میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۵
 
 
ارزیابی هشدارهای روشن نصرالله به شیطنت‌های ‌ ضد ایرانی از سوی آمریکا و متحدانش
تصور هرگونه جنگ علیه تهران باطل است
تصور هرگونه جنگ علیه تهران باطل است
 

چند روز پیش دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنانی به مناسبت سیزدهمین سالروز جنگ سی‌وسه روزه در سال ۲۰۰۶، چند پیام صریح از جمله برای دو کشور منطقه فرستاد. این پیام‌ها خیلی روشن بود پیام‌هایی که بیانگر واقعیت منطقه و تبعات هرگونه شیطنت یا تصور جنگ علیه ایران را به دنبال داشت، که بطور حتم آتش هرگونه فتنه افروزی در قبال جمهوری اسلامی ایران دامن کل منطقه را خواهد گرفت؛ از طرفی بر حمایت هرچه تمام تر مقاومت از ملت ایران تاکید کرد
وی بر پایان دادن ماجراجویی‌های آمریکا و متحدانش و نیز ادامه حضور تهران در سوریه تا رسیدن ثبات و امنیت کامل در این کشور تاکید کرد.
همچنین موضع مقام معظم رهبری در برابر نامه ترامپ و پیام‌های وی برای مذاکره با ایران غرور آفرین و نشانه اقتدار جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم استکباری آمریکا عنوان کرد
نکته اول؛ دبیر کل حزب‌الله لبنان به حملات جنگنده‌های اسرائیلی به اهدافی در سوریه اشاره کرد و گفت: اسرائیل می‌گوید که هدف از حمله به سوریه جلوگیری از رسیدن سلاح به لبنان است و من به آنها می‌گویم که سلاح‌ها رسید و اسرائیل در حال فریب مردم خود است. اسرائیل در حال ماجراجویی در سوریه است. به نتانیاهو می‌گویم که هر آنچه که می‌خواهید انجام دهید ایران هرگز از سوریه خارج نخواهد شد.
نکته دوم؛ ایران هرگز آغازگر جنگ با آمریکا نخواهد بود. آمریکا نیز می‌گوید که خواستار جنگ با ایران نیست و بعید است که آمریکا آغازگر جنگ با ایران باشد. آمریکا می‌داند که جنگ با ایران بسیار پرهزینه خواهد بود. فرضیه دیگری نیز وجود دارد که اوضاع متشنج شود و این موضوعی است که امکان وقوع آن وجود دارد اما دو طرف تلاش دارند که تنش‌ها به جنگ منجر نشود.
نکته سوم؛ ایرانی‌ها از هر گامی که کرامت آنها را حفظ کند استقبال می‌کنند. ایرانی‌ها تسلیم محاصره و تحریم نخواهند شد و آنها این تهدید را به فرصت تبدیل خواهند کرد و از طریق آن تولید داخل را تقویت می‌کنند. ایرانی‌ها در راستای تقویت روابط خود با کشورهای همسایه گام بر می‌دارند و در حال تقویت توانایی‌های خود برای رسیدن به پیشرفت اقتصادی هستند. موضوع دیگر موضوع هسته‌ای است که طرف ایرانی مهلت ۶۰ روز تعیین کرد و پس از عبور این مهلت، افزایش غنی‌سازی را اعلام کرد.
نکته چهارم؛ انگلیسی‌ها بیشتر از فرانسوی‌ها در راستای مقاصد آمریکا گام بر می‌دارند. انگلیسی‌ها می‌گویند که آن چیزی که روی داده به تحریم‌ها علیه سوریه ارتباط دارد. اگر مسیر سیاسی شکست بخورد ایرانی‌ها درباره این موضوع سکوت نخواهند کرد.
نکته پنجم؛ مسئولیت ما در منطقه این است که هر آنچه که در توان داریم برای جلوگیری از بروز جنگ آمریکا علیه ایران انجام دهیم چون این جنگ ویرانگر و پیامدهای آن بزرگ خواهد بود. کینه سعودی‌ها را باید به کناری گذاشت. جنگ ویرانگر خواهد بود و آغاز جنگ ویرانگر به نفع چه کسی است؟ در لبنان برخی می‌گویند که باید از جنگ فاصله بگیریم اما می‌گویم اگر جنگی روی داد هیچ کسی نمی‌تواند خود را از آن دور کند. باید درباره خطرات این جنگ صحبت کنیم. به طور مثلا اگر جنگی روی داد وضعیت امارات چگونه خواهد بود؟ بازارها چگونه خواهند بود؟ آیا بروز جنگ به نفع امارات است؟ و قطعا اماراتی‌ها و سعودی‌ها و تمامی کسانی که در این جنگ مشارکت می‌کنند در امان نخواهند بود.
هر کشوری که در جنگ علیه ایران مشارکت داشته باشد بهای آن را خواهد پرداخت. ایران طی تمام سال‌های گذشته پشتیبان تمام ملت‌ها و حکومت‌هایی بود که در برابر طوفان‌های آمریکایی قرار داشت. در صورت بروز جنگ آمریکا علیه ایران، کل منطقه شعله‌ور خواهد شد و ایران قادر است که با قدرت و شجاعت اسرائیل را بمباران کند. محور مقاومت نیز با قدرت در حال بررسی این موضوع است که آیا در صورت بروز این جنگ تماشاچی بمانیم؟
در صورت بروز هرگونه جنگی، اسرائیل بی طرف نخواهد بود و زمانی که جنگی علیه ایران آغاز شود یعنی این جنگ در کل منطقه آغاز شده است. تهدید به نابودی عربستان سعودی مانع از جنگ علیه ایران نبوده بلکه چیزی که مانع از ورود آمریکا به جنگ می‌شود این است که می‌داند تمامی نیروها و منافعش و اسرائیل نیز در دائره آتش ایران قرار دارند.
نکته ششم؛ موضع رهبر ایران در عدم پذیرش نامه ترامپ غرور آفرین بود. دولت کنونی آمریکا در تلاش برای باز کردن کانال‌های ارتباطی با حزب‌الله لبنان است و میانجی‌گرانی را برای باز کردن این کانال ارتباطی به کار گرفته است.
برخی تحلیلگران آنچه درباره منطقه و ایران و مقاومت مطرح کرد‌ هشدار جدی به آمریکا و رژیم صهیونیستی بود. نصرالله گفت که مقاومت از همیشه آماده‌تر است چه از حیث تجهیزات که موشک‌های نقطه‌زن دارد و چه از حیث نیروی انسانی که در میدان سوریه کسب تجربه کرده است.
نکته مهم سخنان نصرالله، جدای از محتوا، زمان بیان آن است. ایراد این سخنان صرفا به مناسبت سالروز پیروزی در جنگ سی‌وسه روزه نیست بلکه این مناسبت بهانه‌ای شد که تا خیلی صریح و روشن به کشورهای منطقه بخصوص عربستان سعودی و امارت اعلام کند همه باید بدانند که اگر جنگی در بگیرد، برای کل منطقه ویرانگر خواهد بود. هر کشوری که در این جنگ شریک باشد یا خاکش را برای تجاوز به ایران در اختیار دیگران قرار دهد، بهایش را پرداخت خواهد کرد. نصرالله کشوری را مستثنی نکرد چرا که نکته حساس این است که از نظر حزب‌الله، آغاز جنگ علیه ایران یعنی جنگ در کل منطقه؛ برای همین ناصحانه اعلام کرد که دوری از جنگ مسئولیت همه است.
دو کشوری که نصرالله مشخصاً نام برد، امارات عربی متحده و عربستان سعودی هستند. دبیر کل حزب‌الله در شفاف‌ترین حالت به ابوظبی هشدار داد به پاسخ این سؤال فکر کنند که «اگر امارات هنگام آغاز جنگ، ویران شود، آیا این به سود حاکمان و مردم امارات است؟. از این روشن‌تر دیگر نمی‌شود. نصرالله به ریاض هم گفت، آیا جنگ علیه ایران به سود عربستان است، در حالی که می‌داند که توانایی مقابله با ایران را ندارد؟» و در تکمیل پیام صریحش گفت: هر کشوری که در جنگ علیه ایران شریک باشد یا از خاکش برای تجاوز به ایران استفاده شود، تاوان خواهد داد.
پیام دیگر برای دولت رژیم صهیونیستی بود. نصرالله حداقل دو بار در برهه اخیر صراحتاً به تل‌آویو اعلام کرده که حزب‌الله، موشک نقطه‌زن دارد. مجموع پیام‌های دبیر کل حزب‌الله، پیام اطمینان‌بخش به دوستان و متحدان و اعضای محور مقاومت و هشداری جدی به محور آمریکایی در منطقه است که در اوج تنش‌زایی آمریکا در منطقه بیان شد.

کد مطلب: 109903
 
Share/Save/Bookmark