میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
برگزاری نشست مشورتی مجلس درباره ناآرامی‌های اخیر

دیروز نشست مشورتی مجلس به شکل غیر علنی برای بررسی ناآرامی‌های اخیر با حضور وزرای کشور و اطلاعات برگزار شد. در این نشست دبیر شورای عالی امنیت ملی و جمعی از فرماندهان لشکری و کشوری نیز حضور داشتند.
در این نشست مقامات کشور گزارشی درخصوص ناآرامی‌های روزهای اخیر در برخی شهرهای کشور به نمایندگان ارائه کردند. در این نشست که با حضور مقاماتی همچون سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی، سردار سلامی جانشین فرمانده کل سپاه، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور، عبدالعلی علی‌عسگری رئیس سازمان صداوسیما، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار شد نمایندگان نیز نقطه نظرات خود را پیرامون مسائل مطروحه ارائه کردند.
مجلس در هفته جاری نشست علنی ندارد و این جلسه نیز بنا به ضرورت پیش آمده به صورت غیرعلنی برگزار شد.

اتفاق‌نظر نمایندگان برای گران نشدن بنزین
در همین حال عضو هیأت رئیسه مجلس گفت:‌ نمایندگان در نشست مشورتی مجلس بر عدم افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی در سال آتی متفق‌القول بودند.
اکبر رنجبرزاده نماینده مردم اسدآباد افزود: در این جلسه موضوع ناآرامی‌های اخیر در شهرهای مختلف کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نمایندگان و رئیس مجلس در صحبت‌های خود از مقامات نظامی و انتظامی در خنثی‌سازی توطئه دشمنان در اغتشاشات و ناآرامی‌های اخیر تشکر کردند.
عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: در این جلسه میهمانان نیز گزارشاتی را در موضوعات مختلفی ارائه کردند و مباحث گوناگونی مطرح شد که محور مشترک این گزارشات و مباحث مطرح شده این بود که یکسری مشکلات به صورت واقعی برای مردم وجود دارد که باید به مطالبات مردم پاسخ داده شود و مسئولان پاسخگوی وضعیت معیشتی مردم باشند.
رنجبرزاده خاطرنشان کرد: همچنین حاضران در این جلسه در صحبت‌های خود بر این نکته تأکید داشتند که از بزرگنمایی برخی مسائل به عنوان مثال در مورد فسادهایی که در جامعه رخ می‌دهد، باید پرهیز کرد و مسائلی که واقعیت ندارد نباید مطرح شود تا موجبات سلب اعتماد مردم فراهم نشود.
وی افزود: همچنین حاضران بر این موضوع متفق‌القول بودند که امید دادن به مردم باید به صورت عملی اتفاق افتد و از حالت شعار خارج شود و مردم امیدوار باشند که مسئولین برای آنها کارهایی انجام می‌دهند.
عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: علاوه بر این، این موضوع نیز مطرح شد که در حوزه فضای مجازی درخصوص مسائل اجتماعی باید مراقبت شود که فرماندهی ایجاد اجتماعات از بیرون از مرزهای ما صادر نشود و اینکه یک شبکه ملی اطلاعات در داخل داشته باشیم.
رنجبرزاده خاطرنشان کرد: همچنین حاضران بر این نکته تأکید کردند که اتهام‌زنی توسط گروه‌های مختلف به یکدیگر نباید صورت پذیرد و باید از این کار پرهیز کرد. وی افزود: در این جلسه این موضوع مطرح شد که درخصوص ناآرامی‌های اخیر و تحریکات انجام شده ۷۰ درصد آنها از بین کسانی بودند که سن آنها زیر ۲۰ سال بوده است و این نشان‌دهنده آن است که یک سازماندهی مشخصی نداشته بلکه در قالب گروه‌ها در سطوح پایین جامعه تحریکاتی را انجام دادند.

سرویس‌های جاسوسی پشت صحنه اغتشاشات
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت: در نشست غیرعلنی مجلس جزئیات حضور برخی سرویس‌های جاسوسی به ویژه آمریکا و نقش آنان در اغتشاشات اخیر بررسی شد.
بهروز نعمتی اظهار داشت: در این جلسه از ابعاد مختلف به اغتشاشات مختلف پرداخته شد و در این راستا نمایندگان و برخی از کمیسیون‌های مختلف مواردی را مطرح کردند
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه اتفاق اخیر مسئله‌ای بود که بعضاً برخی همکاران ما پیش‌بینی نکرده بودند، دارای اهمیت است و از آنجایی که پشت صحنه این اتفاقات برخی سرویس‌های جاسوسی هم در منطقه و هم به ویژه سرویس جاسوسی آمریکا به دنبال این اتفاقات بودند زوایای مختلفی را نمایندگان مورد بحث قرار دادند.
وی ادامه داد: در ادامه این مباحث بعضاً مواردی هم توسط نمایندگان مطرح شد که مقرر شد مسئولان مربوطه به مسائلی که نمایندگان مطرح کردند مورد بررسی جدی‌تری قرار دهند و هرچه زودتر گزارش تکمیلی آن را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنند. وی خاطرنشان کرد: در پایان جلسه رئیس مجلس به صورت مبسوط مواردی را مطرح کرد و با توجه به فضای موجود موضوعات داخلی مورد تاکید قرار گرفت که مسئولان دولتی حتماً این موضوعات را در دستور کار خود قرار دهند و موضوع وحدت و همبستگی در جامعه مورد تأکید قرار گرفت.
نعمتی با اشاره به جزئیات دیگر جلسه غیر علنی یادآور شد: در این جلسه عنوان شد که ممکن است خدای ناخواسته کسی در حوادث اخیر بی‌گناه دچار اشتباهی شده باشد موضوعات از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد که حقی از کسی هم ضایع نشود. وی همچنین درباره دستگیری برخی دانشجویان در حوادث اخیر عنوان کرد: مقرر شد که این موضوع به صورت خیلی جدی از وزارت پیگیری و گزارش نهایی هم ظرف هفته آینده به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارائه شود.
وی با اشاره به گلایه وزیر اطلاعات از صداوسیما یادآور شد: یکی از مباحثی که وجود داشت این بود که چرا صداوسیما در اوایل کار گزارشات را به صورت شفاف برای مردم ارائه نکرد اما و بعضاً برخی سایت‌های معاند در این موضوع پیشرو بودند.

کد مطلب: 102649
 
Share/Save/Bookmark