میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۷
 
 
زندانیان بی‌دفاع

در حالی آمریکا و بزرگان اروپا به حمایت از اقدامات درونی و بیرونی سعودی می‌پردازند، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی نوشت که عربستان سعودی برای ماه‌ها، بیش از دو هزار زندانی را بدون تشکیل دادگاه در حبس نگه داشته است.
این سازمان ضمن محکوم کردن نقش «محمد بن‌سلمان» ولیعهد عربستان در «بازداشت‌های خودسرانه» اعلام کرد که مقامات سعودی دو هزار و ۳۰۵ نفر را برای ۶ ماه و برخی را برای بیش از یک دهه بدون تشکیل دادگاه در حبس نگه داشته است. طبق این گزارش، پادشاهی بسیار محافظه‌کار عربستان که یک رژیم سلطنتی مطلق است در ماه‌های گذشته یکسری اصلاحات را به رهبری محمد بن‌سلمان که در ژوئن ۲۰۱۷ به عنوان ولیعهد عربستان منصوب شد، مطرح کرد.
دیده‌بان حقوق بشر گزارش کرد که ظاهراً بازداشت‌های خودسرانه «در سال‌های اخیر (در عربستان) افزایش چشمگیری داشته است» و از مقامات سعودی خواست تا «حبس خودسرانه افراد را متوقف کند».
این سازمان خطاب به مقامات سعودی گفت: «اگر مقامات سعودی بتوانند یک زندانی را برای چندین ماه نامعلوم بدون اتهام در حبس نگه دارند، واضح است که نظام عدالت کیفری عربستان دچار نقص و غیرمنصفانه است و تنها به نظر می‌رسد که (این نظام) در حالت بدتر شدن است».
این گزارش ادامه می‌دهد: «به نظر می‌رسد که «طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰» محمد بن‌سلمان بهتر از افق زمانی امیدوارکننده برای اصلاحات بتواند طول مدت بازداشت‌های بدون اتهام را توضیح دهد».
محمد بن‌سلمان معمار طرح چشم‌انداز ۲۰۳۰ کشور خود است؛ این طرح یک پروژه اصلاحاتی است که هدف آن قطع وابستگی عربستان به سرمایه‌های حاصل از نفت و مدرنیته کردن یکی از محدودترین کشورهای جهان بوده است و شامل خصوصی سازی بخشی از شرکت «آرامکو» و تقویت نقش زنان بعنوان نیروی کار است. جالب توجه آنکه نیروهای غربی در عربستان حضور دارند اما واکنشی از سوی این کشورها در قبال بحران حقوق بشری در عربستان دیده نمی‌شود چنانکه در حالی که طی سال‌های اخیر همزمان با حملات عربستان سعودی به یمن، انتقادهای زیادی علیه دولت انگلیس به دلیل فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی به عربستان وجود دارد گزارشی منتشر شده که براساس آن معلوم می‌شود عمق همدستی دولت انگلیس در جنگ عربستان در یمن به مراتب بیشتر است.
شبکه خبری راشاتودی ضمن اشاره به یک سند دولت انگلیس که به تازگی منتشر شده است. 

نویسنده: ماهورا کیهانی

کد مطلب: 104241
 
Share/Save/Bookmark