میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۲
 
 
شعار مرگ بر اسرائیل بار دیگر در جهان طنین‌انداز شد
فتوای جهاد برای آزادی فلسطین
فتوای جهاد برای آزادی فلسطین
 

جهانیان دیروز با برپایی تظاهرات گسترده در مناطق مختلف جهان جنایات صهیونیست‌ها و به خاک و خون کشیدن هزاران فلسطینی را محکوم کردند چنانکه یک مفتی لبنانی با صدور فتوایی اعلام کرد جهاد در راه آزادسازی فلسطین واجب است.
جهان و البته بدون کشورهای غربی مدعی حقوق بشر این روزها به اشکال مختلف ضمن حمایت از فلسطین به مخالفت با جنایات اشغالگران قدس می‌پردازند که نشانگر جایگاه جهانی فلسطین است. در همین چارچوب شیخ «محمد رشید قبانی» مفتی سابق جمهوری لبنان فتوایی مبنی بر واجب بودن جهاد در راه آزادسازی فسلطین را صادر کرد. مفتی قبانی در کنفرانسی مطبوعاتی درباره تحولات فلسطین گفت: فتوای وجود جهاد برای آزادسازی فلسطین را صادر می‌کنم و بر فتوای دینی و شرعی مبنی بر اینکه فلسطین، سرزمینی عربی و اسلامی است که صهیونیست‌ها در سال ۱۹۴۸ آن را اشغال کرده‌اند، بار دیگر تأکید می‌کنم. وی ادامه داد: تسلیم شدن یا آشتی کردن با اشغالگران بر فلسطینی‌ها، عرب‌ها یا مسلمانان حرام است. تمام توافق‌های صلح با اشغالگران، توافق‌هایی باطل است.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به افزایش تنش‌ها در نوار غزه خواستار خویشتنداری در این منطقه ش د و بر حمایت مسکو از راه‌حل دو دولتی تأکید کرد. روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» به نقل از منابع امنیتی مصر ادعا کرد طی سفر چند ساعته اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس (در دوشنبه هفته جاری) به مصر، وی به خاطر راهپیمایی بازگشت مورد توبیخ و توهین قرار گرفته است. پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان ضمن محکوم کردن کشتار فلسطینیان در مرز غزه خواستار تلاش‌های هر چه بیشتر به منظور تحقق صلح و عدالت در منطقه شد.
از سوی دیگر دولت گواتمالا به تبعیت از ایالات متحده، سفارت خود در فلسطین اشغالی را از تل‌آویو به قدس منتقل کرد. «جیمی مورالس» رئیس‌جمهور گواتمالا و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این مراسم شرکت کردند.
از سوی دیگر نمایندگان حزب عدالت و توسعه به رهبری رئیس‌جمهور ترکیه مانع تصویب طرح پیشنهادی حزب جمهوری‌خواه خلق برای قطع روابط با رژیم صهیونیستی شده و همچنان بر ادامه روابط با این رژیم اصرار کردند. در این میان ساکنین تل‌آویو با حمل پلاکاردهایی علیه سیاست‌های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی، در اعتراض به کشتار مردم غزه توسط نظامیان صهیونیست، تظاهرات کردند. در این تظاهرات که توسط موسسه حقوق بشری «اکنون صلح» (Peace Now) واقع در فلسطین اشغالی سازماندهی شده بود، صدها نفر به سیاست‌های اشغالگرانه رژیم صهیونیستی علیه غزه و کرانه باختری و همچنین تیراندازی مرگبار به سمت تظاهرات کنندگان فلسطینی در مرز غزه، اعتراض کردند.
همزمان با کشتار فلسطينيان بدست نظاميان رژيم صهيونيستي، مردم از قشرهاي مختلف برابر ساختمان نخست وزير انگليس و چند قدمي صدور اعلاميه ننگين بالفور، خشم و انزجار خود را از صهيونيستها ابراز کردند. مجمع همبستگی هند و فلسطین، اعضای سازمان ها و احزاب چپ گرای هند، فعالان اجتماعی و دانشجویان در بمبئی در اعتراض به انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس، راهپیمایی برگزار کردند. مردم بحرین تظاهرات‌های گسترده ای را در حمایت از فلسطین و محکومیت اقدام ترامپ در انتقال سفارت واشنگتن به بیت المقدس، برگزار کرده اند. نیروهای امنیتی بحرین در مناطقی از جمله المعامیر با شلیک مفرط گازهای اشک آور و تعقیب جوانان با اسلحه ساچمه ای تظاهرات ها را بشدت سرکوب کردند.
سفیر آمریکا در سازمان ملل علی‌رغم شهادت دست‌کم ۶۰ فلسطینی در تظاهرات غزه خویشتنداری نظامیان صهیونیست را تحسین کرد(!). قابل ذکر است در این تظاهرات دست‌کم ۶۰ نفر از مردم مظلوم فلسطین به شهادت رسیده و بیش از ۲۷۰۰ نفر نیز مجروح شدند. هیلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل ادعا کرد: «هیچ کشوری در این اتاق نمی‌تواند بیشتر از آنچه اسرائیل خویشتنداری کرد، خویشتنداری کند. ».جنبش «مجاهدین» فلسطین با صدور بیانیه‌ای سکوت برخی کشورهای عربی در زمینه به راه افتادن حمام خون در راهپیمایی نوار غزه و ذلت این کشورها را محکوم و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را مردود اعلام کرد.
‌ در بیانیه این جنبش آمده است: قدس، قبله اول مسلمانان و دفاع از آن وظیفه تمام مسلمانان، ملت دلاور ما و تمام آزادگان جهان است اما کسانی که روابط خود را (با رژیم صهیونیستی) عادی‌سازی کرده‌اند شریک دشمن هستند.
جنبش مجاهدین افزود: تصاویر شهدای غزه در «یوم النکبه» (روز مصیبت) واضح و آشکار بود، آنها با خون خود ثابت کردند که در خط اول دفاع از امت در مقابل تجاوز اسرائیل قرار دارند. در ادامه بیانیه آمده است: عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر، همکاری «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان با این رژیم و حمایت مالی و سیاسی آمریکا (از تل‌آویو) جنایتی است که ایستادگی ملت ما و تعهد آن در دفاع از حقوق و مقدساتش را هدف قرار داده است.

کد مطلب: 104412
 
Share/Save/Bookmark