود کسب نماید. رویکردی که پومپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر به عراق برای تحقق آن ادعاهای بسیاری مطرح کرد. اما این وضعیت دوام زیادی نیافت آنجا که منابع مطلع در عراق گفتند که ائتلاف تحت رهبری آمریکا با کمک بالگرد‌ها و هواپیماهای خود به بقایای گروه تروریستی داعش مستقر در استان «الانبار» در غرب عراق و در مرز با سوریه از آسمان مواد غذایی و دارو ارسال کرده است.«غصی الانباری» سخنگوی سازمان «بدر» در عراق و از گروه‌های «حشد الشعبی» دوشنبه گفت که تروریست‌های داعش در مرکز الانبار مخفی شده‌اند و تنها بالگرد‌های نظامی آمریکا به آن‌ها دسترسی دارند.
برخی منابع محلی نیز که مایل به افشای نام خود نبودند، از مشاهده کمک‌رسانی هواپیمای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به داعش و ارسال مواد غذایی و دارو به آن‌ها خبر دادند.منابع محلی ۱۷ فوریه گذشته (بهمن) به خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» گفتند که به دنبال توافق صورت گرفته، بالگردهای نظامی ائتلاف در روستای «الدشیشه» در استان «حسکه» و همچنین شهرستان «هجین» در استان «دیرالزور» ده‌ها فرمانده داعش و نیروهای آن‌را به مکان‌های ناشناخته انتقال دادند. این منابع افزودند که داعشی‌ها در عوض، نیروهای ائتلاف را به انبارهای طلای خود در شرق استان «الشدادی» که از مردم ربوده بودند، هدایت کردند. خبرگزاری سانا با استناد به گزارش‌های مردمی ۱۳ نوامبر (آبان) گذشته نوشت که بالگردهای نظامی آمریکایی چند تن از عناصر داعش را از دهکده «السویداء» در حسکه به مکانی نامشخص انتقال دادند. لازم به ذکر است وزیر امور خارجه عراق از دیدارهای جداگانه مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق و گفت و گو درباره تحولات منطقه خبر داد. الحکیم در صفحه توییتر خود نوشت که وی در دو نشست مهم جداگانه پومپئو با نخست وزیر و رئیس جمهوری شرکت داشته است. وزیر امور خارجه آمریکا گفت، سفر غیرمنتظره او به بغداد به منظور نشان دادن این بوده که واشنگتن از عراقی مستقل حمایت می‌کند. وزیر خارجه آمریکا که به دلایل نامعلوم سفرش به برلین را لغو کرده بود برای دیدار با مقامات انگلیسی وارد لندن شد.
همزمان با سفر پومپئو به عراق و البته تسلیح تروریست‌ها توسط آمریکا، رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق فاش کرد که دولت به دنبال تنوع‌بخشی به منابع تسلیحات ارتش خود از چندین کشور و عدم تکیه صرف به سلاح‌های آمریکایی است. محمد رضا، رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق در گفت‌وگو با روزنامه رسمی الصباح اظهار کرد: رویکردی برای توسع منابع سلاح‌های ارتش عراق و تامین آنها از روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی وجود دارد تا به این ترتیب سلاح‌ها تنها محدود به یک کشور نباشند. چهره‌های سیاسی عراق در طول سال‌های گذشته به ویژه در دوره مبارزه با گروه تروریستی داعش در سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷، انتقادات گسترده‌ای از آمریکا برای تاخیر در تحویل سلاح‌ها و مهمات خریداری شده داشته‌اند.
محمد رضا گفت: در حال حاضر تجهیز ارتش به سلاح به سمت آمریکا تمایل داشته و از روسیه فاصله دارد، هر چند که سلاح‌های روس برای سربازان عراقی مناسب‌تر بوده و امکان پرداخت با تاخیر هزینه‌های آن و نیز آموزش نحوه استفاده و تمرین با آنها وجود دارد. رئیس کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق افزود: وارد کردن سلاح‌های آمریکایی سال‌ها طول می‌کشد و امکان حضور کارشناسان و مهندسان عراقی در دوره‌های آموزشی این سلاح‌ها و تجهیزات به ویژه تانک‌ها وجود ندارد.
ناوگان زمینی، دریایی و هوایی عراق اساسا بر سلاح‌ها و مهمات آمریکایی متکی هستند و تسلیحات روسیه و کره جنوبی پس از آنها قرار دارند. آمریکا در طول هشت سال ۳۶ فروند جنگنده اف ۱۶ و صدها تانک پیشرفته آبرامز و سایر سلاح‌ها، مهمات و راکت‌ها را به عراق تحویل داد.

کد مطلب: 108814
 
Share/Save/Bookmark