میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۲
 
 
دوباره اتوبوس، دوباره دانشجو، دوباره مرگ
هر دم از این باغ بری می‌رسد
هر دم از این باغ بری می‌رسد
 

کمتر از یک هفته پس از حادثه آتش‌سوزی دبستان دخترانه در زاهدان حالا این‌بار در پایتخت اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات با بیش از ۳۰ مسافر واژگون شد تا شوک جدیدی به نظام آموزشی کشور وارد شود.
نکته‌ای که در این بین به چشم می‌خورد فرسوده بودن و ناایمن بودن اتوبوس حادثه‌دیده است. این اتوبوس در دانشگاهی تردد می‌کرده که سالانه میلیاردها تومان از جیب دانشجویان برمی‌دارد و کمترین حقوق رفاهی آنها را هم نادیده می‌گیرد.
سخنگوی آتش‌نشانی تهران گفت: اتوبوسی که در محوطه مرکز آموزشی واژگون شد، بیش از ۳۰ مسافر به همراه داشت.
سیدجلال ملکی درباره جزئیات این حادثه اظهار کرد: ساعت ۱۲:۲۲ ظهر دیروز یک مورد حادثه واژگونی یک دستگاه اتوبوس با تعداد زیادی مسافر در انتهای سیمون بولیوار، داخل یک آموزشی (دانشگاه علوم تحقیقات) به سامانه ۱۲۵ اعلام شد که به سرعت آتش‌نشانان چهار ایستگاه آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند. وی خاطرنشان کرد: در دقایق اولیه مشاهده شد یک دستگاه اتوبوس با بیش از ۳۰ مسافر واژگون شده که در دقایق نخست، تعدادی از آنها توسط آتش‌نشانان از داخل اتوبوس خارج شدند.

آمار فوتی‌های حادثه به ۸ نفر رسید
سخنگوی اورژانس کشور گفت: آمار فوتی‌های حادثه، به ۹ نفر رسید.
مجتبی خالدی با اشاره به افزایش آمار فوتی‌های حادثه به ۹ نفر، افزود: حال برخی از مصدومان نیز وخیم است. وی افزود: تاکنون ۲۵ مصدوم به بیمارستان‌هایی از جمله بیمارستان‌های رسول اکرم(ص)، امام خمینی(ره)، شریعتی و عرفان منتقل شده‌اند که حال ۷ نفر از آنها وخیم گزارش شده است. رنج سنی مصدومان ۱۹ تا ۲۴ سال است. در میان مصدومان دو نفر در رنج سنی ۵۰ تا ۷۰ سال نیز هستند که مشخص نیست کدام‌یک راننده هستند.

از بین رفتن کف اتوبوس دانشجویان
رئیس پلیس راهور تهران گفت: متاسفانه اتوبوس حامل دانشجویان در شیب دانشگاه بوده که به پایه بتنی برخورد می‌کند و این علت افزایش کشته‌شدگان بوده است.
سردار محمدرضا مهماندار گفت: بلافاصله بعد از این حادثه، همکاران بنده در پلیس در محل حادثه حاضر شدند. وی با بیان اینکه حادثه در معابر دانشگاه آزاد و دقیقا در محوطه داخلی بوده است، گفت: این معابر در شیب بوده است به همین منظور جابه‌جایی دانشجویان توسط پیمانکار بوده است.
سردار مهماندار تصریح کرد: اتوبوس به سمت جنوب دانشگاه در حال حرکت بوده است و حدود نود متر در فضای سبز طی می‌کند.
رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه توقف اتوبوس در شیب کار سختی بوده است، گفت: متاسفانه پس از این حادثه، اتوبوس با تاسیسات آب که از جنس بتنی بوده است برخورد می‌کند و بخش عمده‌ای از زیر اتوبوس از بین می‌رود. و انتهای اتوبوس فقط سالم باقی مانده است.
وی ادامه داد: علت افزایش کشته‌شدگان همین برخورد با پایه بتنی بوده است. البته همکاران بنده مشغول بررسی دقیق حادثه هستند و همکاری‌ها با مسئولان قضایی هم ادامه دارد. 

دستوردادستان کل برای بررسی حادثه
درپی حادثه واژگونی اتوبوس در دانشگاه علوم تحقیقات، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری طی دستوری از دادستان تهران خواست که به موضوع رسیدگی کند.
متن دستور دادستان کل کشور به شرح ذیل است:
جناب آقای دکتر جعفری دولت‌آبادی
دادستان محترم عمومی و انقلاب تهران
با سلام و تحیت؛
نظر به خبر سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات و کشته و زخمی شدن شماری از آنان، مقتضی است بازپرس مربوطه در محل حاضر و ضمن بررسی صحنه، موضوع را رسیدگی کرده و نتیجه آن را گزارش نمایند.

کد مطلب: 107347
 
Share/Save/Bookmark