میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۰۳
 
 
نگران حج نمی‌شویم اگر سوالاتمان را پاسخ گویید
خوشحالیم که قرار است امسال به خانه خدا مشرف شویم، خوشحالیم که قدرت چانه‌زنی‌مان...

خوشحالیم که قرار است امسال به خانه خدا مشرف شویم، خوشحالیم که قدرت چانه‌زنی‌مان در عربستان پیروز شده و توانستیم حرفمان را بعد از یکسال تحمل ندیدن خانه دوست به کرسی بنشانیم و خوشحال‌تر می‌شویم که این همه خوشحالی شفاف و علنی منتشر شود.
حجت‌الاسلام قاضی عسگر و حمید محمدی در برنامه سیما و در جلسه غیرعلنی مجلس صحبت‌هایی را مطرح کردند که دلمان آرام گرفت. گفتند مطمئن باشیم که رعایت احترام مردم و عزت ملی در توافق ذکر شده، گفتند نگران نباشیم و پیگیری حقوق شهدای منا نیز در توافق آمده است با همه اعتمادی که به این دو مسئول عزیز و همه اعضای تیم مذاکره‌کننده حج داریم اما می‌خواهیم این توافق را علنی و همانگونه که منعقد شده است بخوانیم و دلمان آرام گیرد، می‌دانیم افراد زیادی از تیم مذاکره کننده ایرانی به زبان عربی و انگلیسی تسلط دارند اما نتیجه تسلط آقایان به انگلیسی در ارائه تفاسیر مختلف توافق برجام هنوز در ذهنمان مانده، می‌خواهیم خودمان توافق را ببینیم تا تفاسیر احتمالی را حدس بزنیم و شوکه نشویم.
دلمان قرص می‌شود وقتی می‌شنویم که قاضی‌عسکر می‌گوید اگر ذره‌ای خطر برای زائران وجود داشته باشد اولین کسی است که مانع انجام حج می‌شود، اما می‌خواهیم از قاضی عسگر بخواهیم درباره تضمین اجرای توافق و احتمال عدم تعهد پذیری عربستان بپرسیم، حتی اگر این احتمال یک دهم درصد باشد.
دلمان می‌خواهد توافق را ببینیم مگر مقام معظم رهبری نفرمودند که با مردم پنهان‌کاری نداریم، خب پس مسئولان مربوطه لطف کنند توافق امضا شده با عربستان را منتشر کنند، در عین حال یک سوال اساسی دیگر، حتی اگر توافق آنقدر قرص و محکم باشد که جای تفسیر نداشته باشد اما اتفاقی برای زائران ما رخ دهد به کجا قرار است شکایت ببریم؟! مگر تنها مشکل شکایت در جریان شهدای حج نداشتن دادگاه صالح بین‌المللی با عربستان نبود؟ آیا دادگاه صالح در این زمینه در توافقات ذکر شده است؟! ناراحت نشوید که می‌نویسیم، توصیه نکنید که ننویسیم بگذارید ما هم از زاویه‌ای دیگر ماجرا را نقل کنیم و سوالاتمان را بپرسیم مطمئن باشید ما هم مانند شما فقط نگران حفظ حرمت وعزت زائران کشور هستیم.

مائده شیرپور

کد مطلب: 99011
 
Share/Save/Bookmark