میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۴
 
 
ناکام ماندن نمایش مضحک آمریکا در سوریه
پشت پرده سناریوی جدید غرب برای مقابله با ایران
پشت پرده سناریوی جدید غرب برای مقابله با ایران
 

تناقض‌گویی رئیس‌جمهور آمریکا در مورد جنگ علیه سوریه وی را در تنگنای واقعی قرار داد چنانچه به ناچار برای حفظ آبرو سحرگاه دیروز نمایشی مضحکانه را با دو متحد خود انگلیس و فرانسه در بخش‌هایی از سوریه به راه انداخت.
ناظران سیاسی بر این باورند، اقدام سخیف سه کشور آمریکا، فرانسه و انگلیس ضمن بر هم ریختن معادلات منطقه‌ای به اثبات رساند که غرب از قانون جنگل بیش از پیش برمعادلات و مناقشات بین‌المللی تیعیت می‌کند.
اتهام‌زنی و سپس بهانه‌جویی سران غربی برای حمله به سوریه در واقع برای جبران ناکامی و شکست تروریست‌ها و حمایت از آنها بود و از طرفی تلاش برای به سرانجام نرسیدن نتایج نشست آنکارا که در چارچوب حل بحران سوریه و برقراری صلح و حفظ استقلال این کشورها از سوی جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه برگزار شد.
البته این نمایش بی‌سروته آمریکا و متحدانش در واقع تقلا برای متهم کردن ایران در حمایت از تروریسم و تحت فشار قرار دادن کشاندن جمهوری اسلامی برای باب مذاکرات در خصوص توان دفاعی- موشکی، حقوق بشر و تغییر برجام با امتیازات بیشتر برای غرب است که همه این توطئه‌ها با تدبیر قاطعانه و انقلابی ایران خنثی می‌شود.
دونالد ترامپ، هنگام اعلام آغاز حملات ائتلاف متجاوز غربی به سوریه به بیان ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران پرداخت گفت: از ایران و روسیه می‌پرسم: کدام ملت‌ها هستند که می‌خواهند خودشان را به قتل عام مردان، زنان و کودکان گره بزنند؟ ملل دنیا را می‌توان با دوستانی که دارند شناخت.
ترامپ گفت: روسیه باید تصمیم بگیرد آیا می‌خواهد به حرکت در این مسیر سیاه ادامه بدهد یا می‌خواهد به عنوان نیروی حامی ثبات و صلح به ملل متمدن بپیوندد. امید است روزی ما با روسیه و شاید حتی ایران کنار بیاییم؛ شاید هم اینطور نشود.
وی در بخش دیگری از بیانیه خود خاطرنشان کرد: افزایش همکاری دوستان ما، اعم از عربستان سعودی، امارات، قطر، مصر و سایر کشورها می‌تواند تضمین کند که ایران نفعی از نابودی داعش نمی‌برد. آمریکا تحت هیچ شرایطی به دنبال حضور در سوریه برای مدت نامعلوم نیست.
در همین رابطه ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس هم در بیانیه‌ای اعلام کرد دستور آغاز حملاتی هدفمند «برای تضعیف ظرفیت تسلیحاتی شیمیایی سوریه و استفاده از آنها» را صادر کرده است.
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد هدف از حمله به سوریه، مقابله با توان این کشور برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی است.
با وجود توجیهات مقامات آمریکا، فرانسه و انگلیس برای حمله به سوریه جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا پیش تر اعلام کرده بود، با وجود نشانه‌های متعدد در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر استفاده از کلر و گاز سارین، کنگره دلایلی مبنی بر استفاده از سلاح شیمیایی در دوما در اختیار ندارد.
جدا از همه این اعتراف‌ها و توجیهات در بدو امر باید از آمریکا این سوال پرسیده شود ازچه زمانی اطلاعات خود را از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دریافت می‌کند و ازآن به عنوان منبع قابل اعتماد برای ترسیم سیاست‌های بین‌المللی استفاده می‌کند؟ بطوریکه اخبار آن را دلیل قابل اعتمادی برای جنگ و تخریب کشورها و تغییر نظام‌های حاکم آن می‌داند! حالا سحرگاه دیروز آمریکا برای اینکه حفظ آبرو کنند با تجاوز به خاک سوریه، نمایشی مضحک و احمقانه را به راه‌انداختند که بیشتر موشک‌هایشان را پدافند هوایی سوریه منهدم کرد
به دنبال تجاوز بامداد دیروز آمریکا و برخی متحدانش به سوریه، در تماس تلفنی وزیرخارجه کشورمان با همتای سوری خود ضمن محکومیت این اقدام جنایتکارانه و غیرقانونی، از مقاومت مردم سوریه تمجید کرد.
محمد جواد ظریف اقدام نظامی و یکجانبه علیه سوریه با هدف ادعایی کاربرد سلاح شیمیایی پیش از آغاز به کار و گزارش بازرسان سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را نشانه بارزی از بهانه‌تراشی آمریکا و اخلال در روند صلح و کمک به تروریست‌ها خواند و آن را محکوم کرد.
همچنین ظریف در گفت‌وگوی تلفنی با وزیرخارجه آلمان بر راه حل سیاسی برای حل بحران تاکید کردند. ظریف ضمن محکومیت هرگونه کاربرد سلاح شیمیایی بر ضرورت بررسی بی‌طرفانه بین‌المللی در محل از یک سو و محکومیت هرگونه اقدام نظامی به این بهانه و خطرات آن برای صلح و امنیت منطقه تاکید کرد.
همچنین، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حملات موشکی آمریکا و متحدانش به خاک سوریه را به شدت محکوم کرد و نسبت به آثار و تبعات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آن هشدار داد.
در این بیانیه آمده است؛ این تجاوز نقض آشکار قوانین و موازین بین‌المللی و نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه است.
جمهوری اسلامی ایران بر اساس موازین شرعی، قانونی و اخلاقی مخالف کاربرد سلاح‌های شیمیایی است و در عین حال بهانه‌تراشی برای تجاوز به کشوری مستقل را به شدت غیر قابل قبول و محکوم می‌داند. 

بازسازی روحی و انگیزه تروریست‌ها از اهداف تجاوز غربی‌ها به سوریه
سخنگوی اسبق وزارت خارجه ایران بازسازی روحی و انگیزه گروه‌های تروریستی را از اهداف تجاوز غربی‌ها به سوریه خواند.
سید محمدعلی حسینی در گفت‌وگو با فارس در خصوص تجاوز موشکی آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه عنوان کرد: دامنه حملات موشکی محدود نسبت به آن چه آمریکا، فرانسه و انگلستان در ابتدا مطرح می‌کردند و شعار می‌دادند، تفاوت زیادی دارد که بیانگر عقب‌نشینی آشکار این کشورهاست.

کد مطلب: 103945
 
Share/Save/Bookmark