میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۴
 
 
دیدار ورشکستگان
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه پنجشنبه با ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد...

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه پنجشنبه با ترامپ رئیس جمهور آمریکا دیدار کرد. این دیدار حالی صورت گرفت که که مقامات دو کشور بر چند اصل تاکید داشتند که ادعاها علیه ایران و نیز ادعای تلاش برای صلح در خاورمیانه از اصلی‌ترین آنها بوده است. ماکرون در کنفرانس خبری مشترک با دونالد ترامپ، در پاریس بر همسو بودن اهداف دو کشور در قبال ایران تأکید کرد. وی گفت: فکر می‌کنم ما قطعاً اهداف یکسانی در قبال ایران داریم. چه کارهایی مدنظرمان است که انجام دهیم؟ اول، می‌خواهیم مطمئن شویم آنها به سلاح هسته‌ای دست پیدا نمی‌کنند، منظورم این است تا سال ۲۰۲۵ ابزاری در اختیار داریم، می‌خواهیم از آن فراتر برویم و به اطمینان کامل در درازمدت دست پیدا کنیم. ماکرون اضافه کرد: دوم، ما می‌خواهیم فعالیت آنها در زمینه موشک‌های بالیستیک را کاهش دهیم. سوم، می‌خواهیم فعالیت منطقه‌ای آنها را مهار کنیم. در همین حال رئیس‌جمهور فرانسه برقراری صلح در منطقه را چهارمین هدف مشترک واشنگتن و پاریس خواند و گفت: بنابراین، ما باید با یکدیگر این چهار هدف را محقق کنیم.
مجموع این ادعاها از سوی سران آمریکا و فرانسه در حالی مطرح شده است که در باب ادعاهای آنها چند نکته قابل توجه وجود دارد. نخست آنکه ماکرون و ترامپ دارای یک نقطه اشتراک هستند و آن میزان پایین محبوبیت مردمی است. مردم فرانسه ۳۰ شبنه است که علیه او و سیاست‌هایش تظاهرات می‌کنند و در آمریکا نیز کار ترامپ به مرحله استیضاح رسیده است. بر این اساس بسیاری تاکید دارند که پرداختن به مسائل حاشیه‌ای همچون اتهام زنی به ایران، روسیه و... اقدامی فرافکنانه برای پنهان سازی وضعیت بحرانی این دو نفر است.
دوم آنکه آنها در حالی علیه ایران موضع گیری کرده‌اند که ترامپ از زمان خروج از برجام تاکنون نتوانسته هیچ کدام از اهداف ادعایی خود را علیه ایران اجرایی سازد و حتی سیاست مذاکره و تهدید که با تکرات پوشالی نظامی در منطقه همراه بوده نیز نتوانسته کارکردی برای آن داشته باشد. ماکرون نیز که کشورش همیشه نقش منفی را در قبال برجام داشته با مصوبه شورای عالی امنیت ملی ایران مبنی بر تعلیق گام به گام تعهدات برجامی ایران تا اجرای تعهدات طرف‌های مقابل رویای تحمیل زیاده خواهی بدون دادن امتیاز را برباد رفته می بیند. با این شرایط ادعاهای ضد ایرانی آنها را می توان فرافکنی برای ناتوانی برای تسلیم سازی ایران در برابر زیاده خواهی‌هایشان می‌توان دانست.
سوم آنکه ماکرون و ترامپ در حالی از تلاش برای صلح در خاورمیانه می گویند که آمریکا اخیرا ۸ میلیارد دلار تسلیحات به کشورهای نابود کننده یمن فروخته و رسما نیز حمایت از جنگ را اعلام کرده است. آمریکا همچنان نیروی نظامی در عراق و سوریه در حمایت از داعش مستقر دارد فرانسه نیز در طول این یک سال ۵۰ درصد فروش سلاح به عربستان را شدت بخشیده و در سوریه نیز دستگاه‌های اطلاعاتی آن به حمایت از تروریسم می‌پردازند. این رفتارها و البته حمایت آنها ار رژیم صهیونیستی واهی بودن ادعای اقدام برای صلح در خاورمیانه را آشکار می سازد و نشان می‌دهد که آنها نه ناجی که خود بخشی از ریشه بحران‌های منطقه هستند. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109246
 
Share/Save/Bookmark