میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۰
 
 
رئیس جمهور آمریکا بر تکرار توهمات نظامی اصرار دارد
تحصیل ترامپ در کلاس درس اوباما
تحصیل ترامپ در کلاس درس اوباما
 

در حالی که بسیاری از کارشناسان نظامی و سیاسی و اطلاعاتی آمریکا بر ناتوانی جهانی آمریکا اذعان دارند ترامپ رئیس جمهور آمریکا که با بحران‌های داخلی مواجه است همچنان مانند روسای جمهور سابق آمریکا بر برجسته‌سازی اقتدار آمریکایی اصرار دارد.
کارنامه روسای جمهور آمریکا نشان می‌دهد هر زمان که با ناکامی و شکست‌های بیشتر مواجه می‌شوند برای پنهان‌سازی این روند به برجسته‌سازی ادعاهای نظامی و سلطه‌گرایانه بیشتر روی می‌آورند رویکردی که در دوران اوباما مدعی دموکراسی و گفت و گو به کرات دیده شد که اعزام نیروی نظامی به افغانستان و برخی حملات محدود به سوریه و ادعای گزینه نظامی علیه ایران نمودی از آن است. رویکردی که شواهد نشان داد دستاوردی برای وی نداشته چون به اعتراف همگان آمریکا توان و جرات گزینه نظامی ندارد که بخواهد جنگی در جهان ایجاد سازد. اما این رویه باطل گویا از سوی ترامپ نیز در حال اجراست تا شاید با این حربه افکار عمومی آمریکا را از بحران‌های داخلی منحرف سازد. «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل از کشورهای عضو خواست تا برای پایان دادن به بحران سوریه، به روسیه فشار بیاورند.«سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه اعلام کرد، آنچه آمریکا در سوریه انجام داده است تردیدهایی را درباره وعده‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در خصوص مبارزه با داعش بوجود آورده است.
ترامپ نیز بر اصل رویکرد نظامی در صورت لزوم در سوریه تاکید کرده است. البته بخش عمده‌ای از این اقدامات برای سرکیسه کردن کشورهای عربی است چنانکه رئیس جمهور آمریکا با انتقاد از توافق دفاعی با عربستان سعودی تأکید کرد که این توافق فقط به نفع ریاض است. وی افزود: تعامل عربستان سعودی با آمریکا عادلانه نیست، زیرا واشنگتن برای دفاع از عربستان پول زیادی از دست می‌دهد.
خبر دیگر از سوریه آنکه وزارت خارجه سوریه تأکید کرد که ادعاهای وزیر خارجه فرانسه گواه این است که پاریس در حمله شیمیایی به خان شیخون دست داشته است. در ادامه رفتارهای بحران ساز شرکای آمریکا علیه سوریه حملات توپخانه ارتش ترکیه به مناطق شمالی سوریه منجر به قطعی آب شرب شهرهای حسکه، رأس‌العین و تل تمر در این منطقه شد. در همین حال وزیر اطلاعات رژیم صهیونیستی در اظهارنظری کم سابقه اذعان کرده که این رژیم به فرودگاه بین‌المللی دمشق سوریه حمله کرده است.رئیس جمهوری سوریه در گفت‌وگو با شبکه تلسور ونزوئلا گفت که حمله هوایی اخیر رژیم صهیونیستی با هدف حمایت از تروریست‌ها و تقویت روحیه آن‌ها صورت گرفت. از سوی دیگر جانسون وزیر خارجه انگلیس در گفت‌وگویی رادیویی گفت اگر آمریکایی‌ها خواستار همکاری لندن در اقدام نظامی علیه نظام سوریه باشند،"نه" گفتن به چنین درخواستی برای انگلیس خیلی سخت است.

اعزام نیرو به افغانستان
یکی دیگر از شباهت‌های ترامپ با اوباما در افغانستان است. در ادامه تحرکات نظامی آمریکا به رغم ۱۶ سال شکست در افغانستان، مقامات آمریکایی می‌گویند دولت ترامپ در حال تدوین راهبرد نظامی جدیدی برای برون‌رفت از باتلاق افغانستان است و قصد دارد مشکل را با افزودن چند هزار نیروی نظامی حل کند. در حال حاضر حدود ۹ هزار نیروی آمریکایی در افغانستان حضور دارند که ۷ هزار نفر این میان به آموزش نیروهای افغان و ۱۵۰۰ نفر به مبارزه با گروه‌های تروریستی مشغول‌اند. در این میان نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان گفت: هیچ نوع تعاملی بین روسیه و آمریکا در رابطه با افغانستان و دولت کابل وجود ندارد. ناتوانی آمریکا در حل بحران افغانستان چنان است که وزیر دفاع پاکستان از روسیه خواسته است تا رهبری روند با ثبات‌سازی وضعیت افغانستان را به دست گیرد. 

بحران سازی در شبه قاره
یکی دیگر از شباهت‌های ترامپ با اوباما تحرکات آن علیه کره شمالی برای فشار بر چین و توسعه نظامی‌گری در شرق آسیاست. ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد علاقه‌مند به حل سیاسی مشکل آمریکا با کره شمالی است، اما گفت: احتمال درگیری جدی میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ نیز وجود دارد.
همچنین وزیر خارجه آمریکا مدعی است که چینی‌ها کره شمالی را تهدید کرده‌اند که در صورت تکرار آزمایش‌های اتمی، از سوی پکن تحریم می‌شوند. در ادامه یارگیری آمریکا علیه کره شمالی، نخست‌وزیر استرالیا با اعلام اینکه پیونگ‌یانگ رفتاری تهدیدآمیز داشته است، گفت: تهدید حمله‌ هسته‌ای از جانب این کشور را جدی تلقی می‌کند. نکته قابل توجه آنکه ترامپ با ادعاها علیه کره شمالی نتوانسته متحدانش را برای تامین اهداف نظامی‌اش متقاعد سازد چنانکه کره جنوبی اظهارات ترامپ مبنی بر لزوم پرداخت هزینه‌های سامانه دفاعی تاد به آمریکا را رد کرد.جالب توجه آنکه ارتش آمریکا از یک پایگاه هوایی این کشور در سواحل اقیانوس آرام، موشک بالستیک قاره‌پیما شلیک کرد که با طی مسافت ۴ هزار و ۲۰۰ مایل در آن سوی اقیانوس آرام فرود آمد.
ناتوانی جهانی آمریکا زمانی آشکارتر می‌شود که در حالی که پیش از این ترامپ از لغو قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) صحبت کرده و حتی گفته بود که دیوار بزرگی بین آمریکا و مکزیک می‌کشد این بار با عقب‌نشینی از موضع قبلی به اجرای قرارداد نفتا تأکید کرد.

کد مطلب: 99084
 
Share/Save/Bookmark