میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۱
 
 
تنش‌ها میان مسکو و غرب بر سر سوریه بالا گرفت
صف‌آرایی روسیه و آمریکا از روی ناوشکن‌ها تا سازمان‌ملل
صف‌آرایی روسیه و آمریکا از روی ناوشکن‌ها تا سازمان‌ملل
 

در حالی که تنش میان آمریکا و روسیه در موضوع حمله شیمیایی به دوما شدت یافته، ناوگان پدافندی دریای سیاه روسیه به حال آماده‌باش درآمده و خبرها از استقرار ناو آمریکایی در مدیترانه و تقابل دو کشور در سازمان ملل حکایت دارد.
ناوگان پدافندی روسیه در دریای سیاه متعلق به نیروی دریایی روسیه و مستقر در دریای سیاه، دریای آزوف و دریای مدیترانه است. در حال حاضر، یکی از ناوشکن‌های موشکی آمریکا در شرق دریای مدیترانه مستقر است و از آنجا می‌تواند در حمله‌ به سوریه شرکت کند. دومین ناوشکن آمریکایی با نام USS Porter احتمالا طی چند روز آینده به دریای مدیترانه وارد می‌شود. طی روزهای اخیر بعد از حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا طی سخنانی روسیه را به حمایت از بشار اسد رئیس جمهور سوریه متهم کرد و گفت از چند گزینه نظامی برای پاسخ دادن به حمله شیمیایی در روسیه برخوردار است.
همچنین در نشست شورای امنیت سازمان ملل،‌ بین نمایندگان آمریکا و روسیه درباره موضوع حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه مشاجره درگرفت و نیکی هیلی نماینده آمریکا با ادعای اینکه دست روسیه به خون کودکان سوری آلوده است، گفت نباید نقش روسیه و ایران را در سوریه نادیده گرفته شود و افزود، آمریکا قطعا به این حمله پاسخ خواهد داد. در مقابل واسیلی نبنزیا نماینده روسیه در نشست شورای امنیت، با رد حمله شیمیایی دولت سوریه به شهر دوما گفت:‌ مسکو به واشنگتن هشدار داده است در صورت حمله به دولت سوریه با پیامدهای سنگین روبرو خواهد شد.
منابع محلی از استقرار ناوشکن آمریکایی در نزدیکی سوریه و احتمال اقدام آن برای حمله موشکی به این کشور سخن گفته‌اند. رسانه صهیونیستی «میوزاک لایو» به نقل از یک منبع ناشناس که آن را «منبع میدانی» نامید، گزارش داد: «یک ناوشکن آمریکایی در شرق مدیترانه، ۱۰۰ کیلومتری بندر طرطوس در سوریه مستقر شده است».
خبر دیگر از سوریه آنکه همه افرادی که توسط گروه جیش الاسلام ربوده شدند و در بند زندان‌های این گروه در شهر دوما حضور داشتند، کاملا آزاد شدند. ارتش سوریه دو روز پیش برای حفظ جان افراد غیر نظامی که در بند تروریستهای جیش الاسلام –وابسته به عربستان سعودی- بودند، با این گروه بار دیگر به توافق دست یافت. بر اساس این توافق، مقرر شد که تروریستها پس از تن دادن به شروط دولت سوریه، ظرف ۴۸ ساعت از شهر «دوما» که آخرین مقر آنان در غوطه شرقی دمشق است، خارج شوند. در این میان یک انفجار بزرگ شهر ادلب در شمال غرب سوریه را كه تحت كنترل گروه‌های مسلح است، لرزاند و نزدیک به صد زخمی و کشته بر جای گذاشت.

کد مطلب: 103918
 
Share/Save/Bookmark