میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۰
 
 
ضمن تاکید بر حفظ یکپارچگی عراق صورت گرفت
مخالفت پارلمان عراق با وسوسه‌های بارزانی
مخالفت پارلمان عراق با وسوسه‌های بارزانی
 

در ادامه مخالفت‌ها با رویاها و وسوسه‌های بحران‌ساز برخی مقامات اقلیم کردستان عراق، پارلمان عراق در نشست دیروز به رد همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان رأی داد و برگزاری آن را غیرقانونی دانست.
پارلمان عراق، درخواست شمار زیادی از نمایندگان مبنی بر قرار گرفتن مسئله همه پرسی جدایی منطقه کردستان در دستور کار نشست امروز را پذیرفت و درباره آن رای‌گیری کرد.
۸۰ نماینده پارلمان عراق، درخواست داده بودند تا در نشست دیروز، درباره عدم قانونی اعلام کردن همه‌پرسی جدایی رای‌گیری شود. پارلمان علیه این همه‌پرسی رای داد و اعلام کرد که آن را رد می‌کند و نخست‌وزیر نیز ملزم به اتخاذ کلیه تدابیر لازم برای حفظ وحدت عراق است.
«حنان الفتلاوی» از نمایندگان حاضر در این نشست، اعلام کرد که این همه‌پرسی برخلاف قانون اساسی است و از نظر ما به تجزیه عراق منجر می‌شود.
پس از رد همه‌پرسی جدایی در رای‌گیری امروز پارلمان، نمایندگان کرد حاضر در پارلمان، سالن را به نشانه اعتراض ترک کردند. این در حالی است که ریاست منطقه کردستان، همچنان بر برگزاری این رفراندوم در ۲۵ سپتامبر جاری تاکید کرد. دیروز رئیس منطقه کردستان عراق در سایه مخالفت ترکمانی‌ها و عربهای ساکن کرکوک با همه‌پرسی جدایی، وارد این استان شد.
در این میان عرب‌های کرکوک نیز مانند ترکمانی‌ها از اربیل خواستند که در برگزاری همه‌پرسی جدایی در این استان تجدیدنظر کند زیرا این امر، امنیت و ثبات و همزیستی مسالمت آمیز میان اقوام مختلف در این استان را تهدید می‌کند. این درخواست عرب‌های کرکوک، پس از آن صورت می‌گیرد که ترکمانی‌های ساکن این استان، ضمن رد همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، اعلام کردند که این همه‌پرسی را تحریم می‌کنند و نتایج آن را نمی‌پذیرند.
«اسماعیل الحدیدی» از رهبران حاضر در این شورا، طی کنفرانسی خبری که خبرنگار شبکه «روداو» نیز در آن حضور داشت؛ گفت: ضمن تشکر از تلاش‌های کلیه نیروهای عراقی قهرمان شامل ارتش، الحشد الشعبی، پلیس فدرال، مبارزه با تروریسم، پیشمرگه و عشائر در آزادسازی مناطق مختلف کشور از لوث وجود تکفیری‌های داعش که هنوز نیز ادامه دارد، از دولت محلی کرکوک و دولت منطقه کردستان نیز تقدیر می‌کنیم که به هزاران آواره جنگ زده از شهرهای مختلف عراق پناه دادند و از آنها استقبال کردند. الحدیدی تاکید کرد که باید رایزنی با دولت فدرال با حضور نمایندگانی از کلیه طیف‌های ساکن در کرکوک، ادامه یابد تا به نتایجی که مورد قبول تمامی طرف‌ها است، برسیم.
هشت حزب ترکمانی، رسما برگزاری همه‌پرسی منطقه کردستان را در استان کرکوک تحریم و آن را فاقد وجاهت قانونی اعلام کردند. «حسن توران» معاون رئیس حزب جبهه ترکمانی و یکی از نمایندگان پارلمان عراق پس از نشست نمایندگان ۸ حزب ترکمانی در کرکوک، در جمع خبرنگاران گفت: نمایندگان ترکمانی تصمیم گرفته‌اند که همه‌پرسی جدایی از عراق را تحریم کنند و به نتایج غیرقانونی آن نیز پایبند نخواهند شد. تمامی نمایندگان ترکمانی از تمامی احزاب، موضعی واحد اعلام کرده‌اند و این همه‌پرسی را رد می‌کنند.
در این میان حزب الوفاء الوطنی العراق دادخواستی را علیه رئیس منطقه کردستان و استاندار کرکوک به دادگاه فدرال کشور ارائه کرد.
این حزب از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرد که این دادخواست‌ها با استناد به ماده اول قانون اساسی تنظیم شده است که بر اساس آن، جمهوری عراق به عنوان یک دولت فدرال واحد و مستقل دارای حاکمیت معرفی شده که نظام حاکم بر آن، جمهوری پارلمانی و دموکراتیک است و نص این قانون اساسی ضامن وحدت آن است. لذا این قانون مخالف هرگونه درخواست یا طرح تقسیم کشور است. دادخواستها علیه بارزانی و کریم نیز در پی اصراری‌های مستمر آنها بر برگزاری همه‌پرسی جدایی تنظیم شده است. خبر دیگر آنکه نماینده ویژه سازمان‌ ملل در عراق، در دیدارهایی جداگانه با نخست‌وزیر و رئیس منطقه کردستان عراق گفت‌وگو کرد. در بیانیه دفتر نخست‌وزیری عراق آمده است که در این دیدار، درباره جنگ با داعش، پیروزی‌های حاصل شده، روند تکمیل آزادسازی مناطق باقی‌مانده در سیطره تکفیری‌ها و اوضاع سیاسی جاری در عراق گفت‌وگو شد.
خبر دیگر آنکه در حوزه امنیتی یکی از فرماندهان الحشد الشعبی با اشاره به آمادگی کامل برای آزادسازی مناطق باقی‌مانده در اشغال داعش در غرب الانبار، اعلام کرد که الحشد در انتظار دستور آغاز عملیات است.
«جواد الطلیباوی» از فرماندهان «الحشد الشعبی» عراق، اعلام کرد که کلیه تدارکات لازم برای آزادسازی شهرستان «القائم» واقع در غرب استان «الانبار» و برقراری امنیت در مرزهای مشترک با سوریه تهیه شده است. از سوی دیگر وزیر خارجه عراق طی سخنرانی خود در نشست اتحادیه عرب خواستار اتحاد کشورهای عربی در برابر رژیم صهیونیستی شد و درباره همه‌پرسی منطقه کردستان هشدار داد.

کد مطلب: 100911
 
Share/Save/Bookmark