میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷
 
 
وقتی مقاومت یمن معادلات جنگ را تغییر می‌دهد
پهپادهای یمنی کابوس ولیعهد سعودی
پهپادهای یمنی کابوس ولیعهد سعودی
 

سعودی که تا دندان مسلح است نه تنها تاکنون نتوانسته سلطه بر یمن را محقق سازد که امروز یگان پهپادی یمنی ها به کابوسی برای سران سعودی مبدل شده است. 
یمن پس از ۴ سال مقاومت توانسته خود را به مرحله ای از دفاع برساند که ائتلاف سعودی- آمریکایی در برابر آن ناتوان شده و وادار به عقب گردهای اجباری گردد چنانکه «مجتهد» افشاگر معروف عربستانی در تازه‌ترین افشاگری‌های خود حقایق جدیدی را از درون خاندان سعودی بر ملا کرده است. «مجتهد» افشاگر معروف عربستانی در صفحه توئیتر خود بار دیگر دست به افشاگری زد و از مسائل مختلفی در درون حکومت سعودی پرده برداشت. 
مجتهد در خصوص عملیات پهپادی یمنی‌ها در عمق ۸۰۰ کیلومتری آسمان عربستان که روز شنبه گذشته صورت گرفت، نوشت که «محمد بن سلمان» واحد اطلاعات نظامی را بازخواست کرده و آن‌ها نیز اعتراف کرده‌اند که از پرواز این پهپادها اطلاعی نداشتند. پس از عصبانیت بن سلمان، آن‌ها دست به بهانه‌تراشی زده و مدعی شده‌اند که به احتمال بالا پهپادها از منطقه‌ای در داخل عربستان و در نزدیکی مکان مورد هدف به پرواز در آمده‌اند. این افشاگر عربستانی در بخش بعدی به چشم‌انداز ۲۰۳۰ محمد بن سلمان پرداخته و نوشته است که او از گزارش نهادهای پژوهشی و اطلاعاتی که نظر جوانان عربستانی در این خصوص را جویا شده بودند، بسیار سرخورده شده است. 
مجتهد در بخش دیگر افشاگری‌های خود به روستاهای مرزی عربستان با یمن پرداخته و نوشته است، از آن‌جایی که نیروهای سعودی توانایی مقابله با نیروهای یمنی در مرز را ندارند و صرفا به حملات هوایی تکیه‌ کرده‌اند؛ ارتش سعودی در سال‌های گذشته به نقشه جدیدی روی آورده است؛ بدین‌گونه که آن‌ها روستاهای مرزی را از ساکنانش تخلیه می‌کنند و پس از ورود نیروهای یمنی به این روستاها به شدت آن‌جا را بمباران هوایی می‌کنند. در ماههای گذشته دولت ریاض وعده‌های بسیاری را به ساکنان این روستاها برای بازسازی خانه‌هایشان داده بود اما اخیرا به آن‌ها اعلام کرده که خودشان به فکر این کار باشند و عملا زیر قولش زده است.
ناکامی سعودی زمانی آشکارتر می‌شود که کشتی عربستان سعودی که بعد از ناکامی از دریافت تسلیحات از فرانسه راهی ایتالیا شده بود این کشور را بدون تحویل سلاح ترک کرد. فعالان شبکه‌های مجازی می‌گویند این کشتی سعودی بندر جنوا ایتالیا را بدون تحویل سلاح ترک کرده است. روزنامه الکترونیکی «رأی الیوم» نوشت که گروه‌های فعال حقوق بشری و ضد جنگ با حضور در این بندر مانع از بارگیری سلاح به این کشتی شده‌اند و این کشتی مجبور شده است این بندر را بدون سلاح ترک کند.قرار بود این کشتی بعد از دریافت سلاح عازم بندر اسکندریه مصر شود. این کشتی پیشتر نیز مجبور شده بود بندر لوآور فرانسه را به دلیل اعتراض فعالان ضد جنگ یمن ترک کند.
لازم به ذکر است ارتش یمن دیروز با پهپاد «قاصف k۲» آشیانه جنگنده‌های نظامی در فرودگاه منطقه‌ای «نجران» عربستان سعودی را هدف قرار داد. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، عملیات هجومی مذکور علیه آشیانه جنگنده‌های نظامی در فرودگاه مذکور انجام شد. یک منبع آگاه از موفقیت عملیات مذکور خبر داد و افزود: جنگند‌ه‌های هدف قرار داده شده برای حمله به غیرنظامیان بی‌گناه استفاده می‌شدند.
خبر دیگر آنکه رهبر انصارالله در واکنش به ادعای سعودی‌ها مبنی بر حمله ارتش یمن به مکه اعلام کرد، تمام عملیات‌های ارتش اطلاع‌رسانی می‌شود و سعودی‌هایی که با «معامله قرن» همراه شده‌اند ممکن است علیه دیگر مقدسات امت نیز توطئه کنند. «عبدالملک بدرالدین الحوثی» رهبر انصارالله یمن از احتمال توطئه سعودی‌ها علیه مسجدالحرام خبر داد. عبدالملک در واکنش به ادعای سعودی‌ها مبنی بر اینکه ارتش یمن با موشک، مکه مکرمه را هدف گرفته است، اعلام کرد، «عملیات‌های ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با شجاعت و به شکلی آشکار اطلاع‌رسانی می‌شود و آنچه رسانه‌های سعودی درباره هدف قرار گرفته شدن مکه گزارش می‌دهد تهمت و دروغ است».
الحوثی در ادامه اعلام کرد؛ افتراهای رژیم سعودی مبنی هدف قرار گرفته شدن مکه مکرمه از این رژیمِ معروف به دروغ‌گویی و ادعاهای دروغین، عجیب نیست. رهبر انصارالله تأکید کرد: منبع خطر بر اماکن در دو جهت است: آمریکا، اسرائیل و متحدان آنها بعلاوه داعشی‌ها و تکفیری‌ها. تکفیری‌هایی که تمام مقدسات اسلام و خانه‌های خدا (بیوت‌الله) را شرک می‌‌دانند و عقیده، مواضع و فتواهای آنها در این خصوص آشکار است. الحوثی ادامه داد؛ این دو طرف که اکنون تهدیدی بالفعل برای مکه مکرمه و مدینه منوره هستند به شکلی آشکار با سعودی در ارتباط هستند. سعودی امروز برجسته‌ترین طرفی است که پیرو آمریکاست و روابطش با «اسرائیل» را عادی‌سازی کرده؛ علاوه اینکه از داعشی‌ها و تکفیری‌ها نیز حمایت می‌‌کند. طه متوکل وزیر بهداشت دولت نجات ملی یمن نیز گفت: ائتلاف متجاوز سعودی یمن را به زندان بزرگی تبدیل کرده است، به طوری که نه تجهیزات و لوازم پزشکی وارد کشور می‌شود و نه بیماران و مجروحان اجازه دارند از طریق فرودگاه صنعا کشور را به منظور معالجه ترک کنند.

کد مطلب: 109048
 
Share/Save/Bookmark