میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
مصباحی‌مقدم:
مصلحت نظام برای تصویب اف.ای.تی.اف در نظر گرفته می‌شود
فریب نمی‌خوریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اروپائی‌ها بدانند که ما فریب آنان را نمی‌خوریم که در ازای ایجاد «اینستکس»، لوایح اف.ای.تی.اف را تصویب کنیم چراکه ما مصلحت نظام را در نظر می‌گیریم نه هوا و هوس‌ها را.
حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران ضمن گرامیداشت حلول ماه رجب، گفت: این ماه، ماه اعیاد است که پیشاپیش ولادت امیرالمومنین و مبعث رسول اکرم را تبریک می‌گویم و امیدوارم خداوند در این ماه توفیق عبادت، مناجات و شب زنده‌داری دهد.
وی درباره شعار سال ۹۷ یعنی حمایت از کالای ایرانی، اظهار داشت: یکی از اقداماتی که دولت در این راستا انجام داد این بود که واردات ۳۵۰۰ قلم کالا که در داخل کشور نمونه مشابه آن به صورت مطلوب تولید می‌شد ممنوع کرد که حمایت بسیار خوبی بود و آثار بسیار زیادی بر حمایت از کالای ایرانی گذاشت.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: با وجود این متاسفانه و بنابر آمارها، واردات برخی از کالاها به کشور بسیار زیاد بوده است و بسیار جای تعجب دارد. مواردی مانند سنگ پا، غذای سگ و گربه و گِل زیر پای گربه از خارج وارد کشور می‌شود که مایه تعجب و مسخره است که ارزی که به سختی به دست می‌آید، صرف وارد کردن چنین محصولاتی شده است.
مصباحی‌مقدم افزود: توجیه گمرک این است که این کالاها در مقابل صادرات، وارد شده است یعنی ارزی بابت ورود آنها به کشور تخصیص داده نشده است که به نظر بنده اصلاً این توجیه قابل قبول نیست و حتی اگر از ناحیه وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی هم ارزی بابت این محصولات تخصیص داده نشده باشد، گمرک ما باید الگوی واردات را در نظر داشته باشد و تمامی این رخنه‌ها را بپوشاند.
وی با بیان اینکه خوشبختانه تراز تجاری ایران مقداری مثبت بوده است، تصریح کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی ما بیش از واردات بوده است و امیدواریم که سال‌های بعد صادرات ما بیشتر شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از اینکه متاسفانه برخی اوقات کالاهای یارانه‌ای هم قاچاق شده است، گفت: مصداق این مسئله صادر کردن گاو و گوسفند زنده و گوشت بوده است که این مسئله منجر به افزایش شدید قیمت گوشت شد.
وی اظهار داشت: بر این اساس خواسته یا ناخواسته حمایت از کالای ایرانی تا حدودی تحقق یافته است اما اگر اراده محکم‌تری پشت آن بود، بیش از این شعار سال تحقق می‌یافت.
مصباحی‌مقدم تاکید کرد: اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام وعده دادند که ۱۲ راهکار برای تجارت اروپا با ایران فراهم می‌کنند اما تاکنون حتی یک قدم هم در این راستا برنداشته‌اند و حتی یک راهکار را هم محقق نکرده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: ۹ ماه از این مسئله گذشته است و ما از آنها صرفاً یک کانال تحت عنوان اینستکس ایجاد کرده‌اند که این کانال، کانال مالی نیست بلکه کانال خرید است و اروپاییان بدانند که ما فریب آنان را نمی‌خوریم که در ازای ایجاد این کانال، لوایح اف.ای.تی.اف را تصویب کنیم چراکه ما مصلحت نظام را در نظر می‌گیریم نه هوا و هوس‌ها را.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اصرار دولت و رسانه‌های جریان‌های خاص مبنی بر ضرورت تصویب لوایح مرتبط با اف.ای.تی.اف اظهار داشت: در این‌باره از ظریف و رئیس‌جمهور سوال پرسیده شد که آیا تضمین می‌دهید که اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم، اوضاع تجاری و مالی کشور بهتر می‌شود، آنان گفتند قول نمی‌دهیم اما اوضاع حداقل بدتر از شرایط فعلی نمی‌شود.
مصباحی‌مقدم گفت: بنده می‌گویم اتفاقاً با پیوستن به این دو کنوانسیون اوضاع ما بدتر خواهد شد و سوال بنده این است «آیا به صلاح ماست، داد و ستد خارجی ما با دیگر کشورها برای آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی آشکار شود؟» وی تصریح کرد: به گفته زنگنه در حال حاضر ما از طریق دور زدن تحریم‌ها نفت خود را می‌فروشیم و ارز آن را به کشور وارد می‌کنیم که اگر این سخن درست است، حداقل دولت به این صحبت وزیر خود توجه داشته باشد.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم معاملات پوششی داشته باشیم، افزود: اگر ما به این دو کنوانسیون بپیوندیم باید دست از این داد و ستدها برداریم که اگر می‌توانیم بسم‌الله، اما اگر در این شرایط تحریمی نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم چرا برخی افراد همچون رئیس‌جمهور، مجمع تشخیص مصلحت نظام را برای تصویب این لوایح تحت فشار قرار می‌دهند؟
مصباحی‌مقدم با تاکید بر اینکه ما در مجمع تشخیص، مصلحت نظام را ترجیح می‌دهیم و نه هوا و هوس‌ها را، گفت: اروپایی‌ها می‌گویند پول فروش نفت خود را در این صندوق موسوم به «اینستکس» بگذارید تا در مقابل ما به شما غذا و دارو دهیم و همچنین خواستار تصویب لوایح مرتبط با اف.ای.تی.اف در مقابل این کانال هستند در حالی که ما نباید فریب آنان را بخوریم. مهر

کد مطلب: 108247
 
Share/Save/Bookmark