میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۸
 
 
با وجود همه تبلیغات منفی و مشکلات اقتصادی
بیش از ۲۴ میلیون ایرانی رأی دادند
بیش از ۲۴ میلیون ایرانی رأی دادند
 

وزیر کشور میزان مشارکت مردم در انتخابات را ۲۴۵۱۲۴۰۴ نفر یعنی ۴۲/۵۷ درصد اعلام کرد. عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در جمع خبرنگاران میزان مشارکت مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین مجلس خبرگان رهبری را ۲۴۵۱۲۴۰۴ نفر اعلام کرد.
به گفته رحمانی فضلی، واجدین شرایط رای دادن در کل کشور، ۵۷۹۱۸۱۵۹ نفر بودند که ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رای اولی بودند. با این حساب، ۴۲/۵۷ درصد از واجدین شرایط در کل کشور در انتخابات شرکت کردند. وزیر کشور همچنین میزان مشارکت در استان تهران را ۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۷۶۳ نفر یعنی ۲۶/۲ درصد و میزان مشارکت در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر را یک میلیون و ۸۴۱ هزار و ۸۹۱ نفر یعنی ۲۵/۴ درصد اعلام کرد. رحمانی فضلی ادامه داد: واجدین رای‌دهی در این انتخابات عدد ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر که این واجدین در هماهنگی با ثبت احوال و مرکز آمار ایران تعیین شده است. این افراد تمام کسانی هستند که در ایران زندگی می‌کنند چراکه برخلاف انتخابات ریاست جمهوری که تمامی ایرانیان خارج از کشور می‌توانند در انتخابات شرکت کنند انتخابات مجلس تنها از ایرانیان داخل کشور گرفته می‌شود. وی ضمن بیان اینکه ۲ میلیون و ۹۳۱ هزار نفر رای اولی در این دوره بودند، پیش از اعلام میزان مشارکت مردمی گفت:‌ برخی رسانه‌ها و برخی افراد مسائلی را مطرح کردند از جمله اینکه با توجه به این که وزارت کشور از اول صبح میزان مشارکت را در دستگاه‌های خود داشت چرا این آمار اعلام نشد. ما برای اعلام میزان مشارکت باید فرایند قانونی را طی کنیم که یکی از این فرایندها این است که حتما باید این آمار مبتنی بر صورت جلسه هیئت نظارت و هیئت اجرایی و تایید وزارت کشور و شورای نگهبان باشد. رحمانی فضلی با اشاره به برخی دلایل کاهش مشارکت عمومی به نسبت دوره‌های قبل خاطرنشان کرد: ما در شرایطی این انتخابات را برگزار کردیم که حوادث مختلف در کشور داشتیم شرایط نامناسبی از جمله بیماری کرونا و بحث‌های سیاسی از جمله سقوط هواپیما و ناآرامی‌های آبان که به هر حال فضای عمومی کشور را علی‌رغم میل همه مردم عزیزمان که در این انتخابات با شور و نشاط شرکت کردند، در مشارکت مردم تاثیر گذاشت ولی در هر حال آمار مشارکت قابل قبول بود و نشان داد که مردم ما در هر شرایطی آمادگی حضور در صحنه‌های مهم را دارند.
وزیر کشور گفت: امیدواریم که مجلس آینده بتواند در شرایطی که کشور نیاز به وحدت، کار، تلاش و استقامت در برابر فشارها و تهدیدهای بیگانگان دارد، با تعهد و میثاقی که در قالب رای و تجلی اراده مردم شکل گرفت و مردم به آنها اعتماد کردند، منتخبان مردم این اعتماد را در عمل به خوبی اثبات کنند.

کد مطلب: 112945
 
Share/Save/Bookmark