میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۰:۰۲
 
 
تعبیر آمریکایی‌ها از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵
توافقی برای تداوم فشارتحریم‌ها علیه ایران
توافقی برای تداوم فشارتحریم‌ها علیه ایران
 

از منظر کار‌شناسان محقق شدن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ در دولت اوباما به معنای تداوم فشار تحریم‌ها برای منزوی نگه داشتن جمهوری اسلامی درعرصه منطقه و عملی ساختن اهداف ضد ایرانی آمریکایی‌ها محسوب می‌شود که این فشار‌ها و تحریم‌ها نیز در دولت ترامپ با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت.
کابینه دولت اوباما در حالی آخرین روزهای کاری خود را می‌گذراند که مدعی‌اند توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵بزرگ‌ترین دستاورد دولت کنونی آمریکا بوده است؛ البته توافقی که از ز‌مان آغازین روزاجرایی برجام با نقض مکرر آن از سوی آمریکا تا به امروز ادامه داشته است.
مهم‌تر آنکه ۲۷دی ماه، دقیقا ۹روز دیگر سالگرد یک ساله شدن برجام است و این موضوع تقریبا با روی کار آمدن دولت جدید درآمریکا همزمان شده است.
حالا این مدعیان بی‌تعهد مدعی‌اند این فشارتحریم‌ها بود که توانست ایران را پای میز مذاکره بکشاند و کماکان باید برای مقابله با تهدید هسته‌ای فشار‌ها علیه جمهوری‌اسلامی حفظ شود!
چند مقام آمریکایی در یادداشت خداحافظی به این مسئله اشاره کردند، جان کری وزیر خارجه آمریکا یکی از این مقامات است چنانچه وی ضمن اذعان رابطه پر مناقشه آمریکا با ایران نوشته است: «بایستی فشار را بر ایران حفظ کرده و به مقابله با برنامه موشکی این کشور ادامه بدهیم».
وزیرخارجه آمریکا این را هم گفته که «تحریم‌ها به‌تنهایی نمی‌توانست به «تهدید» برنامه هسته‌ای ایران پایان بدهد».
کری خاطرنشان کرده‌است که به‌لطف برجام، «آژانس هم‌اکنون کل چرخه تأمین برنامه هسته‌ای ایران از آغاز تا پایان را در مدار توجه قرارداده است». همچنین وزیر خزانه‌داری این کشور نیزدر یادداشت خداحافظی خود نوشت: از اختیارات تحریمی خود برای کشاندن ایران پای میز مذاکره استفاده کردیم. اشتون کار‌تر، وزیر دفاع آمریکا در یادداشت خداحافظی از کابینه اوباما هم نوشت: توانمندی‌های نظامی آمریکا را افزایش دادیم تا در صورت عدم پایبندی ایران به برجام، گزینه‌های لازم را داشته باشیم. ارنست مونیز وزیر انرژی نیز در یادداشت خداحافظی خود آورده است: «برجام امکان نظارت و راستی آزمایی نامحدود از برنامه هسته‌ای ایران را فراهم می‌آورد.»
سامانتا پاور، نماینده آمریکا درسازمان ملل دریادداشت خداحافظی از کابینه اوباما نوشت: «تحریم‌های ما تنها در زمینه درآمدهای نفتی بیش از ۱۶۰ میلیارد دلار برای ایران هزینه داشت».
با نگاهی به اظهارات مقامات آمریکایی اگر بگوییم که توافق هسته‌ای بیش از آنکه برای ما دستاورد داشته باشد برای‌ آمریکایی‌ها حائز اهمیت و امتیاز محسوب شده است، اغراق نکرده‌ایم؛ البته در اینکه این دشمن درجه اول ملت ایران مدام در پی فضاسازی منفی و فرافکنی در قبال برجام است تا در ذیل آن بتواند میان ملت و دولت دو دستگی ایجاد وبستر ناامیدی مردم را فراهم کند، شکی نیست اما اگر با نگاه واقع بینانه از آمریکا و حتی ۱+۵جزء بدعهدی و نقض مکرر برجام چیز دیگری شاهد نبودیم. قرار بود با اجرایی شدن برجام تمام تحریم‌های ضد ایرانی لغو شود، سوئیفت باز و مبادلات بانکی و پولی ما با کشورهای دنیا تسهیل شود، روابط تجاری و اقتصادی نیز بیش از گذشته رونق یابد، اما هیچ کدام ازاین اتفاقات به درستی محقق نشد و تقریبا دستاورد برجام برای ایران به قول یکی از مسئولین تقریبا هیچ بود.
ضمن اینکه توافق هسته‌ای از سوی جمهوری اسلامی با شروط ۹گانه رهبری پذیرفته شد که اولین شرط مهم آن لغو شدن همه تحریم‌های ضد ایرانی بود. اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه اخیرا نیزکنگره با مصوبه ضد ایرانی‌اش موسوم به ایسا به صراحت و بی‌پروا برجام را نقض کرد و مدعی شد که این موضوع نقض برجام نیست!
مقام معظم رهبری نیز دردیدار فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش، با اشاره به قضایای مذاکرات هسته‌ای، افزودند: در این مذاکرات بحث‌های فراوانی راجع به تحریم‌ها شد اما اکنون در کنگره آمریکا مسئله تمدید تحریم‌ها را مطرح می‌کنند و مدعی هستند که این‌ها تحریم نیست، بلکه تمدید است!
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: «شروع کردن یک تحریم» با «دوباره شروع کردن آن پس از پایان زمانش» فرقی نمی‌کند و این دومی نیز تحریم و نقض تعهدات قبلی از سوی طرف مقابل است. ایشان بروز این مشکلات را ناشی ازعجله در انجام کارخواندند وافزودند: وقتی عجله داریم که کار را زود‌تر تمام کنیم و به جایی برسانیم، از جزئیات غفلت می‌کنیم وگاهی غفلت ازیک امر جزئی، موجب ایجاد رخنه و نقطه سلبی درآن کار می‌شود، بنابراین باید مراقب بود که کار‌ها متین، محکم و با شتاب مناسب انجام شود.
معظم له سوم آذرماه نیز در دیدار با هزاران نفر از بسیجیان سراسرکشور با اشاره به تمدید قانون تحریم‌های ده ساله در کنگره آمریکا، خاطرنشان کردند: اگر این تمدید، اجرایی و عملیاتی شود، قطعاً نقض برجام است و بدانند جمهوری اسلامی ایران حتماً در مقابل آن واکنش نشان خواهد داد.
بعد از مصوبه کنگره رییس جمهور کشورمان در نامه‌ای خطاب به وزیر خارجه و رییس سازمان انرژی هسته‌ای کشورمان به پیگیری مراحل حقوقی برجام در عرصه بین‌الملل تاکید کردند.
البته ازمنظربسیاری از دلسوزان نظام این اقدام شاید آن مقابله‌ای که باید جمهوری اسلامی در قبال نقض عهدهای این دشمن خبیث وبدعهد اتخاذ کند نباشد ونیاز به تصمیمات جدی‌تری برای واکنش به رفتارهای ضد ایرانی آمریکا نیاز است.
به ویژه آنکه نگاه دولت جدید آمریکا یعنی دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای نگاهی کاملا خصمانه است و پی در پی از سوی برخی مقامات تعیین شده کابینه‌اش برای مقابله با ایران و برچیدن برجام توصیه نامه دریافت می‌کند
به تازگی نیز یک نشریه آمریکایی در گزارشی نوشت که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا می‌بایست با در نظر گرفتن منافع همپیمانان خود، به صورت تدریجی توافق هسته‌ای (برجام) را از بین ببرد.
به گزارش فارس، نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی تحت عنوان چگونه «دونالد ترامپ» می‌بایست توافق هسته‌ای ایران (برجام) را از بین ببرد، نوشت که برجام می‌بایست به شیوه‌ای تدریجی و طوری از بین برود که منافع همپیمانان آمریکا در سراسر جهان در نظر گرفته شود.
این گزارش سپس اینگونه ادامه داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به محض ورود به کاخ سفید باید فرایند از بین بردن برجام را آغاز کند اما بین آغاز فرایند از بین بردن برجام و خروج فوری از برجام تفاوت وجود دارد. ترامپ می‌بایست بررسی کند که چگونه می‌تواند به شیوه‌ای مؤثر و پایدار به این هدف نایل آید.
نشنال اینترست توصیه کرد که ترامپ می‌بایست با همپیمانان آمریکا وارد همکاری شود و تا حد امکان منافع آن‌ها را در نظر بگیرد.
این گزارش سپس اینگونه توضیح داد، این به مفهوم آن است که ترامپ می‌بایست منتظر تقلب ایران باشد. در حقیقت تهران از قبل در زمینه اجرای برجام همکاری داشته است و اخیراً آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نوامبر ۲۰۱۶ اعلام کرد که ایران به صورت پیوسته از سقف ۱۳۰ تن آب سنگین که برای تعدیل شکافت هسته‌ای رأکتور استفاده می‌شود، فرا‌تر رفته است و میزان مازاد را به بازار جهانی عرضه نکرده است.
نشنال اینترست سپس توصیه کرد، ترامپ می‌بایست منتظر بماند تا تهران برجام را نقض کند و تا آن موقع باید یک بازبینی و مرور جامع از همکاری ایران در زمینه برجام داشته باشد.
نشنال اینترست سپس نوشت، ترامپ می‌بایست به یاد داشته باشد که از بین بردن برجام به خودی خود هدف نیست، بلکه هدف، بازگرداندن ایران به میز مذاکره است تا مجدداً به توافقی با این کشور دست پیدا کرد که به صورت قابل تأیید تضمین کند که ایران برای همیشه ساختار تسلیحات اتمی را ترک می‌کند. برجام چنین هدفی را محقق نمی‌سازد و بنابراین باید از بین برود.
در جمع‌بندی می‌توان به این مسئله اشاره کرد که محقق شدن توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ در دولت اوباما به معنی تداوم فشار تحریم‌ها بر ایران برای منزوی نگه داشتن جمهوری اسلامی در عرصه منطقه ومحقق ساختن اهداف ضد ایرانی آمریکایی‌ها محسوب می‌شود که این فشار‌ها و تحریم‌ها نیز در دولت ترامپ نیز با قوت بیشتری ادامه خواهد یافت. بنابراین از هم اکنون به بعد لزوم توجه و هوشیاری مسئولان نسبت به ادامه نقض عهدهای آمریکایی و اقدام و پاسخی قاطعانه یک ضرورت ومطالبه مردمی محسوب می‌شود.

کد مطلب: 98111
 
Share/Save/Bookmark