میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۲
 
 
انتقاد از کم‌کاری صداوسیما درخصوص حملات تروریستی تهران
رسانه ملی نباید بازنده میدان باشد

کارشناس رسانه درخصوص کم‌کاری صداوسیما در اتفاق مسلحانه دیروز که در مجلس شورای اسلامی و حرم امام خمینی(ره) رخ داد بیان کرد: در حالی که رسانه‌های مجازی به شدت گوی رقابت را از همه رسانه‌های سنتی ربوده‌اند وظیفه رسانه ملی در این است که با پالایش و رفع نقاط ضعف خود در سیاست‌ها و استراتژی‌های کلان خبری خود تجدیدنظر کند تا در این عرصه حداقل بازنده میدان نباشد.
سعید الهی‌، درخصوص کوتاهی صداوسیما در پوشش اخبار تیراندازی در مجلس و انفجار یک انتحاری در حرم امام خمینی(ره) به آنا توضیح داد: صداوسیما و به طور خاص شبکه خبر که وظیفه پوشش همه اخبار در حوزه‌های مختلف را دارد متاسفانه در بسیاری از اتفاقات و حوادث مهم که بی‌شک برای آحاد مخاطبان رسانه در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است، برخورد غیرحرفه‌ای و برخلاف قواعد مرسوم و حتی استاندارد رسانه‌های بین‌المللی داشته است. نمونه آن را می‌توان همین دو حادثه تروریستی در حرم حضرت امام و مجلس شورای اسلامی دانست.
این مدرس دانشگاه ادامه داد: این مایه تاسف است در حالی که رویترز، گاردین، الجزیره، بی‌بی‌سی، سی‌ان‌ان، ایندی‌پندنت، یو اِس‌ اِی تودی، دیلی اکسپرس، راشا تودی و واشنگتن پُست از جمله رسانه‌ها و شبکه‌های خبری مطرح دنیا به پوشش لحظه به لحظه از آخرین تحولات این حادثه در ایران می‌پردازند شبکه‌های ما همچنان مشغول پخش برنامه‌های عادی خود هستند.
یکی از کارکردهای اصلی رسانه‌های جمعی؛ اطلاع‌رسانی سریع، دقیق و صحیح است. لذا اگر رسانه‌ای در این بخش ضعف داشته باشد می‌توان گفت از مهمترین وظایف خود در قبال مخاطب غفلت و کوتاهی کرده و قطعا این موضوع برای آن رسانه تبعات منفی خواهد داشت
وی اضافه کرد: در حالیکه رسانه‌های مجازی به شدت گوی رقابت را از همه رسانه‌های سنتی ربوده‌اند وظیفه رسانه ملی در این است که با پالایش و رفع نقاط ضعف خود در سیاست‌ها و استراتژی‌های کلان خبری خود تجدیدنظر کند تا در این عرصه حداقل بازنده میدان نباشد.
الهی یادآور شد: یکی از کارکردهای اصلی رسانه‌های جمعی؛ اطلاع‌رسانی سریع، دقیق و صحیح است، لذا اگر رسانه‌ای در این بخش ضعف داشته باشد می‌توان گفت از مهمترین وظایف خود در قبال مخاطب غفلت و کوتاهی کرده و قطعا این موضوع برای آن رسانه تبعات منفی خواهد داشت.
این کارشناس رسانه با اشاره به تک‌رسانه‌ای بودن صداوسیما بیان کرد: البته صداوسیمای ما به جهت تک‌رسانه‌ای بودن در حوزه رسانه‌های دیداری و شنیداری کشور و نبود تلویزیون‌های خصوصی احتمالا برای انتشار چنین اخباری موظف به رعایت همه مسائل و ملاحظات امنیتی و حاکمیتی از جمله عدم القای ترس و وحشت در بین مردم جامعه هست و از این منظر نیز باید مسئولان امر تدبیر قابل قبول‌تری برای رسانه ملی بیندیشند.
این مدرس دانشگاه‌ در پایان سخنان خود اظهار داشت: آزادی در نشر یک خبر و پرداختن سریع به آن به گونه‌ای که هم‌طراز با رسانه‌های مجازی، اطلاعات درست به مردم ارائه شود از جمله شاخص‌های یک رسانه مفید و موثر است که می‌تواند اعتماد عمومی را نسبت به خود جلب کند. این اعتماد قطعا در سایر موارد کاربردهای بسیاری برای بخش‌های مختلف حاکمیت خواهد داشت.

کد مطلب: 99570
 
Share/Save/Bookmark